Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Hamilelikte round ligamend ağrısı neden olur?
Burada bahsedilen round ligament ağrısı özellikle 3. - 4. aylardan sonra zaman zaman alt karın bölgesinde ve kasıklarda aniden bıçak saptanır tarzda bir ağrıya sebep olur. Bu ağrı artık büyümekte olan rahmin etrafındaki bağların (bu bağlardan birisi round ligamenttir) gerilmesine bağlıdır. Buna round ligament ağrısı denir.
8.jpgTipik olarak bu ağrılar aniden ayağa kalkarken, yatakta sağa-sola dönerken, ani hareketler yaparken, bazen öksürük sırasında şiddetlenir. Bu hareketler rahmin etrafındaki bağların hareket etmesine ve gerilmesine sebep oldukları için ağrıya sebep olurlar fakat ağrı kısa süreldir, aniden gelir ve geçer. Round ligament ağrısı genellikle sağ kasıkta görülmekle beraber her iki tarafta birden de görülebilir.
Gebelik ilerledikçe round ligament ağrısı şikayetleri azalacaktır. Bu ağrılar tipik olarak kısa süreli ağrılardır. Eğer 1 dakikadan daha uzun süren ve geçmeyen, başka şikayetlerin de eşlik ettiği ağrılar yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız, bu durumda gebelikte karın ağrısına neden olan diğer durumlarla karşı karşıya olabilirsiniz ve bunlara yönelik tedavi gerekebilir. Başka bir sebep olmaksınız sadece round ligament gerilmesine bağlanan ağrılar için bir tedavi verilmez, sadece aşağıdaki öneriler uygulanır.
Round ligament ağrısını azaltmak için ne gibi önlemler alınabilir:
- Yeterince istirahat etmelisiniz.
- Yatakta veya ayakta vücudunuzun pozisyonunu değiştirirken yavaşca harket etmelisiniz.
- Gebelik sırasında yapılan germe egzirsizleri bu ağrıları daha az yaşamanıza sebep olacaktır.

- Ağrı olan bölgeye sıcak uygulamak veya sıcak su banyosu yapmak rahatlama sağlayacaktır. - Yatakta dizlerininizi karnınıza doğru çekerek ağrıyı azaltabilirsiniz.
- Ağrını olduğu tarafın tersi tarafa doğru yatılması rahatlama sağlayabilir. 
  Hamilelik testi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
2 aydır korunmuyorum gögüslerim sızlıyor Hamilelik olabilir mi ? 2 aydır korunmuyorum gögüslerim sızlıyor Hamilelik olabilir mi ?
Arkadaşlar merhaba. 2 aydır korunmuyorum. 9 haziranda adet oldum. 4 gündür göğüslerimde değişim var. 2 gün göğüs uçlarım sızlıyordu. 2 gündürde bütün hissedilir derecede ağrı var. Daha önce hiç karşılaşmadım böyle bi durumla. Hamilelik olabilir...
Gebelik 6
Iliskiden 3 gun sonra hamilelik belirtileri ola bilir mi? Iliskiden 3 gun sonra hamilelik belirtileri ola bilir mi?
merhaba.ayin 3u adet gordum.ayni ayin 19u iliskide oldum.1 saat sonra ertesi gun hapi aldim.3 gun gecti ustunden.iki ayri markada test yaptim.bir markada dun iki kez silik cizgi cikti.ama bugun ayni markada tek cizgi cikti.arkadaslar 3 gunde...
Soru-Cevap 0
Kan teti bhcg sonucum 2.5 çıktı hamilemiyim  hamilelik var mı ? Kan teti bhcg sonucum 2.5 çıktı hamilemiyim hamilelik var mı ?
Kan testinde 2.5 cikti hamilemiyim:oops:
Gebelik testi - hesaplama 2
5.gün hamilelik 5.gün hamilelik
Merhaba ben 17 yaşındayım ve bundan 5 gün önce ilişkiye girdim hamililelik belirtileri var sizce ne yapmam gerekiyo
Soru-Cevap 0
Hamilelik testi Hamilelik testi
Hamilelik testi nerde yapılıyor
Soru-Cevap 1

Benzer Konular