Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Varsa Buna Dikkat

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Varsa Buna Dikkat
Hamilelikte Kalp Çarpıntısı- Hamilelik bedeninizde bir canlı daha taşımak hem güzel hem de bazen zor yanları tabii ki olacaktır. Hamilelikte olağandışı şeyler yaşamak illaki anne adaylarını daha da paniğe sürükler. Hamilelikte görülen bazı durumların çok sebebi olabilir. Hamilelikte en çok yaşanan sıkıcı durumlardan biri de kalp sıkışması ve çarpıntılardır. Hamilelikte bunların yaşanması olağandır ama biz yine de bu sıkıcı durumdan endişe duyabiliriz. Kalp sıkışması ve çarpıntıları hamilelikte bir nedene bağlı olmadan da oluşabilir. Şimdi bu kalp çarpıntılarının nelere bağlı olduğunu nelerden kaynaklandığını anlatan bir yazı sunmak istiyorum sizlere.

gebelikte kalp carpintisi neden olur.jpg


Hamilelikte anne karnındaki bebeğin besin ve oksijen ihtiyacını karşılamaya çalışan annenin kan miktarında artış olur. Bu da kalbin daha çok çalışmasına kalbin daha fazla oranda kan pompalamasına sebep olur. Hal böyle olunca kalbin üzerine daha fazla yük biner. Kalp normal olduğundan %20 daha fazla çalışmak zorunda kalabilir. Kalbin işlevinin hızlanması ile anne adayı da bunu çarpıntı ya da kalp sıkışması olarak adlandırır. Bu da tabii özellikle hamileliğin son aylarında nefes darlığı da yaşatır. Ama tabii ki her durum kontrol altında tutulmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Yani böyle bir durumu her ne kadar normaldir diye kabul etsek te doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu aslında normal bir durum kabul edildiği gibi bazı önemli rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Yine hamilelikte artan progesteron hormonu da hem duygusal hem fiziksel değişimlere sebep olur haliyle bu durum kan akışının hızlanmasını da sağlar. Bu da kalp atış hızını artırır.

Normal görülen herhangi bir durumda da kalp çarpıntıları yaşanabilir gebelikte. Örneğin haliyle hamileliğin verdiği strese bağlı, ya da egzersiz anında da bu çarpıntılar hissedilebilir ve buna bağlı nefessiz gibi kalma durumu da oluşabilir. Bunlar geçici durumlardır. Yine beslenmeye çok dikkat etmekte fayda var. Özellikle zararlı alışkanlıklardan, kafein alımından kaçınmak gerekir. Kafein olarak kahve, çikolatalı ürünler, kola gibi içeceklerden kaçınmalısınız. Bu durumda hamile anne adayı dinlenmeli istirahat etmelidir.

gebelikte yoga.jpg


Çarpıntı bazı durumlarda bir tehlikenin habercisi olabilir. Peki tehlikeli kalp çarpıntılarını nasıl anlarsınız? Bazı durumlarda baş dönmesi bayılma ve nefes darlığı yaşarsanız bu durumda acil olarak doktora görünmelisiniz. Bu durumlar bazen hipertiroidi belirtisi de olabilir. Hipertiroidi tiroid hormonu fazlalığı durumudur ve tedavisi mümkün olan bir durumdur. Hipertiroidi durumu olanlar doğmamış bebek üzerinde tehlike arz ettiğini de söylemek isterim. Bunun için aslında her olağandışı durumda doktorunuza görünmenizin büyük önemi vardır. Yine kansızlık durumu da çarpıntılara neden olacaktır. Eğer değerlerinizde kansızlık varsa zaten mutlaka doktorunuz hamileliğiniz boyunca kullanabileceğiniz uygun kan ilacı yazacaktır size.

Bazı çarpıntı durumları kendiliğinden geçicidir. Tedavi yöntemi tabii yukarıda belirttiğim gibi çarpıntıların altında başka bir sebep yatmıyorsa dinlenerek yiyeceklerinize dikkat ederek düzenli uyku uyuyarak geçecektir. Bunun yanında da doktorunuzun da tavsiye edebileceği rahatlama egzersizleri, yoga, tai chi, pilates gibi rahatlık sağlayacak egzersizler, ağır işlerden uzak durmak, hamilelikte özellikle ilerleyen hamileliğinizde aman şurayı bir temizleyeyim diye bir şey yok. Kendinize özellikle de bebeğinize dikkat etmelisiniz. Psikolojinizi kötü etkileyen durumlardan ve ortamlardan uzak durmak, aşırı kilo alımından kaçınmak, aşırı tuz tüketiminden kaçınmak ve günde en az 8-10 bardak su tüketmek size ve bebeğinize iyi gelecektir. Evet hamile ve hamile kalmak isteyen anne adayları bu yazımızda da sizlere faydalı bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım kayda değer bilgiler vermişizdir...
 
Geri
Üst