Hamilelikte Rahim Yırtılması Uterin Rüptür Nedir?

Hamilelikte Rahim Yırtılması Uterin Rüptür Nedir?
Hamilelikte Rahim Yırtılması- Hamileliğin en korkutucu en riskli durumlarından biridir belki de rahim yırtılması. Hamilelikte istenmeyen rahim yırtılması hem anne hem bebek açısından kanama ile devam eden ve ölümle sonuçlanabilen bu durum nedir neden olur bunlara yazımız içeriğinde değineceğiz. Gebelikte herhangi bir sebeple bu kötü olay gerçekleşebilir bu çok sakıncalı bir durumdur. Anne için de bebek için de tehlike arz eder ki bu tehlike ölüme kadar yol açabilir. Bu yırtılmalar genel olarak daha çok doğum sırasında oluşabileceği gibi öncesinde de olabilir.

rahim yirtilmasi.jpg


Daha önce sezaryen ya da bir kesi operasyonu yaşamamış olanlar için rahim yırtılma oranı çok çok düşüktür. Aslında rahim yırtılması durumu da çok nadir görünen bir durumdur ama tabii tehlikeli bir durum olduğundan bu durumdan haberdar olmanızı istedim. Rahim yırtılması bir de gereğinden fazla süren doğumlarda ya da daha önce başarısız geçen doğumlarda meydana gelebilir. Çoğunlukla bu durumun yaşanması nadir de görülse rahim yırtılması daha çok az gelişmiş ülkelerde görülen bir durum. Aynı zamanda çok doğum yapmış olması, doğumun zor geçmesi ve uzun sürmesi nedenlerinden gösterilebilir. Özellikle sezaryen doğum yapmış olup sonraki doğumu normal olarak yapmak isteyenlerde özellikle yaşanan bir durumdur. Bu durumu tercih eden anne adaylarının %1 inde bu durum görülmektedir.

Rahim yırtılması uterin rüptür durumunun bazı genel belirtileri bulunmaktadır. Bu aşırı kanamalı olan bir durumdur ayrıca rahim yırtılması anındaki aşırı karın ağrısı buna eşlik etmektedir. Bu arada bebeğin stres yaşaması da olağan belirtilerindendir. Ayrıca eğer kanama mesaneye kadar ulaşırsa da kanlı idrar da görülebilir. Bu durumda belirtileri yaşıyor olmanız anında doktorunuza hemen bekleme yapmadan başvurmalısınız ki önce de söylediğim gibi bebek ve anne adayı için ölümlere yol açabilen bir durumdur.

Rahim yırtılması durumunda risk grubu içinde olanlar daha önceden zorlu doğum yaşamış, önceden kürtaj yaşamak, sezaryen doğum yaşamış olmak, önceden rahime bağlı cerrahi operasyonlar geçirmek, doğum esnasında vakum kullanılmış olması, bebeğin suyunun çok miktarda olması, ağır travmatik durum, çoğul gebelik yaşamak, plasentanın erken ayrılması ya da plasentada yerleşim bozukluğu olması. Bu gibi durumlarda olanlar risk grubu içinde bulunuyor ama tabii dediğim gibi çok çok nadir yaşanan bir durum rahim yırtılması ülkemizde.

rahim yirtilmasi nedir.jpg


Rahim yırtılmasını aşırı kanama ve kronik ağrıdan önce nasıl anlayabilirsiniz? Yine dediğim gibi şiddetli kasılma ve ağrılar, bebeğin anormal kalp atışı, özellikle karın ve göğüse doğru şiddetli hissedilen ağrılar bunun yakın belirtisi olabilir. Rahim yırtılması durumu daha önce herhangi bir cerrahi operasyon ya da sezaryen doğum ya da normal doğum yaşamamış olan kişiler için yaşanılması çok çok daha düşük bir ihtimal. Rahim yırtıklarının büyük çoğunluğu skar bölgesi yani sezaryen bölgesinde meydana gelir.
 
Üst