Hamilelikte Ne Kadar Süt Tüketilmeli ?

Hamilelikte Ne Kadar Süt Tüketilmeli ?
Gebelikte Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı
Gebelikte Günlük Süt Tüketiminin Önemi
Sevgili melekler, gebelik dönemi sağlığımıza son derece önem vermemiz gereken çok hassa bir dönemdir. Çünkü bebeğimizin gelişimi ve kendi sağlığımız tamamen bizim elimizdedir. Bu sebeple yediğimize içtiğimize dikkat etmeli, doktorumuzun öğütlerinden dışarı çıkmamalıyız. Bu yazımızda halk arasında gebelikte süt tüketimi hususunda bilinen yanlışlardan ve gebelikte günlük süt tüketiminin önemi ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz sizlere.. :)

Gebelerin çok süt içmesi gerektiği doğru bir bilgi değil. Çünkü halkımızda oldukça yaygın olan laktaz intoleransı yani içilen sütteki süt şekerini sindirmeye yarayan enzim eksikliği oldukça yaygın. Bu nedenle süt içtikten sonra midede şişme ve gaz şikayeti oluşabilir. Bu nedenle laktozsuz süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.

Hamile kadının içmesi gereken süt miktarı kimine göre günde bir bardak kimine göre ise bir litredir ve süt içmeye hamile kalındığını öğrenir öğrenmez başlanmalıdır. Süt içmeyi önermenin altında yatan neden ise bebeğin kemiklerinin güçlenmesi için gerek duyduğu kalsiyumun sağlanmasıdır.

Süt önemli bir kalsiyum kaynağı olmakla beraber pekçok erişkin kişi süt içmekten hoşlanmaz.
Üstelik süt erişkinler için bir besin maddesi olmadığı için pekçok erişkinde laktoz intoleransı vardır ve bu kişiler süt içtiklerinde ciddi anlamda rahatsızlık duyarlar. Buna ek olarak gebeliğin erken dönemlerinde süt gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları tetikleyebilir.

Gelişmekte olan bebeğin kalsiyum gereksinimi son trimesterda yani 28. haftadan sonra belirginleşir. Bu haftalarda kalsiyum alımı daha çok önem kazanır. Ancak hamile bir kadının alması gereken kalsiyum bebeğinin gereksinimini karşılamaktan çok kendi depolarını doldurmak içindir.

Eğer hamileliğinizin son dönemlerinde yeterli kalsiyum almıyorsanız bu durum çoğu zaman bacak krampları şeklinde kendini belli eder.
 
Üst