1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte kusma neden olur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamileyseniz, bulantı ve kusmanız da varsa, sadece sizde olduğunu düşünmeyin. Gebelik döneminde görülen en sık şikayetlerden biri bulantı ve kusmadır. Hamileliğinin özellikle ilk 3 ayındaki kadınların yaklaşık yarısı aynı şikayetlere sahiptir. Bulantı ve kusma hamile kadının günlük yaşantısını oldukça etkileyen bir durumdur. Günün herhangi bir saatinde olabileceği gibi, en çok sabah saatlerinde görülür. Bulantı ve kusmanın çok şiddetli olduğu nadir durumlara “hiperemezis gravidarum” adı verilir ve hastaneye yatırılarak tedavi edilmek gerekebilir.
  Hamilelerde bulantı ve kusmanın sebebi nedir ?

  Döllenen yumurtanın ana rahmine ulaşıp rahim duvarına yapışmasından kısa bir süre sonra “insan koryonik gonadotropini” (HCG) adı verilen bir hormon üretilmeye başlar. Bulantı ve kusmanın gerçek nedeni bilinmese de, başlama zamanı HCG üretiminin başlamasıyla kesişir.

  Hamileliğin başlangıcındaki bu bulantı ve kusmalar bir açıdan kadının vücudunda sağlıklı hamilelik için gerekli hormonların seviyesinin yükselmeye başladığının ve hamilelik döneminin sağlıklı olacağının da göstergesidir. Gebeliğinin ilk 3 ayı içinde bulantı ve kusma şikayetleri olan 2400 hamile kadın ile yapılan bir çalışmada, özellikle 30 yaşın üzerindeki kadınların bebek kayıp risklerinin düşük olduğu bulunmuştur.

  Bulantı ve kusmanın olmaması gebelikte bir sorun olduğunu gösterir mi ?

  Hamileliklerinin başlangıç döneminde bulantı ve kusmanın olmaması, bazı gebelerde endişeye sebep olmaktadır. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, her gebede bu şikayetler olmamaktadır. Bazı kadınlarda gerekli hormonların üretiminin olmasına rağmen, bulantı ve kusma görülmemektedir. Bu kadınlar kendilerini şanslı saymalıdır.


  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARIMIZ AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Hamilelerde bulantı ve kusmanın diğer nedenleri neler olabilir ?

  Bulantı ve kusma, gebelik döneminde kadında meydana gelen fiziksel ve psikolojik değişiklikler sebebiyle de ortaya çıkabilir. Çeşitli kokulara karşı hassasiyet artışı, bulantıya sebep olabilir. Kadının duygusal durumunun değişikliği, halsizlik ve yorgunluğu gibi faktörlerin de hamileliğin bu ilk dönemindeki bulantı kusma şikayetlerinde rolü olabilir.

  Bulantı ve kusmanın, yemeklerle alınan ve bebek için potansiyel tehlike oluşturabilecek maddelerin uzaklaştırılması veya belirli besin içeriğine sahip yiyeceklerin tüketiminin sağlaması için de olabileceği düşünülmektedir.

  Bulantı ve kusma ne kadar sürer ?

  Bu rahatsızlıklar genellikle gebeliğin 6. haftasından itibaren başlar ve ortalama olarak 45 gün kadar sürer. Ancak bazı hamilelerde, ilk başlardaki kadar şiddetli olmasa da 20. haftaya kadar bu şikayetlerin devam ettiği görülmektedir. Hatta gebeliğinin sonuna kadar bulantı ve kusma şikayeti olan kadınlara da rastlanmaktadır.
  Bulantı ve kusmanın zararı var mıdır ?

  Bulantı ve kusma, anne ve bebeği için genellikle zararlı değildir. Çoğu kadın sabah saatlerinde yaşadığı bu sıkıntıdan sonra günün diğer saatlerinde rahatça yemeklerini yiyebilmektedir. Ancak bazı şiddetli durumlar gebe kadının kendisi ve bebeği için gerekli besinleri alabilmesini engelleyebilir. Bulantı ve kusması nedeniyle yemeklerini yiyemeyen, gerekli miktarda su içemeyen kadınlar, bu durumu doktorlarına bildirmelidir.
   
Hamilelikte kusma neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusma kısaca sindirilemeyen gıdaların ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Bu yazıda kusmaya ne iyi gelir sorusunun bitkisel ve doğal cevaplarını bulabilirsiniz. Sürekli kusma bir virüsün ya da başka bir rahatsızlığın örneğin ishalin sonucunda olabilmektedir. Sindirim sisteminde bulunabilen parazitler, bakteriler mide bulantısına, kusmaya...
 2. Anne adaylarının midesi niye bulanır?

  Anne adaylarının midesi niye bulanır?

  Hamilelik, anne adayına mutluluğun yanı sıra pek çok sıkıntı da verebiliyor. Anne adayı hamilelik döneminde hormonlardaki artış nedeniyle baş ağrısı, bulantı, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve lekeler gibi birçok sıkıntı yaşayabiliyor. Anne adayının kendi kendine “nasıl doğum yapacağım?’, ‘bebeğim normal olacak mı?’, ‘vücudumun fizyolojik ve biyolojik yapısı nasıl değişecek?” gibi sorularla...
 3. Adetliyken mide bulantısı neden olur?

  Adetliyken mide bulantısı neden olur?

  Adet dönemi kadının yaşamının doğal bir parçasıdır ve birtakım sorunları beraberinde getirir. Birçok kadın adet kanaması sırasında kramp ve ağrı gibi deneyimler yaşarken diğerlerinde bulantı hissi gelişebilir. Bu durum, dismenore veya endometriozis gibi bir dizi nedenlerden de kaynaklanabilir. Buna ek olarak, bulantı ağrı düzeyindeki artış ya da hormon düzeylerinde değişikliklere neden...
 4. Çocuklarda kusma dikkate alınmalı !

  Çocuklarda kusma dikkate alınmalı !

  Kusma, yutulan toksik maddeleri atarak faydalı olabilir. Bununla birlikte, kusmaya genellikle bir bozukluk neden olur. Genellikle rahatsızlık nispeten zararsızdır, ancak bazen kusma, karında veya bağırsaktaki tıkanıklığın veya kafatasında artan bir basıncın (intrakranyal hipertansiyon) ciddi bir sorunun işaretidir. Kusma, bebekler ve küçük çocuklarda sık görülür. Viral ve bakteriyel...
 5. Bebeklerde kusma neden olur? Ne iyi gelir?

  Bebeklerde kusma neden olur? Ne iyi gelir?

  Bebeklerde kusma- Bebeklerde kusma bazen sorunun olmadığını gösterirken bazen de büyük sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Anneler size çok önemli bilgiler vermek istiyorum özellikle yaşadığım sorunları da dile getirmek isterim kusma sorunu ile ilgili. Bebekler kusabilir evet ama her zaman bu anormal olarak görülmez anne baba tarafından. Tabii ki kusma durumu bebeklerin ayına yaş durumuna...

Sayfayı Paylaş