Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte ne zamana kadar çalışmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  gebelikte yürümek hamilelikte yürümek hamilelikte çok Çalışan kadınlar için çalıştığı işin konumuna göre zorluklar gösterir.Kimi rahat bir şekilde hem çalışıp hemde hamileliği yaşarken kimide zor iş şartlarından dolayı sıkıhtılı bir hamilelik geçirebilir.

  Peki hamile olan çalışan kadınlar ne zamana kadar çalışmalı işte cevabı


  Anne adayının çalıştığı işin doğmamış bebeği nasıl etkilediği sorusu özellikle bunca gebe kadının çalışmakta olduğu günümüzde önemli bir sorudur. Ne yazık ki bunun kesin bir yanıtı yok. Hepimiz işinden doğruca doğum yapmaya giden ve çok sağlıklı bebekler doğuran kadınlar tanırız. Zorlu bir alanda ihtisas yapan gebe hekimler üzerinde yapılan bir çalışma, haftada 65 saat ayakta kalan bu kadınlardaki gebelik komplikasyonlarının erkek meslektaşlarının çok daha hafif çalışan eşlerininkinden farklı olmadığını gösterdi. Buna karşın, diğer çalışmalar gebeliğin ikinci yarısında sürekli gergin bir işte çalışmanın veya uzun süre ayakta kalmanın annede yüksek kan bancı riskini arttırabileceğini ve plasentaya zarar vererek düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğumuna neden olabileceğini öne sürüyorlar. Bazı çalışmalar, evde bakacak başka çocukları da olan gebe kadınlar için 28. haftadan sonra işe devam etmenin komplikasyon riskini artırdığını göstermekte.

  İşte ayakta durması gereken kadınlar satıcılar, aşçılar, polisler, garsonlar, hekimler, hemşireler vb. 28. haftadan sonra çalışmalı mı? Açık ki, bu soruya kesin bir yanıt vermek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Amerikan Tip Birliği, günde dört saatten fazla ayakta kalması gereken kadınların 24. haftadan sonra, ve her bir saatin yarım saatinde ayakta kalması gereken kadınların, 32. haftadan sonra işi bırakmalarını öneriyor. Ancak, birçok hekim bunun çok katı olduğunu düşünüyor ve kendini iyi hisseden kadınların daha uzun çalışmalarına izin veriyorlar. Bununla birlikte, doğuruncaya kadar işi sürdürmek iyi bir fikir olmayabilir, çünkü bebeğe gelebileceği varsayılan zararların ötesinde, annede sırt ağrısı, varisler ve basur gibi gebelik komplikasyonları da artacaktır.

  Araştırmalar, gebeliği sırasında çok az kilo alan zayıf kadınların dışarıda çalışmaları durumunda küçük bebek doğurma olasılığının daha yüksek olduğunu, bu nedenle de böyle zayıf kadınların gerçekten yeterli kiloyu alamıyorlarsa (kilo almak bu sorunun çözümü olabilir), mümkünse geçici olarak işi bırakmalarının, ya da en azından çalışma saatlerini azaltmanın iyi bir fikir olacağını gösteriyor.

  Bazı uzmanlar, kadınların ağır kaldırma, çekme, itme, tırmanma (merdiven, direk vs.) ya da eğilme gibi hareketler gerektiren işleri, iş yoğunsa 20. haftadan, daha az yoğunsa 28. haftadan sonra bırakmalarını öneriyorlar. Sık sık vardiya değişimi gerektiren (iştah ve uyku düzenini bozan ve yorgunluğu artıran) işleri; baş ağrısı, sırt ağrısı veya yorgunluk gibi gebelik komplikasyonlarını azdıran işleri; ya da düşme veya kaza riskini artıran işleri daha erken dönemde bırakmak da iyi bir fikir olabilir.

  Diğer yandan, olasılıkla bebeğinize bir zarar gelmeden, aşırı gerilimli olmayan sakin bir iş sizin için aslında evde süpürgeyle başbaşa kalmaktan daha az stresli olabilir. İş sırasında veya iş dışında günde masa başı bir işten doğumhaneye gidebilirsiniz bir iki saat yürümek zararlı değil aksine yararlı olabilir (yürürken ağır bir yük taşımamanız koşuluyla).

  İşinizi ne zamana kadar sürdürürseniz sürdürün, gebelik sırasında bedensel iş gerginliğini azaltmanın yolları vardır:

  * Korseli çorap giyin.
  * Uzun süre ayakta kalıyorsanız, sırtınıza yüklenen basıncı azaltmak için bir ayağınız alçak bir taburenin üzerinde, diziniz bükülmüş olarak durun.
  * Sık sık mola verin. Oturuyorsanız ayağa kalkın ve gezinin; ayakta kalmışsanız oturun ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Özellikle sırtınız ve bacaklarınız için gerinme egzersizleri yapın.
  * Çalışmadığınız zamanlarda bol bol dinlenin; koşu, tenis, dağcılık gibi zorlu etkinliklerinizi azaltın. İşiniz ne kadar ağırsa diğer etkinlikleri azaltma gereği de o kadar artar.
  * Öğle tatilinde mümkünse sol yana yatarak dinlenin. Geceleri solunuza yatın.
  * Mümkün olduğunda masanızda bacaklarınızı yukarıda tutun (bir tabure veya kutu üzerinde).
  * Bedeninizin sesini dinleyin. Kendinizi yorgun hissediyorsanız hızınızı azaltın; bitkinseniz eve erken gidin.
  * Sigara dumanı olan yerlerden uzak durun; duman bebeğiniz için kötü olmasının yanı sıra yorgunluğunuzu da artırabilir.
  * Aşırı sıcak veya soğuktan kaçının.
  * Zararlı duman ve kimyasal maddelerden uzak durun.
  * Bir şey kaldırmanız gerektiğinde sırtınıza zarar vermemek için uygun şekilde kaldırın ve normalde kaldırdığınız ağırlığı en az yüzde 25 azaltın.
  * En az iki saatte bir tuvaletinizi yapın.
  * İşiniz ayakta durmanızı veya yürümenizi gerektiriyorsa, mümkünse çalışma saatlerinizi azaltın ve ayaklarınız yukarıya gelecek şekilde dinlenme veya uyku saatlerinizi artırın.
  * Hiçbir işin bebeğiniz kadar önemli olmadığını unutmayın. Başka işlerin her gün her öğün yemek yemenizi aksatmasına izin vermeyin. (İşyerinizde de atıştırmak için bol miktarda besleyici gıdalar bulundurun veya her gün taze yiyecekler getirin.)
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ağustos 2016
Hamilelikte ne zamana kadar çalışmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ne kadar zamanda hamile kalınır?

  ne kadar zamanda hamile kalınır?

  Hamilelik testi hamile kalma süresi Arkadaşlar merhaba anne olmaya karar verdiğnizde kaçıncı ayda gebe kaldınız?
 2. yanık ne kadar zamanda iyileşir

  yanık ne kadar zamanda iyileşir

  Kardeşimin eline çay döküldü hemen sağlık ocağına götürdük pansuman yaptılar sardılar, yarın yişne gidecez pansumana .Yanıklar ne zaman iyileşir ? :(
 3. Sahur Vakti Ne Zamana Kadardır?

  Sahur Vakti Ne Zamana Kadardır?

  sahur vakitleri oruç hakkında soru ve cevaplar sahurda ne zamana kadar yemek yenir 2013 Ramazan ayının bir haftasını geride bıraktığımız şu günler de halen çoğu kişinin kafasını karıştıran oruç ile ilgili sorular vardır. Bu sorulardan biride sahur zamanı ne zamana kadar yemek yenilir yolundadır. Merak edilen sahur hakkında ki sorunun cevabını sizler için paylaşıyoruz. Yine Ramazan ayında...
 4. Hamilelikte Ne Kadar Yürümeliyim

  Hamilelikte Ne Kadar Yürümeliyim

  gebelikte yürümenin faydaları,hamilelikte yürüyüşün faydaları,gebelikte yürüyüş zararlımı,hamilelikte yürüyüş sakıncalımı,hamilelikte ne kadar yürümeli ,gebelikte yürüyüş hakkında bilgiler Hamileler için gebeliğin 3. ayından sonra haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapmak faydalıdır. Yürüyüş orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüşe...
 5. Ne Kadar Zamanda Hamile Kalinabilir?

  Ne Kadar Zamanda Hamile Kalinabilir?

  hamile kalma dönemi,hamile kalmak için zamanlama,hamile kalmanın yolları,ne zaman hamile kalırım,hamile kalmadığımda ne zaman doktora gitmeliyim,hamile kalmak için ne yapmalıyım,hamile kalma hakkında bilgiler Her evli ciftin suphesiz istegi bir bebek sahibi olmaktir. Bir cok kadinin aklindaki ortak soru olan ne kadar zamanda hamile kalinir, ne zaman hamile kalacagim gibi sorularin...

Sayfayı Paylaş