Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  hamilelikte nasıl değişiklikler yaşanır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte neler yaşanır
  Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en önemli deneyimlerden biri. Ancak bu deneyim fiziksel bir değişimi de beraberinde getiriyor. Peki vücudunuza neler oluyor? Dr. Ebru Füsun Akbay anlatıyor..  Hamilelik süresince anne vücudunda birçok değişiklik oluşuyor. Bu değişiklikler döllenme ile başlıyor ve hamilelik boyunca, devam ediyor. Tüm organ sistemleri etkileniyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Ebru Füsun Akbay gebeliğin ilk yarısında anne adayının vücudunda oluşan değişiklikleri ve bunlara bağlı oluşan belirtileri sizlerle paylaşıyor.

  Hamilelik bir kişinin hayatı boyunca yaşadığı en önemli deneyimlerden biri. Güzel ama bir o kadar da zor bir süreç. Hamilelikle birlikte kadınlar vücutlarında birçok değişikliğin yaşandığını gözlemliyorlar. Gebeliğin ilk günlerden itibaren birtakım farklılıklar yaşanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Ebru Füsun Akbay “Adetin gecikmesi ile birlikte ilk göze çarpan göğüslerin aşırı şişmesi, dolgunluğu ve hassasiyetidir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında göğüslerde büyüme, meme başında koyulaşma izlenmektedir. Ciltdeki esmerleşme meme başı dışında özellikle göbekte, karın orta hatda (linea nigra) , genital bölgede, koltuk altlarında ve yüzde maske tarzında (chloasma) da görülebilmektedir.” diyerek ilk günlerde yaşanan değişiklikleri özetliyor.

  Çatlaklar görülüyor
  Anne adaylarının en büyük korkularından biri doğum sonrasında kaybolmayan ciltteki çatlaklar. Bunlar en sık karında oluşmakla birlikte daha nadir olarak kalça ve göğüslerde de oluşabiliyor. Çoğu kalıcı olan çatlakları Dr. Akbay, şöyle anlatıyor: “Gebelikte koyu kırmızı renkte olan çatlaklar doğum sonrası gümüş rengine dönüşürler. Genetik bir yatkınlık söz konusudur. Cildin elastikiyetini arttırarak ani gerilmelere bağlı oluşan bu çatlakları önlemek amacıyla cildi nemlendiren ürünlerin kullanımının yanı sıra ağızdan bol su alımı önerilmektedir.”

  Mide sorunları artıyor
  Hamileliğin özellikle ilk dört ayında bulantı ve kusmaya sık rastlanıyor. Dr. Akbay, “Bu semptomlar BHCG adı verilen gebelik hormonunun yüksekliğine bağlıdır.” Diyerek şöyle diyor: “Bulantı ve kusmayı azaltmak için sık sık azar azar yenmelidir. Yağlı ve baharatlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Sabah aç karına tuzlu kraker gibi kuru gıdaların alınması, sıvıların yemeklerden bir ila iki saat önce alınması bulantıları azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kasları gevşetici etkisi nedeniyle sindirim sisteminde gaza bağlı şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık ve mide yanması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Günde en az iki litre sıvı ve lifli besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesi kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yemeklerden sonra en az bir saat yatmamak yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri kaçışını önleyeceği için mide yanmasını azaltmaktadır. Diş etlerinde şişme ve kanama hamilelikte sıkça görülür. Böyle bir durumda genelde ağız hijyeninin sağlanması yeterlidir.”

  Yorgunluk ve uyku hali
  Gebelik sürecinin ilk aylarında anne adaylarında aşırı bir yorgunluk hissi ve uyku hali olması son derece normal. Bu sebeple fırsat buldukça istirahat edilmesinde fayda var. Dr. Akbay, diğer değişiklikler konusunda şunları söylüyor: “Büyüyen rahmin idrar kesesi kapasitesini azaltmasına bağlı olarak gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında sık idrara çıkma ihtiyacı doğmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek amacıyla idrara çıkma ertelenmemeli, sık sık mesane boşaltılmalıdır. Gebelikte yükselen östrojen hormonu seviyesi vajinal akıntıda belirgin bir artışa neden olmaktadır. Bu koyu kıvamlı, açık renkte, kokusuz bir akıntıdır, kaşıntı eşlik etmez. Günlük ped kullanımı gerekebilmektedir. Gebelikte rahmin büyümesi ile birlikte rahmi yerinde tutan bağların gerilmesine bağlı karın ve kasık ağrıları olmaktadır. Bu tür ağrılar pozisyon değiştirmek ve sıcak uygulanması ile azalabilmekte, bazı durumlarda doktor kontrolü altında ağrı kesici kullanımı gerekmektedir.

   
hamilelikte nasıl değişiklikler yaşanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aynı maaşla daha iyi nasıl yaşanır?

  Aynı maaşla daha iyi nasıl yaşanır?

  2010 yılına girdiğimiz ilk dakikaları zam haberleriyle karşıladık ne yazıkki...Maaşlara bile yapmadıkları kadar harcamalarımıza yansıyan bu zamlar birçok kişinin belini büktü bile daha ne kadar belimizi bükecez bilmiyorum ama sanırım bu gidişle doğrulmamız mümkün olmayacak... Sizlere aynı maaşla daha iyi nasıl yaşanır konusunda tüyolar vermek istiyorum hanımlar.İşe yarar mı bilmiyorum ama...
 2. İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  Arkadaşalr İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır? bu konuda fikir ve öneriniz var mı acaba
 3. Müslümanın imanını ispat İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  Müslümanın imanını ispat İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  İslâmî Hayat Nedir Nasıl Yaşanır Müslümanın imanını ispat Merhaba Melek'lerim bu yazımızda Semerkand Dergisinde yer alan İslami hayat nedir, nasıl yaşanır yazısını, bizde sizlerle paylaşmak istedik. İslâm, iman ve yaşantı bütünlüğünü gerektirir. Müslümanlığı sadece bir kimlik, bir etiket olarak taşımak, İslâm’ın insan üzerindeki gayesini gerçekleştirmeye yetmez. Hz. Peygamber s.a.v.,...
 4. ehliyet sınavlarında nasıl değişiklikler yapıldı ?

  ehliyet sınavlarında nasıl değişiklikler yapıldı ?

  Ehliyet sınavlarında değişiklik yapılmış diye duydum.Yakında ben de ehliyet kursuna yazılacam acaba ne tür değişiklikler oldu yazarmısınız ?
 5. GEBELİKTE GÖĞÜSLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

  GEBELİKTE GÖĞÜSLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

  hamilelikte gögüslerde ne gibi değişiklikler olur,gebelikte gögüslerde değişimler,hamileliğin belirtisi gögüslerde hassasiyet,gebeliğin belirtisi gögüslerde batma,hamilelikte gögüste yaşanan değişimler hakkında bilgiler Gebeliğin başlangıcından itibaren anne adayı göğüslerinde bazı değişiklikler hisseder ve görür. Bu değişikliklerden bazıları anne memesini emzirmeye hazırlamak için doğal...

Sayfayı Paylaş