Hamilelikte Kışın Nelere Dikkat Edilmeli Kış Hamilelerine Özel

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Hamilelikte Kışın Nelere Dikkat Edilmeli Kış Hamilelerine Özel
Hamilelikte Kışın Nelere Dikkat Edilmeli- Aslında yaz hamileliğinin de kış hamileliğinin de kendine göre zorlukları var. Ama özellikle benim gibi kışın bir hamilelik geçirenlerdenseniz bu konuda daha dikkat etmeniz gerekebilir hem kendiniz hem bebeğiniz için. Çünkü özellikle kış aylarının hastalıkların artmasında önemli rolü vardır. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi kış hastalıklarına illaki bir şekilde yakalanabilme durumumuz var. Peki kışın hamilelik geçirenler bu aylarda nelere dikkat etmeli? Neler yemeli içmeli? Kış aylarında kendinizi daha iyi bir şekilde nasıl koruyabilirsiniz.

kis aylarinda hamilelik.jpg


Kışın hamilelik yaşıyorsanız ilk önce giyim konusunda dikkat etmeniz noktalar var. Terleten naylon ve sentetik kumaşlar değil özellikle iç çamaşırlarınızda pamuk ve yün tercih etmeniz cildinizin hava almasını sağlayarak terlemenizi önleyecektir. Terlemekten kaçının çünkü terlemek sonunda hastalık demektir. Hamilelikte iki kat hassas olan vücudumuz kışın daha çabuk etkilenebiliyor. Kışın hamilelik yaşayan anne adayları iki kat daha dikkat etmek zorunda. Hamile kadınlarda hafif soğuk algınlığı durumunda bile hastalığın yan etkileri daha fazlaca görülebilmektedir. Bu durumda tedavi için hastaneye yatmaları bile gerekebilir.

Bunun yanında yine giyim kuşama dikkat ettiğiniz kadar temizliğe ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bol meyve sebze özellikle C vitamini bolca tüketmeniz gerekir.Yine hazır gıdalar çiğ pişmemiş gıdalar dışarıdan hazır alınan gıdalardan uzak durmak en doğrusu. Bunun yerine daha çok sebze ağırlıklı beslenmek, süt yoğurt yumurta balık türü gıdaları kendiniz pişirerek tüketmelisiniz. Böyle dengeli ve sağlıklı beslenme aynı zamanda ilerleyen hamilelik dönemlerinde fazla kilo almanızı engeller. Yine baklagiller haftada en az bir kez tüketilmeli. Fasulye, mercimek, barbunya gibi.. Özellikle 8. haftadan sonra bebeğin kemik diş gelişimi için kalsiyum önemlidir. Sizin de sağlığınız için balık tüketimi omega 3 bakımından önem taşır.

kisin hamilelik gecirmek.jpg


Yine özellikle hamilelikte ciltte çatlaklar oluşabilmektedir. Eğer dikkat edilmez ise çatlaklara yerleşen bakteriler enfeksiyonlara sebep olabilir. Elleri mutlaka sabunla ılık su ile yıkamak gerekir. Özellikle kışın hamile anne adaylarına çok kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerektiği eğer bulunmaları gerekiyorsa da mutlaka eller sık sık sabunla yıkanmalı. Benim hamileliğim de kış aylarına denk gelmişti hastalıklardan ne kadar da korunmak isteseniz bir şekilde kapabiliyorsunuz. Özellikle eşinizin çalıştığı ortam çok kalabalıksa hastalığın eve gelme ihtimali de o kadar yüksek. Tabii bu durumda ilaç kullanamadığınız için yine bol c vitamini ve zararı olmayan ıhlamur gibi ılık içecekler şifa kaynağı olabilir. Yine benim en çok yaptığım şey ılık su içine limon sıkıp biraz da bal koyup içmek oluyordu. Sonunda hastalığa yakalandıysanız enfeksiyonun yol açabildiği yüksek ateşten korunmak için mutlaka bol su tüketmelisiniz. Gebeliğin 14. haftası geçmiş olan anne adayları grip aşıları konusunda doktoruna başvurabilirler. Grip aşısının hamilelikte yaptırılıp yaptırılamayacağına ilişkin bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
 
Üst