Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hamilelikte Kilo Artışı Nasıl Olmalı Kaç Kilo Alınmalı ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte kilo artışı hamilelikte kilo alımı
  Eğer daha önce gebelik yaşamadıysanız, etrafınızda ki gebelerden kilo alımı ile ilgili şikayetler duymuşsunuzdur melekler. Hamilelikte nasılsa bebeğe yarıyor diyerek önüne geleni, canın çektiğini yemek doğru değildir. Elbette ki nefsi körlemek gerekir, eskiler hep bunu der ama abartmamak lazım. Sonra 25-30 kga çıkan artışlar yaşanabilir ve de bu hem annenin hem bebeğin sağlığını riske sokabilir. Bu yazımızda hamilelikte kilo artışı nasıl olmalı konusunda sizlere bilgiler vereceğiz :)  < Konu Resmi..>  Hamilelik döneminde dengeli beslenip kilo artışınıza dikkat etmeniz gerekir.Kendinizin ve büyüyen bebeğinizin sağlığını korumak, besin öğeleri bakımından yeterli ve dengeli olan sağlıklı bir diyet ile mümkündür. Hamilelik süresince ekstra kaloriye, proteine, vitamin ve minerallere ihtiyacınız vardır. Sağlıklı beslenmenizin en önemli amacı, gelişmekte olan fetusa, yani bebeğe, ihtiyacı olan besin öğelerini sağlamaktır.

  Hamilelikte hem kendiniz hem de içinizdeki yeni oluşmaya başlayan yaşam için daha çok ilgi ve şefkat beklersiniz. Sadece bununla kalmaz, ekstra kilo almanız da gerekir. Peki bu süreçte ne kadar kilo almak normal kabul edilebilir? Öncelikle şunu bilmelisiniz: hamilelik, kesinlikle diyet yapılacak veya kilo vermeye çalışılacak zaman değildir. Hamileliğiniz süresince yaklaşık 9-12 kilo almanız gerekir. Bu ağırlık kazanımı sizin hamilelik öncesindeki kilonuza ve çoğul gebelik (ikiz veya fazla) durumunuza göre değişiklik gösterir.

  Hamilelik öncesinde zayıfsanız (beden kitle indeksiniz 18,5'in altındaysa), ve hekiminizin başka bir uyarısı yoksa hamileliğiniz süresince yaklaşık olarak 15 kg kadar kilo almanız uygun olacaktır.

  Fazla kilo ile hamileliğe başladıysanız ve yine hekiminizin herhangi bir uyarısı yoksa, hamilelik süresince 8-9 kg ağırlık kazanımı bebeğin gelişimi için uygun sayılır.

  Hamileliğiniz süresince kilo alımınız her zaman aynı şekilde devam etmez. Çoğu kadın ilk trimesterda (ilk üç aylık dönem) yaklaşık 1,4-1,8 kg kadar kilo alır. Hamileliğinizin son yarısına kadar bu kilo alımınız yavaş ancak sürekli olarak devam eder. İlk trimesterdan sonra uygun olan kilo kazanımı ise yaklaşık haftada 450- 500 gr kadardır.

  Eğer kilo alımınızda daha farklı bir durum söz konusuysa bu, içinde bulunduğunuz durumun yanlış olduğu anlamına gelmeyebilir. Hamilelik esnasında kilo alımınız normal seyrederken ani bir değişiklik olduğu takdirde (daha fazla kilo alımı veya kilo kaybı) mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz.

  Hamileliğiniz süresince ağırlık kaybına neden olabilecek hareketlerden ve diyetlerden kaçınmalısınız. Bu, bebeğinizin gelişimi açısından büyük önem taşır ve bebeğin doğum ağırlığının sağlıklı aralıkta olmasına yardımcı olur.

  Beslenmenizde mutlaka çeşitliliği sağlamalı, kendiniz ve bebeğiniz için mümkün olan en mükemmel beslenme planını oluşturmalısınız.


   
Hamilelikte Kilo Artışı Nasıl Olmalı Kaç Kilo Alınmalı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kilonuz Kaç Olmalı?

  Kilonuz Kaç Olmalı?

  kaç kilo olmam lazım kilom kaç olmalı kac kilo olmam lazim ben kiloyum kiloyum Kilonuz Kaç Olmalı? Gelin Öğrenelim! http://www.thehealthnews.org/tr/news...al.kilonuz.htm
 2. Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

  Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

  20 haftalık bebek kaç gram olmalı 32 haftalık gebelik kaç aylık 32 bebek kilo olmalı kilodur kilosu Birçok kadının kilo sorunu hamilelikte aldığı kiloları doğum sonrası verememekten kaynaklanır. Halk arasında sen iki canlısın daha çok yemelisin gibi yanlış inanışlarla alınan kilolar daha sonra anneyi depresyona sokabiliyor ne yazıkki. Peki gebelikte ideal kilo nedir kaç kilo almak sağlıkdır?...
 3. Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ?

  Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ?

  Gebelikte Kilo Kontrolü Kilo Alımı Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır Sevgili melekler, gebeliğin herhalde en hoş olmayan tarafı alınan kilolar. Ama şu da var ki ne yazık ki anne adayları nasılsa bebeğe yarayacak diyerek ellerine ne geçerse yiyorlar, bu çok yanlış. Bu yazımızda gebelikte kilo kontrolü nasıl sağlanır, bilgiler vereceğiz sizlere :) Hamilelikte genel olarak 11- 16 kg...
 4. Gebelikte Kilo Alma Düzeni Nasıl Olmalı Kaç Kilo Alınmalı ?

  Gebelikte Kilo Alma Düzeni Nasıl Olmalı Kaç Kilo Alınmalı ?

  hamilelikte en fazla kaç kilo alınmalı hamilelikte en fazla kaç kilo alınır Sevgili melekler, bildiğiniz üzere gebe kalınması durumunda iştah açılır, günlük alınan kalori miktarı yetmemeye başlar. Buna bir de hamilelik psikolojisi eklenince kişi kendini kontrol edemezse büyük bir kilo artışıo yaşar. Gebelikte canın ne çekerse ye düşüncesi her zaman ağır bastığından ne yazık ki alınan bu...
 5. Hamilelik döneminde kaç kilo alınmalı?

  Hamilelik döneminde kaç kilo alınmalı?

  gebelikte kilo alımı,hamilelikte kilo alımı,gebelikte kaç kilo alınmalı,gebelikte kaç kilo alınması gerekiyor,gebelik ve kilo alımı hakkında bilgiler Gebeliğin doğasında anne adayında ortaya çıkan iştah artışı ve sonrasında gelen kilo artışı vardır. Bu iştah artışı anne adayının ve bebeğinin yeterli derecede besin almasını sağlayan doğal bir yoldur. Gebe bir kadın aldığı günlük...

Sayfayı Paylaş