Hamilelikte kalbin hızlı atması normalmidir ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte kalbin hızlı atması normalmidir ?
Hamilelik vücudunuzu birçok yönden değiştirir görebileceğiniz çeşitli belirtiler vardır , ancak her hamilelik farklı olduğu için normal olup olmadığını ya da endişelenmeniz gereken bir şey olup olmadığını merak etmenizi sağlayacak değişiklikler vardır. Değişikliklerden biri, artmış bir kalp hızıdır.Daha hızlı bir kalp atış hızı deneyimi korkunçtur, ancak çoğu zaman zararsızdır. Hamilelikte kalp çarpıntısı uzman tv nin de konusu olmuştur.Konuya tüm detayları ile açıklık getiren uzman tv Özellikle nefes darlığı da çeken gebelerin kardiyoloğa görünmesini tavsiye diyor.Gebelikte kalp atış hızınızın artması normaldir. Hamilelikte kalp atışı kaç olmalı ? Sağlıklı bir insan için dakikada normal kalp atış hızı 60 ila 80 arasındadır. Ancak hamilelik sırasında bu oranın 100'e kadar yükselmesi oldukça yaygındır. Kalp atış hızındaki artış taşikardi olarak adlandırılır ve hamilelik sırasında sık görülen bir durumdur. Hamilelikte çarpıntı için kullanılan ilaçlar yetersiz kalabilir ve hekiminiz size bir takım önerilerde bulunabilir. Hamilelikte çarpıntı ve terleme durumuna nefes darlığı eşlik edebilir. Bir kalp çarpıntısı gebelikte normal olsada mutlaka hekime görünmekte fayda vardır. Hamilelikte sol tarafa yatınca kalp çarpıntısı daha fazla hissedilebilir. Bu makalemizde gebelikte kalp çarpıntısının nedenleri ve tedavisi yer almaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

hamilelikte çarpıntı neden olur.jpg


Fiziksel, zihinsel veya duygusal olması durumunda, vücudunuz hamilelik sırasında bir kaç değişiklik geçirir ve bunlar arasında kalp atış hızındaki büyük kardiyovasküler değişiklikler oldukça yaygındır. Bununla birlikte, bir çok durumda, bu yaygın görünen değişim aslında endişe kaynağı olabilir, daha çok ani olduğunda. Hamilelikte kalp atışı oranındaki ani bir artış, daha ciddi altta yatan bir durumun göstergesi olabilir.Vücudunuz sürekli büyüyen bebeğinizi beslemek için çok çalışıyor. Hamileliğiniz ilerledikçe, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu kan miktarı artar ve bu şartı yerine getirmek için, kalbiniz sisteme daha fazla kan pompalamak için daha hızlı atar.Ortalama bir insanın kalbi dakikada 60 ila 100 kez atar . Bu aralığın dışındaki herhangi bir şey, hamilelik sırasında epizodik kalp çarpıntısı ile sonuçlanan hızlı bir kalp atışı olarak kabul edilir.Vücudunuz içindeki başka bir yaşamı besliyor ve daha fazla oksijen ve besin gerektiriyor, böylece kalbiniz bunun için daha fazla kan pompalamak için daha çok çalışıyor.Diğer faktörler de hamilelik sırasında daha hızlı kalp atışlarına neden olabilir.

Gebelikte kalp çarpıntısının nedenleriBebeğinizi beslemenin normal fizyolojik nedeninin dışında hamilelik sırasında kalp çarpıntısı hissetmeniz için birçok neden vardır . Bunlardan bazıları:

Kaygı faktörleri: Hamileliğin neden olduğu kaygı veya bebeğin sağlığı konusunda endişeli olmak

Uterusun büyüklüğündeki değişim: Uterusun büyüklüğündeki artış, kanınızın çoğunu yönlendirir. Aslında, hamileliğinizin sonuna doğru, kanınızın yaklaşık % 20'si rahimden beslenir. Bu, kalbiniz için fazladan çalışmak anlamına gelir ve buna baskı uygulayabilir,

Göğüsler işlevleri için hazırlanır: Hamilelik sırasında ve sonrasında, meme bezleriniz küçük çocuğunuzu besleme rolüne hazırlanır. Kendini hazırlamak için, göğüs dokuları büyür ve bu nedenle bölgede ekstra kan temini gerektirir.

Besin seviyesindeki değişiklikler : Tiroid komplikasyonları veya demir seviyesindeki bir düşüş kalp atış hızını da artırabilir.

Hormonal değişiklikler: Hormonal değişiklikler ve kilo alımı, hamileliğin erken döneminde taşikardiye neden olabilir.
Gebelikte Yüksek Kalp Atışı Belirtileri
Hamileliğiniz sırasında normalden daha yüksek nabız anlamına gelen daha yüksek bir kalp atış hızı ile birlikte başka birkaç semptomla da karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları:


Otururken veya uzanırken bile nefes darlığı .

Çarpıntı ve aralıklı kalp atışı.

Baş dönmesi ve hatta bayılma

Kalıcı bir öksürük.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, diğer nedenleri göz ardı etmeden hamilelikle ilgili normal değişimler olduğunu doğrulamak için doktorunuza bildirmeniz en iyisidir.Kalpte çarpıntı neden olur ? Kalp çarpıntısına ne iyi gelir ?gebelikte kalbin hızlı atması.jpg


Gebe Kadınlarda Kalp Çarpıntısı Teşhisi


Doktorunuz, hem sizin hem de bebeğinizin en iyi durumda olmasını sağlamak için bir dizi test yapacaktır. Altta yatan kalp atış hızının herhangi bir sebebini teşhis etmenin en iyi yolu, kan akışındaki ve kalp atış hızındaki değişiklikleri mekanik olarak ölçen bir EKG'dir.Sonuçlara dayanarak, doktorunuz kilonuzu kontrol altında tutacak ve kalbe ilave baskı yapmayı önleyecek sağlıklı egzersizler ile birlikte size iyi bir diyet önermelidir.


Kardiyovasküler fonksiyonlar hamilelik sırasında birçok amaca hizmet eder. Fetüsün gelişmesine yardımcı olmasının yanı sıra, annenin fizyolojik ve metabolik işlevleri üzerinde de bir etkisi vardır. Bununla birlikte, hamilelik aşamasına bağlı olarak, kalbinizin çalışma şekli de değişebilir.İlk trimesterde, kalp atış hızınızın dakikada 15 ila 20 atış kadar artması normaldir. Bu trimester boyunca kalp atışındaki artış genellikle hormon seviyelerinde, özellikle progesteron ve östrojen seviyelerinde bir artıştan kaynaklanır. Bu, kalbinize gelişmekte olan fetüs için daha fazla kan sağlaması gerektiğini işaret etmektir.


Rahminiz bebeğin büyümesi ve gelişmesi için yeterli oksijen ve besin sağlamak için daha fazla kan gerektirir. Sonuç olarak, kalbiniz normalden % 30 ila % 50 daha fazla kan sağlar . Bu nedenle gebelikte 60bpm ile 80bpm arasındaki normal kalp atışı, 15bpm ile 20bpm arasında artar ve üçüncü trimesterde maksimum değerine ulaşır . Doğum sırasında bebeğiniz ve güvenliğiniz hakkında endişelenmeniz ve başka bir yaşam sürdürmenin genel sorumluluğuyla ilgili normaldir. Anksiyete kalp atışlarında artışa neden olabilir. Uterus, fetüsün büyümesini sağlayacak boyutta büyür ve bunun için daha fazla kan temini gerektirir . Bu, rahim için fazladan kan pompalamak için kalbin çalışmasına veya atmaya normalden daha fazla yol açmasına neden olur.gebelikte çarpıntıya ne iyi gelir.jpgGebelikte Hızlı Kalp Atışı Zararlı Mı?Hızlı kalp atışı , sağlıklı bir gebeliğin belirtisidir. Vücudunuzun gelişmekte olan bebeğin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besin ihtiyacını karşılamak için doğru çalıştığını gösterir.Hamileyken kalp atış hızınız ne kadar yükselebilir?Hamile kadınların kalp atış hızı 140 bpm'yi geçmemelidir (bu, sıkı egzersizler sırasında olma eğilimindedir ) .


Hızlı kalp atış hızı bebeğin erkek veya kız olduğuna mı işaret ediyor?

Hiçbir çalışma, maternal kalp atış hızının fetüsün cinsiyetini gösterdiğini göstermez. u sadece hurafedir.

Kalp atış hızındaki artış bebeği etkileyebilir mi?

Artmış kalp hızı, hamilelik sırasında sağlıklı bir fizyolojik değişimdir ve bebeği etkilediği bilinmemektedir.Tiroid hastalıkları , anemi , preeklampsi ve koroner kalp hastalığı ve pulmoner hipertansiyon gibi kalp sorunları hamilelikte kalp atışlarını uyaracaktır . Kilo alımı, hormonal değişiklikler ve hamilelik ilaçlarının yan etkileri dolaşım sistemine baskı yaparak kalp atış hızınızın artmasına neden olacaktır.Sigara içmek, aşırı kafein tüketimi de kalp atışında artışa neden olacaktır.Artan kalp atışı normal bir fizyolojik süreç olsa da, sağlığınızı ve bebeğinizi kontrol altında tutmak için bazı yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlayabilirsiniz.Sakin kalmaya çalışın ve ara sıra papatya çayı tüketin.Düzenli olarak gece yeterince uyuyun . Yoga ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulayın ve bol su için.


Hamilelik sırasında, yukarıda belirtilen diğer semptomların eşlik ettiği kalp atışı hızında ani bir artış olduğunda, daha önce farkında olmadığınız diğer, daha ciddi, kalp rahatsızlıklarının bir işareti olabilir. Kalp atış hızınızın artmasıyla birlikte bir veya daha fazla semptomla karşılaşırsanız acil tıbbi yardım almayı unutmayın.Hamileliğiniz sırasında kalp atış hızınızın artması, doğal olarak değişen vücudunuzun ortak ve fizyolojik bir gelişimidir. Yeterince dinlendiğinizden ve bu sırada strese girmediğinizden emin olun. Altta yatan bir neden yoksa, stres yönetimi de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir .Bazı yiyecekleri yedikten sonra kalp çarpıntınız varsa, bu yiyeceğe duyarlılığınız olabilir. Bir yiyecek günlüğü tutmak, hangi yiyeceklerden kaçınacağınızı bulmanıza yardımcı olabilir.


Hamilelik vücudunuzun hormonal durumunu değiştirir, östrojen ve β-insan koryonik gonadotropin adı verilen başka bir hormon seviyesini yükseltir. Bu, sodyum, kalsiyum ve potasyumun hücrelerin içine ve dışına kalp atışını kontrol etmesine izin veren kardiyak iyon kanallarının etkisini etkileyebilir.Hamileyken, bebeğiniz için yeterli oksijen sağlamak için kan miktarınız artar. Bu artan kan hacmi, kalp üzerinde iki katına çıkarak ve diyastolik atımların miktarını artırarak kalp üzerinde ekstra stres yaratır.Hamilelik birkaç farklı düzensiz kalp atışına neden olabilir. Düzensiz, hızlı bir kalp atışı olan atriyal fibrilasyon, hamilelik sırasında mümkündür, ancak nadirdir. Hamilelik sırasında kalp aritmileri çok konservatif olarak tedavi edilir.Hamilelik sırasında daha hızlı bir kalp atışı, doğal olarak değişen vücudun bir parçasıdır. Zararsız, ancak bu herhangi bir ilişkili semptomları görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Asıl nedenini anlamak için olağandışı belirti ve semptomlar görürseniz doktorunuzla konuşun. Sadece bir doktor kalp çarpıntısının nedenini doğru şekilde teşhis edebilir. Doktor genellikle semptomlar ve tıbbi öykü hakkında sorular sorarak başlayacaktır.Doktor genellikle muayene yapar ve kalp atışını dinler.Çarpıntıların altında yatan sebebi tam olarak belirlemek için ek testler isteyebilir. Semptomlar hafif ve altta yatan bir durumdan kaynaklanmadığında, doktor genellikle tedavi önermez. Belirtiler şiddetli ise, doktor kalp atışını düzenlemek için ilaç yazabilir.Yeterince dinlenin ve olası tüm stres kaynaklarından uzak durun.Paylaşacak bir deneyiminiz veya size yardımcı olacak herhangi bir çözüm yolunuz varsa, yorum bölümünde aşağıya bize yazın.
 
Geri
Üst