Hamilelikte kramp olmasının nedenleri?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte kramp olmasının nedenleri?
gebelikte kramp neden olur,gebelikte bacaklarda kramp,gebelikte kramp sebepleri,gebelikte krampa ne iyi gelir,gebelikte kramp hakkında bilgiler
k.jpg
Hamilelikte kramplar genellikle bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da oluşabilir. Kramp giren bölge oldukça gergin olur ve acı verir. Özellikle yoğun bir günün sonunda gece yatar pozisyonuna geçildiğinde kramplar daha sık olur.

Hamilelikte kramp olmasının nedenleri?
Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin hızlı gelişmesiyle bacaklara binen yükün artması, büyüyen uterusun toplardamara yarattığı bası ve buna bağlı gelişen dolaşım problemleri‚ fiziksel aktivitenin azalması ve kas yorgunluğundan dolayı kramplar yoğunlaşabilir. Ayrıca kanda fosfor fazlalığı ve kalsiyum eksikliği de krampları artırabilir.

Krampları önlemenin yolları nelerdir?
Vücuttaki kalsiyum eksikliğini gidermek için‚ yeşil sebzelerin tüketimine ağırlık verin. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi kalsiyum seviyesini artıracaktır ancak vücuda fazla fosfor yükleyeceği için kramplarda azalma olmayacaktır.
Bacaklarda varis varsa gün boyu destekli çorap giyin.
Gün içerisinde fazla ayakta kalmamaya çalışın‚ otururken ayaklarınızı yukarıya kaldırın.
Günde en az yarım saat açık havada yürüyüş yapmaya çalışın.
Kramp girdiğinde bacağı germek ve ayak parmaklarını yukarı doğru çekmek krampın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Eğer ağrı dinmiyorsa baldıra masaj yapmak ve sıcak uygulaması da faydalı olabilir.
Kramplar azalmıyor ve ağrısı artıyorsa doktorunuzla temasa geçin. Küçük bir ihtimalde olsa damarlarda problem olabilir.
 
Üst