Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamilelikte round ligamend ağrısı neden olur?
Burada bahsedilen round ligament ağrısı özellikle 3. - 4. aylardan sonra zaman zaman alt karın bölgesinde ve kasıklarda aniden bıçak saptanır tarzda bir ağrıya sebep olur. Bu ağrı artık büyümekte olan rahmin etrafındaki bağların (bu bağlardan birisi round ligamenttir) gerilmesine bağlıdır. Buna round ligament ağrısı denir. < Konu Resmi..>

Tipik olarak bu ağrılar aniden ayağa kalkarken, yatakta sağa-sola dönerken, ani hareketler yaparken, bazen öksürük sırasında şiddetlenir. Bu hareketler rahmin etrafındaki bağların hareket etmesine ve gerilmesine sebep oldukları için ağrıya sebep olurlar fakat ağrı kısa süreldir, aniden gelir ve geçer. Round ligament ağrısı genellikle sağ kasıkta görülmekle beraber her iki tarafta birden de görülebilir.
Gebelik ilerledikçe round ligament ağrısı şikayetleri azalacaktır. Bu ağrılar tipik olarak kısa süreli ağrılardır. Eğer 1 dakikadan daha uzun süren ve geçmeyen, başka şikayetlerin de eşlik ettiği ağrılar yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız, bu durumda gebelikte karın ağrısına neden olan diğer durumlarla karşı karşıya olabilirsiniz ve bunlara yönelik tedavi gerekebilir. Başka bir sebep olmaksınız sadece round ligament gerilmesine bağlanan ağrılar için bir tedavi verilmez, sadece aşağıdaki öneriler uygulanır.
Round ligament ağrısını azaltmak için ne gibi önlemler alınabilir:
- Yeterince istirahat etmelisiniz.
- Yatakta veya ayakta vücudunuzun pozisyonunu değiştirirken yavaşca harket etmelisiniz.
- Gebelik sırasında yapılan germe egzirsizleri bu ağrıları daha az yaşamanıza sebep olacaktır.

- Ağrı olan bölgeye sıcak uygulamak veya sıcak su banyosu yapmak rahatlama sağlayacaktır. - Yatakta dizlerininizi karnınıza doğru çekerek ağrıyı azaltabilirsiniz.
- Ağrını olduğu tarafın tersi tarafa doğru yatılması rahatlama sağlayabilir.

Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımıdır ? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Hamile kalmak için ne yemeliyim ? Hamile kalmak için ne yemeliyim ?
Sitemize sürekli olarak gelen sorulardan birine bu makalemizde değineceğiz. Hamile kalmak için ne yiyebilirim? Bu hafta size doğurganlık şansınızı artırmak için yemenizi tavsiye ettiğim belirli yiyecekleri size anlatacağım. Gerçek şu ki...
Gebelik 0
Adete 7 gün kala hamilelik belli olur mu hamilemiyim Adete 7 gün kala hamilelik belli olur mu hamilemiyim
Merhabalar ben yaklaşık 2 gündür hafif bir kanama yaşıyorum ve dün aile hekimliğinden bir beta testi yaptırdım ve sonuç 0.10 çıktı adet sancısı gibi bi takım ağrım oluyor halsizlik baş ağrısı sizce bunun nedeni ne olabilir yarın in kadın Doğuma...
Soru-Cevap 4
Neden hamile kalmıyorum ? Neden hamile kalmıyorum ?
Bir çok çift için, tekrarlanan girişimlere rağmen hamileliği sağlayamamak gerginliğe neden olabilir. Ancak unutulmamalıdırki sağlıklı bir çift için, her ay hamile kalma şansı sadece yüzde 25 tir. Dönemleriniz düzenli olabilse de, yaşam...
Gebelik 1
Vajinal akıntınız yetersizse bu hamile kalmayı engelleyebilir ! Vajinal akıntınız yetersizse bu hamile kalmayı engelleyebilir !
Hamile kalamıyormusunuz ? Muhtemel sebep verimsiz servikal sıvı olabilir. Belirli faktörler, ürettiğiniz servikal mukusun kalitesini ve miktarını etkileyebilir. (Servikal mukus ; vajinadan gelen beyaz , yumurta akı gibi akıntı ) Servikal...
Gebelik 1
Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımıdır ? Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımıdır ?
Sitemize her gün farklı konu içeriğine sahip sorular almaktayız. Bu sorulardan ikisi ; Adetime 5 gün var pembe lekelenmem oldu nedeni nedir ? ' Adetim bittikten sonra kırmızı, kahverengi lekelenmem oldu bunun sebebi nedir , hamile...
Gebelik 5