Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte siğara nasıl bırakılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte sigara içmenin zararları ile ilgili olarak aslında bir çok tez üretilmiştir. Bazı doktorlar hamile olduğunuzu anlar anlamaz bırakmanızı önerirken, bazı doktorlar hamile olduğunuzu anladıktan sonra bırakmayı denememenizi tavsiye eder. Bırakmayı denememenizi tavsiye etmelerinin sebebi, anne adayı sigarayı bırakmaya çalışırken yaşayacağı stresin ve sigarayı bırakma çabalarının yarattığı olumsuz yan etkilerin bebeğe verdiği zarar ile sigara içen annenin bebeğe verdiği zararın arasında uçurum farkı olmasıdır.


  < Konu Resmi..>


  Kişi eğer daha önce sigarayı bırakmayı denemiş fakat başarılı olamamışsa, hamile iken bırakmayı denemesi yaşayacağı stres ile bebeği oldukça huzursuz edecek ve gelişiminde olumsuz etkilere sebep olacaktır. Bu durumda doktorların tavsiyesi sigara içen anne adaylarının sigarayı azaltmaları yönündedir. Hatta stres olmadan bırakılabiliyorsa, bırakılmalıdır! Sigara içen anne adaylarının hamilelikte yaşayacağı sıkıntılar; düşük riski, çocuktaki gelişimin yavaş ve sorunlu olması ve sigaranın içerisindeki yabancı maddelerin çocukta yaratacağı bağışıklık bozuklukları gibi bir çok olumsuz etkileri sayılmaktadır. Kısaca doğurabileceği sonuçları sayarsak:
  Gebelik döneminde içilen sigara .erken doğuma sebep olabilir.
  Doğum esnasında açılacak olan su kesesinin daha önce açılmasına neden olarak erken doğuma sebep olur.
  Gebelik döneminde içilen sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin değerini zayıflatır. Böylece anne karnındaki bebek yeterince gelişmez.
  Gebelikte sigara kullanımı, nikotinin damar büzücü ve daraltıcı özelliği sayesinde tansiyonunuzun yükselmesine neden olacaktır.
  Doğum sonrası bebekte ciddi solunum sıkıntıları görülebilmektedir. Akciğeri yeterince gelişmeyen bebeklerde ölümlere varan sorunlar görülebilir.
  Annedeki süt miktarının azalmasına neden olur.
  Nasıl Bırakılır?
  Sigarayı bırakmak isteyen anne adayları için tavsiyeler; temiz havalarda sık sık yapacağınız yürüyüşler, sigara ile eşleştirebileceğiniz herhangi bir yiyecek ya da aktivite; örneğin, sigarayı kuruyemiş ile eşleştirdiğinizde aklınıza sigara gelmesi durumunda kuruyemiş yemeniz ve sigara ihtiyacınızı yavaşça azaltmanız. Ya da sigarayı sakız ile eşleştirmeniz ve sigara ihtiyacınızda sakız çiğnemeniz gibi bir çokalternatif yollar türetilebilir. Elbette önce istek ve motivasyon önemlidir.
  sigara_hamileSigarada insan sağlığını ve gelişimini tehdit eden bir çok madde vardır, bunlardan en önemlisi ve kana karışan en önemli tehdit edici unsur olanları; nikotin ve karbonmonoksiddir. Bu maddeler kana karıştığında insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir –ki- daha savunmasız ve yeni gelişmekte olan bebeğin sağlığını ne derece tehdit ettiğini de tahmin edebilmek mümkündür.
  Sigarayı bırakmak isterken, nikotin bantları, nikotin sakızları gibi sigarayı bıraktırıcı hiç bir ilaç ya da ek tedavi yöntemleri uygulamayın. Normal yollarla bırakmayı deneyin, yapamadığınızda mutlaka psikolojik destek alın ya da doktorunuza danışın.


   
Hamilelikte siğara nasıl bırakılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

  TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

  tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır,tırnak yemek hangi hastalıklara neden olur,tırnak yeme alışkanlığından nasıl kurtulunur,tırnak yeme alışkanlığından kurtulma yolları,tırnak yeme alışkanlığından kurtulma hakkında bilgiler Tırnak yeme alışkanlığı adı üstünde bir “alışkanlık”. Eğer tırnak yediğiniz anları kontrol altına alabilirseniz bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Bu “değişim”...
 2. Siğara kısırlık yaparmı?

  Siğara kısırlık yaparmı?

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları: - Fertilite yani...
 3. Hamilelikte siğara külü,toprak yeme isteği neden olur?

  Hamilelikte siğara külü,toprak yeme isteği neden olur?

  hamilelikte toprak yeme isteği,gebelikte toprak yeme isteği,hamilelikte siğara külü yemek zararlımıdır,gebelikte siğara külü yemek zararlımıdır,gebelikte kil toprak kül yeme hakkında bilgiler Aş erme bazı gıda maddelerine aşırı istek duyma yanında bazı gıda maddelerinden tiksinmeyi de beraberinde getirir ve bu duruma çoğunlukla bulantı ve bazen kusmalar eşlik eder. Bulantıların daha çok...
 4. Sigarayı bırakmanın 10 kolay yolu

  Sigarayı bırakmanın 10 kolay yolu

  Nikotinin kuvvetli fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle sigarayı bırakmak gerçekten zordur. Çünkü sigara içme arzusunu başlatan ve kuvvetlendiren madde nikotindir. Düşük nikotinli sigaraları tercih etmeye başlamanız yanlış bir seçimdir. Çünkü alıştığınız nikotin seviyesini sağlayabilmek için öncekinden daha fazla sigara içme tehlikesi oluşacaktır. Sigarayı bırakmayı...
 5. Neden sigara içilir?

  Neden sigara içilir?

  İnsanların sigara içme nedenleri farklılık gösterebilir. Ancak sigara içmenin en büyük ve en temel nedeni özentidir. Daha doğrusu sigaraya başlama nedeni genellikle özenti yüzündendir. Sigaraya başlama yaşı özellikle ülkemizde çok düşük yaşlara inmiştir. Küçük yaşta sigaraya başlayanlar da genellikle özenerek sigaraya başlar. Ya arkadaş çevresindekilerin içmesinden, ya ailesinden birisinin...

Sayfayı Paylaş