Hamilelikte Renkli Dopple Nasıl Çekilir Neden Çekilir

LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Hamilelikte Renkli Dopple Nasıl Çekilir Neden Çekilir
Hamilelikte Renkli Dopple Nasıl Çekilir- Halk arasında renkli ultrason olarak adlandırılan renkli dopple sadece gebelik takibinde kullanılmaz bunun yanında kadın erkek hastalıklarının da takibinde de kullanılan bir sistemdir. Ultrason cihazları ses dalgaları ile çalışır. Renkli dopple ekranda damarlardaki kanın akış yönünü akış hızını mavi kırmızı renklerle gösterir. Bu inceleme sırasında sesler kalp sesini andıran ses eşliğinde ölçüm yapılır. Bunun için normal bir gebelik durumunda renkli ultrasonlara ihtiyaç duyulmaz. Bunun için bebekte bir anormallik sezilmesi gerekir.

renkli doppler cihazı.jpg


Gebelikte renkli ultrason yani renkli dopple çekimi bebekte herhangi bir problem var mı yok mu? Ya da bir problem söz konusu ise bu problemin saptanabilmesi açısından çok önemli bir cihazdır. Dopple ultrasonda kan dolaşımını, kanın içindeki kırmızı hücrelere çarpan ses dalgalarının yansıması ile ölçüm yapılır. Renkli dopple utrasonda daha çok damarlar, toplardamar ve atardamarlar üzerinden araştırma ve muayene yapılmaktadır.

Gebelik devam ederken gerek tercihen gerekse bazı sorunların tespit edilmesinde renkli dopple kullanılır. Peki renkli dopple neden tercih edilir? Bebekte gelişim geriliği söz konusu olduğunda, anomali riskinin olması, tansiyonda yükselmeler olması, gebelik zehirlenmesi durumufetal hastalık riskleri bulunması, çoğul gebelik durumlarında bir bebeğin diğer bebekten daha az gelişmiş olması, hipertansiyon ya da daha önceki gebeliklerde gebelik zehirlenmesi durumunun yaşanması da renkli dopple gerektirir. İnceleme yapılırken ölçüm yapılacak damarın doğru şekilde bulunması sonucun doğru şekilde bulunmasında önemlidir.

Renkli dopple normal dopple göre daha maliyetlidir. Renkli dopple da bebeğin en çok göbek kordonundaki damarlar incelenir ve buna bağlı olarak sorunlar izlenir. Bunun dışında rahim damarları, beyin damarları, kalp damarları üzerinde de inceleme yapılabilir. Renkli dopple ne zaman yapılır sorusuna açıklama yapmamız gerekirse bunun zamanı ilk zamanlarda yapılamaz çünkü inceleme yapılacak damarlar henüz belirgin ve gelişmiş değildir. Bebek üzerinde bir anormallik gözlemlendiğinde inceleme yapılabilir bu da genelde tarama testlerinden sonra yani gebeliğin ortalarında ilk olarak mümkün olabiliyor. Fiyat konusunda renkli dopple cihazları normallerine göre fiyat farklılığı gösterir demiştim. Fiyatlar merkezden merkeze değişkenlik gösterir. Devlet hastanelerinde ise sgk çalışanı ve yakınlarına ücretsizdir.

gebelikte renkli ultrason.jpg


Aslında renkli dopple cihazları dediğim gibi bazı özel durumlarda tercih edilmelidir. Bunda anne ya da bebeğin durumundaki risk gözlemlenmesinde sorun olup olmadığını tespit etmek için tercih edilmeli. Bunun dışında sağlıklı gebeliklerde tercih etmek yersiz olacaktır. Yani her gebelikte yapılan rutin bir kontrol değildir renkli dopple (ayrıntılı ultrason). Renkli dopple ultrasonlar eğitim ve araştırma hastanelerinde, devlet hastanelerinde ve bunun yanında özel hastanelerde bulunur. Yine tıbbi görüntüleme merkezlerinde de yapılan bir uygulamadır.
 

Benzer İçerikler

Üst