gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.265
  Beğenilen Mesajlar:
  2.184
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte kordondan kan alınması

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  gebelikte kordondan kan aldırma nedir,kordonsentez nedir,kordonsentez nasıl yapılır,hamilelikte kordondan kan aldırma, hamileyken kordondan kan aldıranlar,gebelikte kordondan kan aldırma hakkında bilgiler

  k.jpg

  Kordosentez 18-20 gebelik haftalarında (bazen daga geç) ultrason kontrolü altında özel bir iğne ile karın duvarından girilerek göbek kordonundan bebeğe ait kanın alınmasıdır. Alınan kandan bebeğin karyotiplemesi yani genetik araştırması yapılabilir ayrıca bazı enfeksiyonları araştırmak için ya da bebeğin kan uyuşmazlığından ne kadar etkilendiğini değerlendirmek için yapılabilir. Yine kan uyuşmazlığı bebekte anemiye yol açmışsa, anne karnındaki bebeğe kordosentez yöntemi ile kan nakli de yapılabilmektedir.

  Umbilikal ven (göbek kordonundaki toplar damar) çapının geniş, duvar kalınlığının az oluşu ve arteryel (atar damar) girişimlerde fetal bradikardinin daha yüksek oranda görülmesinden dolayı girişim için umbilikal ven tercih edilir. Öncelikle münkünse kordonun plasentaya giriş bölgesi tercih edilir, mümkün değilse serbest kordon bölümünden yapılır. Kordosenteztez sonrası kan uyuşmazlığı olan ailelerde kan uyuşmazlığı (Anti-D) iğnesi yapılır.

  En sık olarak, ailenin geç başvurması, daha önce uygulanan prenatal tanı yöntemlerinin başarısız olması veya şüpheli sonuç elde edilmesi, ultrason muayenesinde anomali saptanması gibi bebeğin kromozom yapısının hızla belirlenmesi gereken durumlarda ve kalıtsal kan ve metabolizma hastalıklarının tanısında uygulanır. Gelişme geriliği olan bebeklerde kan gazlarının değerlendirilmesi, enfeksiyon hastalıklarının tanısı ve Rh uygunsuzluğu olan gebelikler diğer uygulama nedenleridir.


  Diğer prenatal tanı yöntemlerine göre kordosentez daha ciddi komplikasyonlara yol açar. Amnisenteze göre daha zor bir işlemdir. Bu yüzden sadece bu konuda deneyimli merkezlerde yapılır. Anne açısından en önemli problem kanama ve enfeksiyondur. Uygulama sonrası bebekte ise kalp atımlarında yavaşlama, erken doğum, göbek kordonunda zedelenme gibi problemler görülebilir. Kordosentez uygulamalarında gebelik kayıp oranı yaklaşık %1'dir.
  Kordosentez ile kromozomal anomalilerin tepiti %99 oranında başarı ile gerçekleştirilmektedir. Nadiren yanlışlıkla anne aknının alınması veya bebekte mozaisizm olması gibi nedenlerde yanlış sonuç çıkabilmektedir. Ayrıca kordosentez veya başka yöntemlerle yapılan kromozom analizleri bütün anomalileri ve bütün genetik hastalıkları gösteremez. Bazı genetik hastalıklar, zeka özürleri ve anomaliler bebeğin kromozomları normal olduğu halde görülebilir.

   
Hamilelikte kordondan kan alınması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamİlelİkte Kan UyuŞmazliĞi

  Hamİlelİkte Kan UyuŞmazliĞi

  hamilelik kan uyuşmazlığı kan uyuşmazlığı hangi gruplarda olur hamilelikte hangi gruplarında uyuşmazlık olur durumda görülür “Kan uyuşmazlığı" aslında karı koca arasında olmasına karşın, gebelik döneminde karnındaki bebeği için problem yaratabilen bir durumdur. Hangi kan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğundan bahsetmeden önce kan gruplarını tanımlamak gerekir. Kanımızda...
 2. kan tahliline göre hamilelik

  kan tahliline göre hamilelik

  kızlar selamlar, acaba kan tahliline göre hamileliğin kaç haftalık olduğu nasıl anlaşılıyor misal benim değer 3048 çıktı buna göre ben kaç haftalık hamileyim sizce bunun bir tablosu varsa paylaşırsanız sevinirim.
 3. hamilelik kan testi sonuçları

  hamilelik kan testi sonuçları

  ARkadaşlarım bu kan testi elimde de ben tam olarak nereye bakacağım doktor yoktu gösteremedim. Hangi değere bakarak hamile yada hamile olmadığımı anlayacağım şimdi offf yaaa :S
 4. Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Nedir?

  Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Nedir?

  gebelikte kan sorunları,gebelikte kanda pıhtılaşma,hamilelikte pıhtılaşma neden olur,gebelikte kan pıhtılaşmasının tedavisi,gebelikte kan pıhtılaşması hakkında bilgiler Kanın, kan damarlarında pıhtılaşması olan tromboz, hamilelikte ciddi ama az rastlanan bir sorundur. Tromboz meydana geldiğinde, hamileliğin tüm kalan kısmı ve doğum sonrası birkaç haftada tedavi gerektirir. Ağrılı bir doğum...

Sayfayı Paylaş