gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte kaşıntı normalmi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gece uyurken zor nefes alma, istediği pozisyonda uyuyamama gibi problemler yetmezmiş gibi buna eklenen kaşıntı hem hamileleri hem de eşleri için durumu içinden çıkılmaz bir hale getirebiliyor.
  Hamilelikte kaşıntının birden çok sebebi var. PUPPP en sık görülenlerden bir tanesidir. PUPPP ‘pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy’nin kısaltılmış halidir. Hamilelikte görülen kaşıntılı kabarıklıkları anlamına geliyor. Tam nedeni bilinmiyor, özellikle ilk hamileliğini geçiren kadınlarda daha sık görülmekte.
  < Konu Resmi..>

  Nasıl kendini belli eder?
  Özellikle göbek çevresinde ortaya çıkaran kızarık kabarıklar şeklinde başlar ve el ile ayaklara kadar dağılabilir.  PUPPP tehlikeli bir hastalık değildir. Anneye ve bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Ama yoğun kaşıntısı nedeniyle bazı hamilelerin ve eşlerinin hayatını çok zorlaştırıyor.

  Nasıl tedavi ediliyor?

  PUPPP tedavisinde soğuk kompresler rahatlatıcı oluyor. Pamuklu ve sıkmayan giysiler öneriyoruz. Banyodan sonra cilde uygulanan nemlendiriciler rahatlatıcı oluyor. Kolonya kullanımı, aşırı sıcak ve soğuk su veya kese, lif uygulamalarını kesinlikle önermiyoruz. Hassas olan cilt daha da hassaslaşıp kaşıntıyı iyice arttırıyor.

  Dermatoloğunuz size önereceği kremler ve gerekirse iğneler yoğun kaşıntılı durumlarda rahatlatıcı oluyor. Ama bu gebelik hastalığı olduğu için ancak doğum kesin çözüm oluşturuyor hatta kaşıntılar biraz azalarak doğumdan sonra da devam edebiliyor, bu normal bir durum. Kadın doğum uzmanınız gerekirse yoğun kaşıntı nedeniyle doğumu öne alma kararı da verebiliyor.

  Kaşıntının tek nedeni PUPPP değildir!

  Safra asitlerinin kana karışması durumu veya başka daha ciddi deri hastalıkları da gebelikte oluşabiliyor ve onların da belirtisi kaşıntıdır. O yüzden kaşıntınız varsa mutlaka hekiminize başvurun.

   
Hamilelikte kaşıntı normalmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikde kaşıntı normalmidir

  hamilelikde kaşıntı normalmidir

  hamilelikte ayak kaşıntısı gebelikte ayak kaşıntısı hamilelikte el ve el ve ayaklarda kaşıntı Gebelikte kaşıntı nispeten sık rastlanan belirtilerden biridir. Bu kaşıntı gebeliğin kendisinden kaynaklanan bir durum olabilir veya gebe olunmayan dönemlerde kaşıntı yapan durumlar gebelik dönemine rastlamış olabilir....
 2. gebelik sonrası ( hamilelik ) saç dökülmesi normalmidir

  gebelik sonrası ( hamilelik ) saç dökülmesi normalmidir

  kızlar gebelikten sonra saçlarım inanılmaz döküldü, 3 ay evvel doğum yaptığımdan beri saçlarım avuç avuş geliyor çok korkuyorum kel kalacağım diye. Bu normal bişey mi bunu hiç yaşayan oldumu kızlar ?
 3. Hamilelikte bel ağrısı normalmidir?

  Hamilelikte bel ağrısı normalmidir?

  gebelikte bel ağrısı neden olur,hamilelikte bel ağrısı neden olur,hamilelikte bel ağrısının sebepleri,gebelikte sırt ağrısının nedenleri,hamilelikte bel ağrısı hakkında bilgiler Gebelikte en sık rastlanan şikayetlerden biridir bel ağrısı . Yaklaşık her dört hamile kadından üçü, ilk 3 aydan sonra doğuma kadar bel ve sırt ağrılarından yakınır. Genelde lomber (belin alt kısmı) ve pelvis...
 4. Hamilelikte karın ağrısı normalmi?

  Hamilelikte karın ağrısı normalmi?

  Hamilelikte karın ağrısının pek çok zararsız nedeni olduğu gibi daha ciddi nedenler de sayılabilir. Anne adaylarının karın ağrısına neden olabilecek faktörleri bilmeleri ve endişe verici olabilecek bazı belirtileri tanımaları önemlidir. Karındaki çok şiddetli olmayan kramplar ya da ağrılar hemen paniğe neden olmamalıdır. Bazen bu ağrılar biraz dinlenmeniz gerektiğini haber veriyor olabilir ya...
 5. Hamilelikte karın ağrısı normalmidir?

  Hamilelikte karın ağrısı normalmidir?

  Hamilelikte ortaya çıkan bazı karın ağrılarına anne adaylarında sık rastlanır ve bu ağrılar genellikle ne anne ne de bebek için bir sorun oluşturur. Yuvarlak Bağ Ağrısı: Bu tür karın ağrıları vücudun pozisyonunu değiştirdiğinizde bıçak gibi saplanan bir ağrı şeklinde olabileceği gibi daha hafif ama hemen geçmeyen bir ağrı biçiminde de olabilir. Yuvarlak bağ ağrısına rahimden kasığa dek uzanan...

Sayfayı Paylaş