Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hamilelikte Su Çiçeği Geçirmenin Bir Tehlikesi Var mı ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte Su Çiçeği Geçirmek Gebelikte Su Çiçeği


  Sevgili melekler, gebelik dönemi hem annenin hem de bebeğin sağlığının çok dikkatli bir şekilde takibini gerektiren bir dönemdir. Anne her türlü enfeksiyondan ve hastalıktan kendini korumaya çalışmalıdır. Fakat ne yazık ki bazen bu koruma yetersiz kalmakta ve anne adayları bazı hastalıklara maruz kalabilmektedir. Anne adaylarının en ağır geçirdikleri ve riskli bir duruma düştükleri hastalıkların başında su çiçeği gelir. Bu yazımızda gebelikte suçiçeği geçirmek ile ilgili bazı önemli bilgiler vermek istiyoruz sizlere...


  < Konu Resmi..>  Herpes grubu viruslerin neden olduğu bir enfeksiyon olan su çiçeği ya da bilimsel adı ile varicella çocukluk çağı hastalıklarından birisidir. Herpes vürusler insanda temel olarak suçiçeği ve uçuğa neden olurlar. Çocukluk çağı hastalığı olmakla birlikte su çiçeği nadiren erişkinlerde de görülebilir. Erişkinlerde görülen hastalığın çocuklardakinden farkı çok dha ciddi seyretmesi, hatta ölümcül olabilmesidir. Erişkinler içinde hastalığı en ağır geçirenler hamilelerdir.

  Tanı
  Suçiçeği tanısı tipik döküntülerin görülmesi ile konur

  Hamilelikte su çiçeği geçirilmesi riskli bir durumdur. Bölye bir durumda pnömoni başta olmak üzere komplikasyonların görülme riski daha yüksek olduğu gibi hastalık çok daha ciddi seyreder. Günümüzün gelişmiş yoğun bakım şartlarının olmadığı günlerde su çiçeği pnömonisi nedeni ile hamile kadınlardaki ölüm oranlarının %35'e yakın olduğu bilinmektedir.

  Su çiçeği aşısı:
  Su çiçeği aşısı zayıflatılmış canlı aşı olduğu için gebelik sırasında yapılamaz.
  Su çiçeği aşısı yapılan kişilerin aşıdan sonra 1 ay süreyle gebe kalmamaları, korunmaları önerilir. Fakat bu süre içerisinde gebe kalan annelerde ve bebeklerde bir anormalliğe rastlanılmamıştır.

  Hamile kadınlarda su çiçeğine bağlı zaatürre görülmesi açısından bazı risk faktörleri vardır. Bunlar arasında sigara, kronik akciğer hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları sayılabilir. Döküntülerin şiddeti ve sayısı ne kadar fazla ise komplikasyon görülme olasılığı da o derece yüksektir.

  Gebeliğin son dönemlerinde rahimin büyümesine ve yukarıya doğru baskı yapmasına bağlı olarak akciğer kapasitesinin azalması da pnömoni açısından risk faktörü olarak kabul edilir.

  Hamileliği sırasında su çiçeği geçiren bir kişi ile temas eden kadında zaman kaybetmeden bağışıklık olup olmadığı incelenmelidir. Bunun için basit bir kan testi yeterlidir. Üreme çğındaki kadınların neredeyse %90'ından fazlasının bağışık olduğu düşünüldüğünde bu incelemenin rutin gebelik incelemeleri arasında yer almaması normaldir. Kişinin su çiçeği geçirdiğini ya da aşı olduğunu bilmesi bağışık olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda dakanda inceleme yapmaya gerek yoktur.

  Bağışıklığı olmayan kişilerde ise temastan sonraki ilk 96 saatte koruyucu immunglobulin yapılabilir.

  Hamile bir kadın su çiçeğine yakalandığında yakın takip edilmesi şarttır. Gerekli görülen durumlarda (döküntünün şiddetine göre) hastayane yatırılarak damar yolu ile antiviral tedavi verilmesi gerekli olabilir. Hastalığa bağlı zaatürre genelde 4. günden sonra ortaya çıktığından döküntülerin görülmesnden sonraki ilk 3 günde böyle bir tedaviye gerek olup olmadığına karar verilmelidir.

  Hamilelikte su çiçeği görülmesi durumunda hastaneye yatırarak tedavi etme kriterleri şunlardır:

  Mutlaka hastaneye yatırılması gereken durumlar:

  Göğüs y ada karın ağrısı
  Başağrısı dışında nörolojik belirtiler
  Döküntülerde kanama
  Döküntünün çok şiddetli olması, ağız içinde vb döküntü olması
  Bağışıklık sistemi bozukluğu olması
  Şart olmamakla birlikte hastanede izlenmesi daha uygun olan durumlar:

  Gebeliğin son dönemleri
  Daha önceden ölü doğum ya da tekrarlayan düşük öyküsü
  Sigara kullanımı
  Kronik akciğer hastalığı
  Düşük sosyoekonomik düzey
  Hastayı evde takip etme olanaklarının kısıtlı olması
  Hastanın aşırı endişeli olması

  Gebelik sırasında su çiçeği geçirilirse ne yapmak gerekir?
  Bu son derece tartışmalı bir konudur. Bebekte anomali riski aslında son derece düşüktür ve bu risk hamileliğin 8-20 haftaları arasında su çiçeği geçirildiğinde en yüksektir. Bu nedenle gebelği sonlandırıp sonlandırmamaya kendiniz karar vermelisiniz.

  Öte yandan doğumdan 5 gün öncesi ile sonraki ilk 2 gün arasında su çiçeği ortaya çıkarsa yenidoğanda su çiçeği görülme olasılığı %20-25 civarındadır ve bebek doğduktan sonra immunglobulin yapılmalıdır. Yenidoğanda görülen su çiçeği %30 civarında ölüm riski taşır. Böyle bir durumda doğumun 5 gün geciktirilmesi yararlı olacaktır.

  Eğer doğumdan 6 gün ya da daha uzun bir süre önce hastalık geçirilirse böyle bir durumda bile bebekte suçiçeği görülem riski vardır ancak anneden geçen antikorlar nedeni ile bebekteki hastalık daha hafif seyreder.


   
Hamilelikte Su Çiçeği Geçirmenin Bir Tehlikesi Var mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Su Çiçeği ve Gebelik

  Su Çiçeği ve Gebelik

  su çiçeğinin hamilelere etkisi su çiçeği hamilelere bulaşırmı anne karnındaki bebeğe çiçeği bulaşırmı Herpes grubu viruslerin neden olduğu bir enfeksiyon olan su çiçeği ya da bilimsel adı ile varicella çocukluk çağı hastalıklarından birisidir. Herpes vürusler insanda temel olarak suçiçeği ve uçuğa neden olurlar. Çocukluk çağı hastalığı olmakla birlikte su çiçeği nadiren erişkinlerde de...
 2. Su Çiçeği Aşısı Yaptırılmalı Mı

  Su Çiçeği Aşısı Yaptırılmalı Mı

  Su Çiçeği Aşısı Yaptırılmalı Mı ? Arkadaşlar su çiçeği aşısının yaptırmak zorunlu mu yaptırmasak ne olur ?
 3. Gebelikte Su Gelmesinin Anne Veya Bebek Açısından Bir Zararı Var Mıdır?

  Gebelikte Su Gelmesinin Anne Veya Bebek Açısından Bir Zararı Var Mıdır?

  gebelikte suyun gelmesi zararlımıdır,hamilelikte suyun gelmesi zararlımıdır, gebelikte su kaybı,hamilelikte su kaybı,gebelikte suyun azalması,hamilelikte su gelmesi doğumun habercisimi,gebelikte su gelmesi düşük habercisimi, gebelikte su gelmesi hakkkında bilgiler Su gelmesi erken gebelik haftalarında gerçekleşirse erken doğum riskine neden olabilir. Yine özellikle erken haftalarda su...
 4. İkiz Gebelik Olması İçin Bir Yöntem Var mı?

  İkiz Gebelik Olması İçin Bir Yöntem Var mı?

  İkiz Gebelik Olması İçin neler yapılır? İkiz bebeklerim olsun istiyorum neler denemeliyim? İkiz bebeklerim olması için neler yenmeli? gibi sorular çok sık duyduğumuz sorulardan birkaçı. Evet ikiz gebelik güzel ama tabii zor tarafları da yok değil. İkiz gebelik yaşamış ve şuan 19 aylık ikizlerimin olması çok çok güzel bir duygu ama dediğim gibi zor tarafları da oldukça çoktu. Aslında uzaktan...
 5. Hamilelik ihtimali Var mıdır ?

  Hamilelik ihtimali Var mıdır ?

  Adet gunumden 1 gun once iliskiye girdim. Ve ardindan tuvaletimi yaptim. Icime bosalmadi ama yinede supheliyim hamilelik riski var midir ?

Sayfayı Paylaş