Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte saçlara nasıl bakım yapılmalı

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hamilelikte saç bakımı
  Hamile olanların saçlarında zaman zaman yıpranmalar dökülmeler olur buda haliyle hormonların değişimi bebeğin annenin yediklerinden vitaminleri alması v.s gibi sebeblere bağlıdır.

  Kimi anne adayı hamile de olsa saçlarının bakımından ve güzelliğinden ödün vermek istemez yine de boyasını röflesini permasını yaptırır.

  Kimi de bunların bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle bebek doğana kadar saçıyla ilgili asla birşey yaptırmaz.

  Peki [​IMG]hamilelikte saç bakımı nasıl olmalı neler yapılabilir neler yapılamaz işte cevabı


  Hamilelik döneminde, kadınların saçlarında farklılıklar gözlenir. Çoğu anne adayının saçları hormonal değişiklikler ve tüketilen besinler nedeniyle daha yumuşak ve canlı hale dönüşür. Bazı hamilelerin ise gebelikle birlikte saçları cansızlaşır ve donuklaşır.

  Hamilelikte sıvı tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri; yoğurt, peynir, dondurma ve sütten yapılan tatlıları, portakal suyu ve rokayı bol bol tüketmek gerekir. Anne adayı iyi beslenmezse hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülür, bu da anne adayında saçların dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

  Hamileliğiniz ilerledikçe saçlarınızın kırılganlığı da artar. Böyle bir durumda, saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz. Bazı şampuanlarla ya da saç masajıyla da saçlarınıza canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca hamileliğiniz sona erdikten sonra sonra saçlarınız normal dengesine kavuşacaktır.

  Bir tüyo daha… Hamilelik döneminde yeni ruh halinize uyan ve pratik bir saç modeli yapmanız, sizin zindeliğinizi arttıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

  Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında perme yaptırmaktan veya saç boyatmaktan kaçınmamız gerektiğini söyler. Daha sonraki aylarda da kurşun, nikel ve bakır içeren saç boyalarını kullanmamamızı belirtirler. Kimyasal boyalar yerine bitkisel içerikli boyaların kullanılması ve bol soğuk su ile durulanması gerekir.

  Sıklıkla kullanılan kalıcı saç boyaları p-phenylenediamine, p-phenylenediamine sulfate, 2,3-naphtalenediol, resorcinol ve m-aminophenol gibi çeşitli kimyasallar içerirler. Yarı kalıcı boyalar ise 2 nitro p-phenylenediamine, aromatik aminler, aminophenol içerirler. Kalıcı ve yarı kalıcı boyaları ana maddeleri olan p-phenylenediamine, aminophenol, resorcinol ile yapılan hayvan deneylerinde bu maddelerin fetus üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiştir. Gebe deney hayvanlarına saç boyama esnasında maruz kalınan miktarın 100 misli verilerek yapılan deneyde bu hayvanların fetuslarında herhangi olumsuz etki görülmemiştir. Ama bu maddelerle insanlar üzerinde yapılan deney yoktur. Tamamıyla güvenilir olduğunu söyleyebilmek için, daha fazla araştırmaya gerek olduğundan kullanılması önerilmemektedir.

  Perma için kullanılan solüsyonlar amonyum thioglycolote, amonyum calcium thioglycolate ve olan hidrojen peroksit içerirler. Bu maddelerle çalışma yapılmadığı için fetus üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Ama perma için kullanılan bu kimyasal maddeler saçlı deriden emilip, kan dolaşımına karıştığı için anne adayları için tavsiye edilmemektedirler.

  Kına gibi bitkisel boyalar ile ilgili çalışma yapılmamış olmasına rağmen fetus üzerinde olumsuz etki yapması olasılığı yoktur.

  Şampuanlar anionik, kationik ve nonionik yüzey aktif maddelerdir. Bu maddelerin insanda ve fetus üzerinde olumsuz etkisini inceleyen çalışma yoktur. Fakat fetus üzerine olumsuz etkilerinin olması ihtimal dışıdır.

  Saç spreylerinin büyük çoğunluğu methylen chloride içerirler. Bu maddelerin de fetus üzerinde olumsuz etkileri yoktur.

   
Hamilelikte saçlara nasıl bakım yapılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nasıl Cilt Bakımı Yapılmalı?

  Nasıl Cilt Bakımı Yapılmalı?

  Cildiniz için ne tür bakım ürünlerini, nasıl kullanmalısınız? Cilde hoş bir görünüm veren zengin ve yoğun kremin altına nemli ve hidratlanmış bir krem deneyin. Kremi cildinize yedirmek için parmaklarınızın ısısını kullanın. Gözaltı bölgenize daha canlı ve parlak görünmesi için kapatıcı kullanın. Pembe veya şeftali rengi düzeltici bir kapatıcı ile sarı tonlu kapatıcıyı birbirine eş olarak...
 2. Boyalı saçlara nasıl bakım yapılmalı

  Boyalı saçlara nasıl bakım yapılmalı

  Boyalı saç bakımı boyalı saç rengi açma boyalı saçın rengini açmak saç rengini açmak bakımı saçların bakımı Eskiden kadınlar saçlarında ki beyazları kapatmak için kına kullanırlarmış, Gün gelmiş sadece saç beyazlarını kapatmak için değil de genç kızlar tarafından güzellik için de kullanılmış. Ve bizlerin günün de ise saç beyazı kapatma derdinin alakasız olduğu, imaj değişimleri için...
 3. El Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  El Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Yaşlanama etkilerinin yüzünüzden önce ellerinizde kendini gösterdiğini biliyor muydunuz? Özellikle soğuk kış günlerinde ellerinizin özel bakımlara daha çok ihtiyacı oluyor. Zira olumsuz dış etkenlerle en fazla temas eden elleriniz. Bu sebeple ellerinizin pamuk gibi yumuşak ve pürüzsüz görünmesini istiyorsanız, mutlaka soğuk havalarda eldiven kullanmalı, güneşli havalarda güneş koruyucu el...
 4. Begonvil Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

  Begonvil Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

  begonvil bakımı begonvil bakımı nasıl yapılır Yazın bitki bakımı daha meşakkatlidir melekler. Çünkü biz nasıl ki susuzluk çekiyor ve çok su kaybediyorsak çiçekler de aynı durumdadır. Bu yüzden çiçeklerimizin susuz kalmamasına çok dikkat etmeli diyoruz ve çiçek yetiştirmekten hoşlanan meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için begonvil bakımı nasıl yapılır anlatmak istiyoruz :)...
 5. Yanan Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalı?

  Yanan Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalı?

  yanmış saçlar, yanmış saçlara bakım, yanan saçlar Sevgili melekler, zaman zaman kuaförlerin ya da evde kendi yaptığımız yanlış boya uygulamalarının bir sonucu olarak saçlarımız yanabilir. Bu can sıkıcı durum karşısında oturup ağlamak elbettekli çözüm değil. Eğer saçlarımız çok uzunsa biraz kestirebilir, ardından uygun bir bakımla saçlarımızı eski haline getirebiliriz. Nasıl mı?...

Sayfayı Paylaş