Hamilelikte saç bakımı hakkında bilgiler

narçiçeğimm

narçiçeğimm

Daimi Üye
Üye
Hamilelikte saç bakımı hakkında bilgiler
Hamilelikte saç bakımı

Hamilelik, her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreçtir. Sağlıklı bir bebek sahibi olmanın yanında, anne adayının da kendine özen göstermesi arzulanan ve göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır.
Hamilelik döneminde, anne adaylarının saçlarında farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu dönemde çoğu anne adayının saçları, daha yumuşak ve canlı olmaktadır.

Bu durumun sebebi sadece hormonlardaki değişiklikler değildir. Hamilelik döneminde tüketilen besin maddelerine dikkat edilmesi de saç sağlığı açısından büyük bir etkendir.

Bazı anne adaylarının ise, gebelikle birlikte, saçları donuk bir hal alabilir veya cansızlaşabilir.

Hamilelik döneminde sıvı tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri; yoğurt, peynir, dondurma ve sütten yapılan tatlıları, portakal suyu ve rokayı bol bol almak gerekmektedir.

Anne iyi beslenmezse hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülmekte, bu da anne adayında saçların dökülmesi şeklinde kendini göstermektedir.

Gebeliğiniz ilerledikçe saçlarınızın kırılganlığı da artabilir. Saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz. Bazı şampuanlarla ya da saç masajıyla saçınıza canlı bir şekil verebilirsiniz. Ancak endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Hamileliğiniz sonlandıktan sonra saçlarınız normal dengesine kavuşacaktır.

Hamilelik döneminde yeni ruh halinize uyan ve pratik bir saç modeli kesimlerini tercih edebilirsiniz, bu sizin zindeliğinizi arttıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Saç bakımı, boya, perma ve saç düzleştirme işlemi, birçok kimyasal maddenin kullanımını gerektirir. Saç boyalarında kullanılan kimyasalların çok düşük oranlarda deriden emildiği ve böbrekler yoluyla vücuttan atıldığı bilinmektedir. Birçok kadın hamilelik döneminde saç bakımı yaptırmaktadır ve bunun bilinen bir yan etkisi yoktur.

Bazı hekimler daha seçici davranmakta ve ilk trimester kontrolünden sonra saç boyatmaya ve bakımına izin vermektedir.

Hamilelik döneminde saç rengini değiştirmek; saçları boyatmak uzmanlar tarafından yanlış olarak kabul edilmemektedir. Çünkü piyasada bulunan saç boyaları ve akıcı boyalar birçok kez test edilmektedir.

Doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır.

Buna rağmen saçlarını boyatmaktan korkan anne adayları, hazır kına setleri gibi natürel boyaları uygulayabilirler. Beyaz saçlarınızı gizlemek veya köklerini boyatmak ve tedbiri de elden bırakmamak istiyorsanız, kuaförünüze saf bitkisel boyaların kullanımını sormanızda fayda vardır.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, “Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir” şeklinde görüş bildirmektedir.
 
Üst