Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hamilelikte sigara hem anneye hem de çocuğa zararlı

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  gebelikte sigara içen varmı bebek hamilelikte sigara içen varmı gebelikte kullananlar tütüne son kullanan hamileyken ünlüler Sigara kullanan kadınlarda kısırlık riskinin arttığı, sigaranın ayrıca, düşük ve erken doğum ile bebek ölümlerinde önlemli rol oynadığı bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nurdan Tunalı, yaptığı açıklamada, sigara kullanan kadınların, üreme organları iltihaplanmalarına daha yatkın olduklarının belirlendiğini, sonuçta doğurganlık yeteneğinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Sigaranın, hamile kalma ihtimalinin azalttığını ifade eden Doç. Dr. Tunalı, “Araştırmalar, sigara içmeyen kadınların hamile kalma ihtimalinin, günde 20′den fazla sigara içenlere oranla 3 kat fazla olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

  Tütün sendromu
  Hamilelik döneminde sigara kullanmanın düşük, erken doğum ve doğuma yakın zamanlarda bebek ölümlerine neden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Tunalı, şöyle konuştu:
  “Fetal tütün sendromu diye adlandırılan bu olumsuzlukların ortaya çıkması, içilen sigara miktarıyla yakın ilişkilidir. Hamilelikte içilen sigara miktarı fazlaysa, düşük riski ve bebek ölüm oranı artıyor. Sigara kullanan kadınların bebekleri, 170 - 200 gram eksik kiloyla dünyaya geliyor. Boyları ise 1.2 - 1.3 santimetre kısa oluyor. Yeni doğan bebek ağırlığının ortalama 3 kilogram, boyunun ise 50 santimetre olması gerektiği dikkate alınırsa, sigaranın meydana getirdiği olumsuzlukların hiç de az olmadığı görülür.”
  Erken menopoz
  Sigara içen kadınların menopoza, içmeyenlere göre 2 - 3 yıl daha erken girdiklerini bildiren Doç. Dr. Tunalı, şunları söyledi:
  “Erken menopoz sorunuyla kliniklerimize başvuran kadınların genellikle sigara kullananlar olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Zaten bilimsel araştırmalar da erken menopoz ile sigara ilişkisini belirlemiştir.”
  Doç. Dr. Tunalı, sigara içen kadınlarda, menopozdan sonra kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin arttığını da sözlerine ekledi.
   
Hamilelikte sigara hem anneye hem de çocuğa zararlı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hem çocukları hem de yetişkinleri koruyan aşı

  Hem çocukları hem de yetişkinleri koruyan aşı

  Hem çocukları hem de yetişkinleri koruyan aşı • Hem çocukları hem de yetişkinleri koruyan aşı 0-9 yaş tüm bebek ve çocuklara yapılan aşı, streptococcus pneumoniae adlı bakterinin neden olduğu baktere İlgili Bağlantılar emi (kanın enfeksiyonu), menenjit (beyin ve omuriliği örten zarların enfeksiyonu) ve sepsisten (kanda, şok ve organ yetersizliğiyle bağlantılı enfeksiyon) koruyor....
 2. hem evlat hem anne

  hem evlat hem anne

  Tüketim toplumu olduk.. bu özel günler de sırf alışveriş çılgınlığını körüklemek için bahane uydurmaktan başka işe yaramaz.. gavur adetidir bunlar, boşverin.. demeyin ne olur.. Değmez mi? Annelerimizin gözlerindeki ışıltıya.. dudaklarındaki gülümsemeye.. iki damla sevinç gözyaşına.. değmez mi? Zaten neleri tüketip bitirmişiz.. senede bir güncük te annemiz için küçük bir hediye almışız...
 3. Hem Sticker hem de saat

  Hem Sticker hem de saat

  Duvar saati modelleri Sticker saatler Farklı bir duvar dekorasyonu yaratmak istiyorsanız sticker duvar saatlerini kullanabikrsiniz. Bu saat modelleri her traz dekorasyona uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Hem saati öğrenin hemde mekanınız hoş bir görünüm kazansın.
 4. Hem aydınlatma hem de vantilatör

  Hem aydınlatma hem de vantilatör

  aydınlatma modelleri Vantilatörlü aydınlatma Sıcak yaz günlerinde evlede en çok ihtiyacımız olan şey soğutma sistemi oluyor. Bu aydınlatma modeli soğutma işini yapıyor. Vantilatörlü aydınlatma olan bu avize hem şık hem de fonksiyonel.
 5. Hem bisiklet hem de bebek arabası

  Hem bisiklet hem de bebek arabası

  Bebek arabası modeli Farklı tasarımlar İlginç tasarım sevenlere başka bir örnek bu bisikletli bebek arabası modeli. Annenin çocuğunu daha hzlı taşımasına olanak sağlayan bu icat oldukça yaratıcı.

Sayfayı Paylaş