Hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur ?
Çarpıntı, bir insan kalbin normal atışında ve ritminde bir anormallik olduğunda ortaya çıkar. Kalp çarpıntısının ardında bir çok potansiyel neden var ve bunların çoğu endişelenecek bir şey değil.Kalp çarpıntısının çoğu, özellikle hamilelik sırasında tamamen normal olmakla birlikte rahatsız edici ve korkutucu olabilir. Gebelik döneminde vücudun kan hacmi artıyor , bu artış çarpıntıya neden olabiliyor. Kalp çarpıntısı genellikle zararsızdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kalpte veya vücudun başka bir yerinde bir probleme işaret edebilir. Makalemizin devamında hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur , hamilelikte sol tarafa yatınca kalp çarpıntısı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
hamilelikte kalp çarpıntısı bebeğe zarar verirmi.jpg

Hamilelik döneminde kalpta çarpıntı olması yaygın bir rahatsızlıktır. Gebelerin çoğu bunu mutlaka deneyimlemiştir. Çarpıntı, çok sık, yavaş veya düzensiz olabilen anormal bir kalp atışıdır.Çarpıntı ataklarının süresi, görünümlerine eşlik eden neden ve koşullara bağlı olarak birkaç saniye ile birkaç saat arasında değişebilir.Hamilelik sırasında, vücudun kan hacmi artar. Ekstra kan dolaşımını sağlamak için kalbin daha hızlı pompalanması gerekir ve bu daha hızlı bir kalp atışına yol açabilir. Durum normal olsada hamilelikte çarpıntı ve terleme dikkate alınmalı mutlak surette doktora gidilmelidir. Hamilelikte çarpıntı için kullanılan ilaçlar gerekli görülürse reçete edilir. Çok şiddetli kalp çarpıntısında doktorunuz kardiyoversiyon denilen bir prosedür önerebilir.

hamilelikte kalp çarpıntısı nasıl geçer.jpg


Aşırı endişe , önceden var olan kalp rahatsızlıkları, kafein gibi uyarıcı kimyasallar tüketiyorsanız ve bazı ilaçlar kullanıyorsanız, kalp çarpıntısı da ortaya çıkabilir . Bu çarpıntı normal kabul edilirken, nefes almada zorlanma , kan tükürme veya göğüste şiddetli sıkışma veya baskı yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız. Hamilelikte normal fizyolojik değişiklikler vardır. Eşlik eden komplikasyonların arka planına karşı, bu değişiklikler gelecekteki bir annede kalp hastalığına neden olabilir.Hamilelikten önce bile kardiyovasküler sistemle ilgili sorunları olan kadınlar, hamilelik sırasında kalp hastalıklarına daha yatkındır. Hamilelikte kalp çarpıntısı uzman tv , bunun sık görülen bir septom olduğunu hormonların etkisiyle kan hacminde artış meydana geldiğini vurguluyor. Ayrıca gebelikte gelişen çarpıntıların psikolojik olabileceği gibi altında kansızlığı, akciğer ve kalp hastalıklarını da barındırabileceğinide belirtiyor..

hamilelikte kalp çarpıntısı normalmi.jpg

Hamilelikte kalp çarpıntısı nasıl geçer ?
Kalp çarpıntısını ve hamilelik sırasında nefes darlığını yönetmenin en iyi yolları stresinizi yönetmek , bol giysiler giymek, uzanmak, su içmek ve uyarıcılardan kaçınmaktır . Anksiyete seviyenizi düşürmek için yoga yapabilirsiniz. Aşırı stres stresi hormonları kan basıncını artırabilir. Özellikle gebelikte kalp çarpıntısı çekiyorsanız, kahve gibi içecekleri tüketmekten kaçının.. Sıkı veya kısıtlayıcı giysiler tansiyonunuzu, vücut ısınızı yükseltebilir kalpte çarpıntıya ve terlemeye neden olabilir. Hamilelikte kalp çarpıntısı normal mi ? Evet daha önce belirttiğimiz gibi normal ancak altta yatan başka durumlarda çarpıntıya neden olabilir. Bu nedenle hekime görünmenizde fayda vardır. İkiz gebelikte kalp çarpıntısı olurmu ? Evet tekli ve çoklu gebeliklerde de kalp çarpıntısı oluyor..


Hamilelikte kalp çarpıntısı nefes darlığı
Kalp çarpıntısı çok çeşitli belirtilere neden olabilir. baş dönmesi , terlemek, gögüste sıkışma, tedirginlik, nefes darlığı gibi.. Hamilelik sırasında çeşitli faktörler kalp çarpıntısına neden olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, çarpıntıların altında yatan neden tıbbi tedavi gerektirir.
Hamilelikte kalp çarpıntısı bebeğe zarar verir mi ?
Gebelikte görülen kalp çarpıntısı anneyi etkiler, fakat bebeği etkilemez.Fakat Çok fazla çarpıntuı olduğunda dokulara giden oksijen miktarı azaldığında bebek de etkilenir.
Gebelikte Kalp Çarpıntısının Sebepleri Nelerdir?Aritmi nedenlerinden biri olabilir. Çoğu durumda çarpıntı ve aritmi zararsızdır. Bununla birlikte, bazen kalbin normal ritminin ihlal edilmesi ciddi sorunlara işaret edebilir. Kalp kapakçıklarının fonksiyonuyla ilgili problemler, hamilelik sırasında kalp çarpıntısına da neden olabilir. Belirli ilaçları, bitkisel takviyeleri almak, kalbin daha sık atmasına neden olabilir. Çarpıntıya neden olan ilaçlar astım ve dekonjestanlar için inhalatörleri içerir. Kafein (kahve, çay ve gazlı içeceklerde bulunur), alkol ve tütün de hamilelik sırasında kalp çarpıntısına neden olur. Panik bozukluğu, korku veya panik atak geçiren kişiler kendi kalp atışlarını duyduklarını hissedebilirler. Anemi ve tiroid hastalığı gibi bazı hastalıklar ve bozukluklar da hamilelik sırasında kalp çarpıntısına neden olabilir. Bazı durumlarda, çarpıntı oluşumunun nedeni tespit edilemez.


Hamilelik sırasında kalp çarpıntısının tüm nedenlerinin tehlikeli olmadığını unutmayın. Aşağıdaki nedenler herhangi bir tehdit oluşturmaz:

kan hacminin artmasına kalp reaksiyonu,
kaygı ve stres
belirli yiyecek ve içeceklere, özellikle kafein içerenlere reaksiyonlar,
ilaçlara reaksiyon ( soğuk algınlığı veya alerji ilaçları dahil ).


Hamilelik sırasında kalp çarpıntısının daha ciddi nedenleri arasında şunlar vardır:

tiroid bezi ile ilgili sorunlar,
başka bir yaşam olayından veya hamilelikten kaynaklanan kalp hasarı,
pulmoner hipertansiyon,
koroner arter hastalığı,
aritmi,
preeklampsi ve diğer hipertansif gebelik bozuklukları.

Hamilelik sırasında kalp çarpıntısı genellikle tehlikeli olmasa da, yine de tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu nedenle, kalp çarpıntısı sıkça meydana gelirse doktora başvurmanız faydanıza olacaktır.Hamilelik sırasında kalp çarpıntısının mutlaka tedavi gerektirmediğini unutmayın.Belirtiler hafif olduğunda, doktorlar genellikle tedavi önermez. Çoğunlukla, çarpıntı bebeğin doğumundan sonra kaybolur.Semptomlar şiddetliyse, doktorlar kalp atışını düzenlemek için özel ilaçlar verebilirler. İlaçları reçete etmeden önce, doktor kadının ve bebeğin olası risklerini değerlendirmelidir.Hamilelik sırasında kalp çarpıntısının tedavisi sebebine bağlıdır.Hamilelik süresince meydana gelen stres, anksiyete ve diğer duygusal konular, gevşeme egzersizleri, yoga, meditasyon vb. Uygulamalarla hafifletilebilir.
Hamilelik sırasında kalp çarpıntısını tetikleyen bazı maddeler vardır. Bunlar alkol, kafein, sigara ve yasadışı uyuşturucular içerir.Bunları kullanmaktan kaçının..Dehidrasyon çarpıntılara yol açabilir. Bu nedenle, bol sıvı tüketin.Bazı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları hamilelik sırasında kalp çarpıntısını tetikleyebilecek uyarıcılar içerir.iziksel aktiviteler hamilelik sırasında faydalı olsa da, çarpıntıya neden olabilir.Kalp çarpıntısı, hamilelik sırasında vücudunuzdaki kardiyovasküler değişikliklerden kaynaklanır. Gebelikte kan hacminde yaklaşık yüzde 50 artış var. Bu nedenle, artan kan hacmi kalp çarpıntısına neden olur . Hamileliğin erken dönemlerinde çoğu çarpıntı vakası zararsız olsa da, genellikle kendi başlarına azalır, ancak bazen bazı tıbbi komplikasyonların bir göstergesi olabilir.

Daha fazla miktarda kan, kalbin fazladan kanı pompalamak için fazladan çalışması gerektiği anlamına gelir. Artan kalp atış hızı, kalbinizin çok çalıştığını ve plasenta da dahil olmak üzere çeşitli vücut bölgelerine kan gönderdiğini gösterir.Gebelik vücuttaki progesteron seviyesini arttırır . Progesteronun artan miktarları, kalp atış hızını arttırmaktan da sorumludur.Hamilelik sırasındaki stres ve anksiyete kalp atışlarının artmasına neden olur.Bazen hamilelik sırasında tiroid , anemi , düşük kan şekeri veya diğer tıbbi durumlar gibi bazı sağlık koşulları kalp çarpıntısına neden olabilir. Hamilelik sırasında kanınızdaki yüksek miktarda kafein, kalp atım hızınızın artmasına neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında daha fazla kahve veya çay içerseniz, kalp atış hızınızın artmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelikte herhangi bir fiziksel efor önerilmemektedir. Sadece size ve bebeğinize zarar vermekle kalmayabilir, aynı zamanda kalp atış hızınızın veya kalp çarpıntınızın artmasına neden olabilir.Soğuk algınlığı ve öksürük için reçetesiz satılan bazı ilaçlar uyarıcılar içerebilir. Uyarıcı ilaçlar kalp hızının artmasına neden olabilir. Bazı gıda maddelerinin yanı sıra, bazen bazı durumlar da kalp atış hızınızın artmasına neden olabilir.Hamilelik sırasında yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birini yaşarsanız mutlaka hekime görünün.Semptomlar hafif ve altta yatan bir durumdan kaynaklanmadığında, doktor genellikle tedavi önermez . Belirtiler şiddetli ise, doktor kalp atışını düzenlemek için ilaç yazabilir.
 
Geri
Üst