Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte Sık Görülen Hastalıklar ve İlaç Kullanımı İle İlgili Bilgiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; gebelikte sık görülen hastalıklar ve ilaç kullanımı hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, gebeliğin en büyük belirtisi olan bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin ilk zamanlarının rahatsızlıklarıdır. Nadir de olsa bu durum tüm gebelik süresince görülebilir. Bundan başka en çok görülen rahatsızlıklardan biri de mide ağrıması, ekşimesi ve yanmasıdır. Bu sayfamızda sizlere gebelikte görülen hastalıklar ve ilaç kullanımları ile ilgili bilgiler vereceğiz..  < Konu Resmi..>
  Sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla gebelikte sık karşılaşılır. Bulantı ve kusmalar hafif olabileceği gibi, kilo kaybı ile vücutta su ve elektrolit kaybına neden olabilecek kadar şiddetli de olabilir. Göğüste yanma ve ağza acı ekşi su gelmesi gibi şikayetlerle karakterize olan reflü ise gebelikteki hormonal değişikliklere ve büyüyen karının oluşturduğu basınca bağlı yemek borusunun alt kısmında gevşeme ve midede asit salınımının artması sonucu gelişir.

  GEBELİK BULANTI VE KUSMALARI
  Bulantı ve kusma gebelerin %70-85 ini etkileyen bir durumdur. Bulantı-kusma gebelerin %2’sinde şiddetli hale gelebilir. Çoğul gebeliğin yanında, ailede veya önceki gebelikte şiddetli kusmaları olanlar risk grubundadır. Gün içi bulantı süresine, kusma sıklığına ve kilo kaybına göre durumun şiddeti değerlendirilir. Günde 6 saatten fazla bulantı hissi olan ve 5 kereden fazla kusan gebeler ileri tetkik ve değerlendirme için doktora başvurmalıdırlar.

  Bulantı ve kusmanın tedavisi önlemle başlar. Gebe kalmadan önce multivitamin destek alan hastalarda bulantı ve tedavi gerektiren şiddette kusma daha nadir olarak izlenir. Sık ve az yemek, yağlı –baharatlı yiyeceklerden kaçınma, proteinli gıdalar tüketmek ve yatak başında kraker bulundurularak kalkmadan tüketilmesi şikayetlerin azalmasını sağlar.Hafif-orta şiddetteki durumlarda B6 vitamini, metoklopramid (metpamid), trimetobenzamid (emedur) gibi ilaçlar kullanılabilir. Ağır vakaların hastaneye yatırarak tedavi edilmesi gerekebilir.

  GEBELİK REFLÜSÜ
  Sadece yaşam tarzı değişiklikleri bile şikayetlerin azalmasında etkili olmaktadır. Yastık sayısını artırmak, baharatlı yiyeceklerden, kahve ve çikolatadan kaçınmak, aşırı kilo almamaya dikkat etmek, yemeklerden hemen sonra yatmamak ve sık aralarla küçük öğünler yemek bu önlemlerden sayılabilir. Tüm bunlara rağmen şikayetlerinde gerileme olmadığı takdirde doktor kontrolü altında aşağıdaki ilaçlar kullanılır.
  1)Antiasitler
  2) H2 reseptör antagonistleri

  Antiasitler
  Bu tür ilaçlar magnezyum, alüminyum, kalsiyum, karbonat gibi metal tuzları içermektedir. Gaviscon, Rennie ,Talcid adlı ilaçların tablet ve suspansiyon formları bulunmaktadır. Yemeklerden sonra yaklaşık 30 dakika – 1 saat sonra ya da ağrı anında tablet emilir veya 1-2 ölçek süspansiyon içilir. Antiasitlerin gebelikte kullanımı güvenlidir fakat uzun süreli ve yüksek doz kullanımında metal tuzlarının birikimi söz konusu olduğundan dikkat edilmelidir.

  H2 Reseptörler Antagonistleri
  Antiasitlere cevap vermeyen inatçı reflü şikayetleri olan hastalarda H2 reseptör antagonistleri kullanılır. Etkisi hızlı değildir. İlacın emilimi ve vücutta dağılımı için zamana ihtiyaç vardır. Famotidin (famodin), simetidin, ranitidin (ranitab, zantac) bu grup ilaçlardır. Gebelikte kullanımında, ilk trimesterde bile doğumsal anomali artışı tespit edilmemiştir. Bu grup ilaçlar plasentadan geçerler. Doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar.

  Proton pompa İnhibitörleri
  Gebe olmayan hastalarda ülser, gastrit ve reflü tedavisinde kullanılır.Omeprazol (demeprazol), esomeprazol (nexium) ve lansoprazol(lansor) bu grup ilaçlara örnektir. Bebekte kalp , yüz, böbrek anomalilerine sebep olabilir. Her ne kadar fetusta anormallik ypatığı gösterilmemişse de genelde gebelikte kullanılması önerilmez.

  KABIZLIK
  Gebelikte kabızlık özellikle ilk ve 3. trimesterda daha fazla olmak üzere sık karşılaşılan bir durumdur. Gebelikte artan progesteron hormonu ince ve kalın barsak hareketlerini yavaşlatır. Bol sıvı almak, fiziksel aktiviteyi arttırmak, lifli gıdalarla beslenmek gebeleri kabızlıktan korur. Bunlara rağmen şikayetler devam edecek olursa kullanılabilinecek ilaçlar şöyledir.
  Osmotik laksatifler : Laktuloz ( Duphalac, laktulak, osmolak, importal vb)
  Sorbitol (kansilak, sabalaks lavman vb)
  Katyonik laksatifler: magnesium hidroksit (Magnokal, magnesie calcinee, magcine)
  Uyarıcı laksatifler: Bisakodil (laksotek, bekunis, bisakol, sekolaks)


  Grip ve sinuzit gebelikte sık karşılaşılan durumlardır. Asıl olan hastalıktan korunmaktır. Damlacık yoluyla havadan bulaşan bir hastalık olduğundan grip salgınları sırasında kapalı yerlerde uzun süre kalmamak önemlidir. Gebelik sırasında bağışıklık sistemi de etkilendiğinden hastalık her zamankinden daha uzun sürebilir. Grip sebebi viruslerdir ve antibiyotikler viruslere etki etmediklerinden kullanımı yararsızdır. Hastalık seyri sırasında şikayetleri azaltmak için bir takım önlemler alınabilinir.
  • Sıvı alınımını artırmak. Taze sıkılmış meyve suları hem sıvı ihtiyacınızı karşılar hem de iştahınızın azalmasıyla oluşan besin açığının bir kısmını telafi eder.
  • İştahınız azalmışsa kendinizi 3 büyük ana öğün yemeğe zorlamayın.Bunun yerine 6 küçük öğün yapın.
  • Dinlenme zamanınızı arttırın.
  • Yastıklarla sırtınızı yükseltmek nefes almanızı rahatlatıp, genize doğru olan
  akıntıyı da azaltacaktır.
  Gribin oluşturduğu rahatsızlıkları azaltmak için ilaçlar da kullanılabilinir. İlacın kullanım yolu önemlidir. Ağız yoluyla alınan bir ilaca kıyasla burun spreyi veya damla olarak kullanımda bebeğe geçen ilaç miktarı çok daha az olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca lokal etkili ilaçlar tercih edilmelidir.

  • Burun tıkanıklığı için serum fizyolojik veya okyanus suyu spreyleri ve buğuseptil gebeliğin her ayında rahatlıkla kullanılır.
  • Soğuk algınlığı, kırıklık, kas ağrıları ve hafif ateş için gebeliğin her ayında parasetamol (minoset, parol vb) içeren ilaçlar kullanılabilinir.
  • Nezle için gebeliğin 3. ayından sonra psödoefedrin içeren (sudafed,eksofed, rinogest) ilaçlar kullanılabilinir.
  • Nezle için kullanılan Otrivin ve illiadin gibi ilaçlarda damarları kasan maddeler olduğundan bunlar özellikle rahim içi gelişme geriliği riski olan gebeliklerde uterin arter (rahimi besleyen damar) kasılmasına neden olarak bebeğe giden oksijenin azalmasına neden olabilir. Sağlıklı gebeliklerde ise böyle bir etki görülmemiştir.
  • Boğaz ağrısı için hafif tuzlu suyla gargara veya pastiller (strepsils, viks, bepantehene) kullanılabilinir.

  Ateşinizi mutlaka günde en az bir kez takip edin. Ateşiniz 38.5 derecenin üzerine çıkarsa ve nefes darlığı, sarı-yeşil balgam çıkarma, göğüs ağrısı, yutkunmakta yemek yemenize engel olacak şekilde boğaz ağrısı gibi şikayetleriniz olursa mutlaka doktora başvurmalısınız.


   
Hamilelikte Sık Görülen Hastalıklar ve İlaç Kullanımı İle İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üroloji Hastalıkları ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

  Üroloji Hastalıkları ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

  üroloji hastalıkları üroloji hastaliklari ürolojik hastalıklar uroloji hastaliklari soru cevap Üroloji nedir? Bevliye adı ile de bilinen Üroloji bilimi kadınların idrar yolları hastalıkları ile erkeklerin hem idrar hem de üreme yolları hastalıklarını inceler ve tedavi eder. Bir kez taş düşürdüm ne yapmalıyım? Genelde bir defa taş düşüren hastalarda çok geniş inceleme yapmaya gerek...
 2. Aslanpençesi Kullanımı İle İlgili Bilgiler

  Aslanpençesi Kullanımı İle İlgili Bilgiler

  Aslanpençesi nedir Aslanpençesi nasıl kullanılır Aslanpençesinin hazırlanışı Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan aslanpençesi bitkisinin özellikleri ve faydalarını makalemizden öğrenebilirsiniz melekler :) Faydaları : Anne sütünü artırma da etkisi vardır. Ateşi düşürür. Kas zayıflığında ve kansızlık için kullanılır. Kalp bölgesi aslanpençesinin çayıyla yıkanırsa kalp kası...
 3. Hamilelikte Kişisel Bakım ve Kozmetik Kullanımı İle İlgili Bilgiler

  Hamilelikte Kişisel Bakım ve Kozmetik Kullanımı İle İlgili Bilgiler

  hamilelikte kişisel bakım hamilelikte kozmetik kullanımı Kadınlar, hele hele de kişisel bakımları konusunda hassas olan kadınlar, anne olacaklarını öğrendikten itibaren daha dikkatli olmak zoruındadırlar melekler :) Bu dönemde kozmetik kullanımı hakkında daha seçici olunmalıdır. Zira kozmetiklerde bulunan bazı kimyasalların bebeğe zararı olabileceği unutulmamalıdır. Bu yazımızda Uz. Dr....
 4. Deep Freeze Programı Nedir ve Kullanımı İle İlgili Tüm Bilgiler

  Deep Freeze Programı Nedir ve Kullanımı İle İlgili Tüm Bilgiler

  Deep Freeze Nedir ve Nasıl Kullanılır Deep Freeze Nedir, Kullanımı Nasıldır Genelde birden fazla kişinin ortak kullandığı bilgisayarlarda çok faydalı bir program olan Deep Freeze Nedir ve Nasıl Kullanılır tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz bu sayfamızda melekler... DeepFreeze HyperTechnologies tarafından geliştirilmiş, bilgisayarınızın her açılmasında kurulduğu andan itibaren...
 5. Dudak Hastalıkları ve Bakımı İle İlgili Bilgiler

  Dudak Hastalıkları ve Bakımı İle İlgili Bilgiler

  dudak hastalıkları, dudak hastalıkları nelerdir, dudak bakımı Sevgili melekler, yüzümüzün en önemli kısımlarından biri olan dudaklarımız da bakım ister. Genelde bakımı gözardı edilen ve pek önemsenmeyen dudaklarımızın da bazı sağlık sorunları olabilir. Doğumsal ve sonradan edinilen bu rahatsızlıkların neler oldukları hakkında sizlere bilgi veriyor, dudak bakımının nasıl yapılacağı hakkında...

Sayfayı Paylaş