1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte memede ağrı ve kaşıntı neden olur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebe anne adaylarının genel sorunu memelerde ağrı,kaşıntı ve hassasiyet.Bu konu anne adaylarını kaygılandırsa de aslın da normal bir durum.Fazlalaşan östrojen hormonu progesteron ve prolaktin hormonları göğüslerde büyüme, gerilmeye ve şişmeye sebebiyet verebilir. Bu durum sizi endişelendirmesin .Gebeliğin ilk aylarında olan bu memedeki değişimler meme de çatlaklara da yola açabilmektedir.Gebelikte memede ağrı ve kaşıntı hakkın da detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz öncesi ; Hamilelik belirtisi memede hassasiyet , Gögüste ağrı kaşıntı hassaslaşma gebelik belirtisimi adlı konularımızı gebelik şüphesi bulunan bayanların okumasını tavsiye ediyoruz.


  Hamilelik süresince fiziksel ve duygusal değişim anne adayının yaşamını da etkilemektedir.Gebelik hormonları artmaya başladığında ilk etkilenen gögüsler olmaktadır.Artan hormonların etkisi ile gögüsler büyür ,hassaslaşır .Gerilen gögüs büyüdükçe anne adayında huzursuzluğa yol açabilir.Zira büyüyen ve dolgunlaşan gögüs hacim olarakta ağırlaşmaktadır.Ayrıca genleşen meme büyüdükçe memede çatlaklara yol açmaktadır.Çatlayan gögüste haliyle kaşıntı olmakta ve anne adayı bu kezde kaşıntıdan rahatsızlık duymaktadır.Bu ağrıları hafifletmek için çık sık dar kıyafetler giymekten kaçının .Ayrıca gögüslerinize masaj yaparak ağrıları hafifletebilirsiniz.Kaşıntı için eczaneden gebelikte kullanılan ve çatlaklara kaşıntya iyi gelen krem kullanabilirsiniz.Badem yağı da gebelikte gögüs ve karın çatlamalarına iyi gelmektedir.Badem yağının yanı sıra ceviz yağı, buğday yağı ve zeytin yağıda çatlaklara kaşıntıya iyi gelmektedir.Tabi öncelik hekim tavsiyesi olan tedaviler olmalıdır.Gebelik döneminde gögöslerde ağrı ve kaşıntıya ne iyi gelir uzmanların dan derlediğimiz bilgileri vermeye devam ediyoruz.


  < Konu Resmi..>
  Gebelikte Meme Kısımlarında Oluşabilecek Ağrı ve Kaşıntı


  Memelerin ağırlaşması, hacim artışı, dolgunlaşması, gerginleşmesi ağrının hissedilmesine sebep olur. Bu öyle sizi çok fazla rahatsız edecek bir ağrıdan ziyade, hafif bir ağrıdır. Hamile sütyenleri kullanmanız ve vücudunuzun üst bölgesini çok sıkacak kıyafetlerden uzak durmanız halinde, ağrılardan biraz daha kurtulabilirsiniz. Bazı mağazalarda gece sütyenleri satılmaktadır. Bu gece sütyenlerinin kullanılması, anne adayına yararlı olabilmektedir.


  Gebelik döneminde yaşanan fiziksel ve duygusal değişim ve gelişimler annenin yaşamında da değişimlere yol açmaktadır. Bu dönemde fazlaca salgılanan östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının etkisi anne adayının tüm metabolizmasında, organlarında olduğundan bir miktar daha fazla memelerde görülmektedir. Hormonlardaki bu artış memelerin şişmesi, gerilmesi, dolgunlaşmasına ve ağırlaşmasına sebep olmaktadır. Bu dönemde memeler büyüdüğü gibi meme uçları da büyür, genişler ve koyu kahverengi bir renk alır. Gebelik döneminin ilk başlangıcından sonuna kadar yavaş yavaş daha da görülür olan bu belirtiler tüm gebelik boyunca devam eder. Meme derisi gerildikçe alttan damarlar çıkar, belirginleşir ve memelerde çatlaklar, yarık görüntüler meydana gelir.

  Gebelikte memelerde oluşan ağrılar

  Gebelik hormonları artmaya başladığında tüm vücut olduğu gibi memeler de bu durumdan etkilenmektedir. Özellikle de artan prolaktin hormonu memeleri yavaş yavaş büyütmeye, dolgunlaştırmaya başlar. Memelerin çok fazla gerilmesi, ağırlaşması ve dolgunlaşması meme bölgesinde ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Ancak hissedilen bu ağrılar kesinlikle anne adayını çok fazla zorlayacak, yaşamını olumsuz etkileyecek şiddette olmaz. Ağrıları hafifletebilmek ya da daha az hissetmek için dar, sıkı iç çamaşırlardan ve kıyafetlerden kaçınmak faydalı olabilir. Bununla birlikte ara sıra nemlendirici kremlerle masaj yapmak da gerginliği azaltarak ağrıyı hafifleteceğinden, masaj yapılması önerilebilir.

  Gebelik döneminde meme kısımlarında oluşabilecek kaşıntılar

  İrileşen, şişen, ağırlaşan, gerilen memelerin ağrı hissedilmesine sebep olduğu gibi zaman zaman kaşıntıya da yol açtığı bilinmektedir. Memeler dolgunlaştıkça meme derisi gerilir ve kaşıntı hissi de o oranda artar. Bu durumda anne adaylarının gebeliğin başından itibaren memelerin gerilmeye başlamasıyla birlikte doktorun da önereceği kremleri kullanmaları ya da doğal yağlarla masaj yapılması kaşıntıyı önleyecektir.

  Gebelik döneminde memelerde oluşan çatlaklar

  Gebelik hormonlarının salgılanmaya başlamasıyla birlikte memelerde şişkinlik, gerilme görülür. Memeler büyüdükçe derisi gerildikçe kuruyan ciltte kaşıntı meydana gelir. Bunun bir uzantısı olarak da gerilen ciltte çatlaklar oluşur.

  Gebelik döneminde memelerde oluşan kaşıntı ve çatlaklar önlenebilir mi?

  Memelerin büyümeye başlamasıyla birlikte deri gerildiği için kaşınır ve çatlaklar oluşur. Bu çatlakları önlemenin yolu aslında gerginliği ve kaşıntıyı önlemekten geçer. Derinin gerilmemesi için kurumasını önlemek adına cildi nemlendirmek gerekmektedir. Bunun için öncelikle doktorun önereceği nemlendirici kremler ve zeytinyağı, badem yağı, buğday yağı, ceviz yağı gibi doğal yağlar kullanılabilir. Ancak tüm bu ürünleri kullanmadan önce doktora danışmak en doğru yoldur.

  Gebelikte memelerde oluşan değişiklikler nelerdir?

  Bebek doğduğundan sonraki 6 ay boyunca, bebeğin tek besini anne sütüdür. Bu sebeple gebeliğin başlangıcından itibaren süt hormonları çalışır, bebek için süt üretmeye başlanır. Hormonların etkisiyle süt kanalları büyüdükçe memelerin hacmi de artar ve memeler hassaslaşır. Memelerde meydana gelen değişiklikler anne adayı tarafından hem hissedilir hem de görülebilir. Zira büyüyen, ağırlaşan, gerilen memeler daha hassas ve gergindir. Bununla birlikte deri gerildikçe derinin altındaki damarlar da daha görünür hale gelir. Ayrıca göğüs uçlarının kapladığı alan genişler, uçlar daha da belirginleşir ve renk koyu kahverengiye döner.

  Memelerden gelen ilk süt

  Gebelik döneminde zaman zaman memelerden sarımsı bir renkte süt gelebilir. Açık renkli bu süte Kolostrum adı verilmektedir. Miktarı çok artmadıkça ve rengi kırmızıya dönmedikçe endişelenmeye gerek yoktur. Ancak memelerden kana benzeyen renk tonunda bir sıvı gelirse acilen doktora başvurmakta fayda vardır. Bu dönemde göğüslerin ucunda tıpkı sivilceye benzer minik çıkıntılı oluşumlar gözlenir. Bunlar göğüs uçlarını besleyen yağ kümeleridir ve göğüs sağlığı için çok önemlidir. Bu sebeple göğüslerin sabunla yıkanmaması, ılık suyla temizlenmesi gerekir.

  Gebelikte meme bakımı önemlidir

  Gebelik hormonlarının etkisiyle büyüyen, hassaslaşan, gerilen memelerin ağrımasını önlemek için dar ve terleten, sıkan iç çamaşırları yerine göğse tam uyan çamaşırlar tercih edilmelidir. Meme uçlarına kurutucu, kokulu losyon ve kremlerin sürülmemesi, nemlendirici kremlerin de memelerin uç kısımları dışındaki alanlara sürülmesi önerilir. Özellikle göğüs uçlarının cildi kurutan sabunlarla yıkanmasından kaçınılmalıdır. Meme uçlarının sadece ılık su ile yıkanması ve yumuşak bir havlu ile kurutulması yeterli olacaktır. bunlara ek olarak özellikle gebeliğin son dönemlerinde meme uçlarının uyarılmaması önerilir.
   
Hamilelikte memede ağrı ve kaşıntı neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte kaşıntılar neden olur?

  Gebelikte kaşıntılar neden olur?

  Gebelikte kaşıntı neden olur gebelikte ödem merhaba kızlar birçok gebe kaşıntılardan şikayet ediyor peki neden ve nasıl oluyor Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların şilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt gebelik sırasında...
 2. Gebelikte Neden Kaşıntı Olur?

  Gebelikte Neden Kaşıntı Olur?

  gebelikte kaşıntı gebelikte kaşıntının sebepleri hamilelikte kaşıntı Sevgili melekler, gebelerin akıllarına en çok takılan durumlardan biri gebelik sırasında yaşadıkları kaşıntılardır. Genelde çatlakların oluşması sırasında yaşanan kaşıntıların başka sebepleri de olabilir. Bunlardan en sık rastlanılanı da gebelik kaşıntısı denilen durumdur. Şimdi gebelik durumuna özel olsun olmasın, gebelik...
 3. Gebelikte makatta ağrı neden olur?

  Gebelikte makatta ağrı neden olur?

  hamilelikte makatta ağrı olmasının nedenleri,hamilelikte makatta ağrı neden olur,gebelikte makat ağrısı hakkında bilgiler Hamile bayanlarda meydana gelen basur vakası hakkında mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda detaylı bir şekilde bulacaksınız. Siz ve çevrenizdeki insanların konu hakkında bilgi edinmesini sağlamalısınız. Hamilelikte basur sorunu Basur aslında kişide...
 4. Hamilelikte karnın alt kısmında ağrı neden olur?

  Hamilelikte karnın alt kısmında ağrı neden olur?

  hamilelikte karın ağrısı neden olur,gebelikte karın ağrısı neden olur,gebelikte karın ağrı,hamilelikte karın ağrısının nedenleri hakkında bilgiler Karın alt kısmı ağrısı kadınlarda ve erkeklerde görülen ağrılar ve kadınlarda görülen ağrılar olarak iki grupta toplanabilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen karın alt kısmı ağrılarının nedenleri apandisitte iltihaplanmalardan...
 5. Hamilelikte alerji kaşıntı olur mu?

  Hamilelikte alerji kaşıntı olur mu?

  Evinizi düzerken yanlış ürünleri kullandığınızda hem kendinizin hem de çocuğunuzun alerji olma riskini artırabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Çünkü koku yapan kimyasal ürünler bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu gibi durumlarda bazen alerjik reaksiyonlara karşı korunmanız yetersiz kalabilir. Bu nedenle zararlı maddelerden uzak durun ve tadilat sırasında aşağıdaki konulara dikkat edin:...

Sayfayı Paylaş