Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hamilelikte tehlikeli olan aşıyla korunabilir hastalıklar

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  HAMİLELİKTE TEHLİKELİ OLAN AŞIYLA KORUNABİLİR HASTALIKLAR ::[​IMG] Hamilelikte geçirilen tüm hastalıklar bebek ve anne için değişen derecelerde risk oluşturmaktadır. En büyük riski oluşturan hastalıkların başında hamilelik öncesinde aşı yaptırarak korunabileceğiniz kızamıkçık, su çiçeği ve hepatit B gelmektedir.

  KIZAMIKÇIK
  Hamilelikte geçirilen kızamıkçık bebekte kalp, göz ve işitme problemlerinden oluşan ciddi hasar yanında zeka geriliğine de yol açmaktadır. Anne karnında başlayan hasarlar doğumdan sonra da özellikle sinir sistemi ve iç kulakta ilerleyerek devam edebilir.
  Hamilelikte kızamıkçık hastalığının geçirilmesi çok büyük risk taşıdığı için ergenlik çağındaki ve doğurganlık çağındaki tüm kadınların hamile kalmadan önce mutlaka “Kızamıkçık Aşısı” yaptırmaları ve aşıdan sonra 1 ay süreyle hamile kalmamaları gerekmektedir.
  Ülkemizde kızamıkçık aşısı tek olarak bulunmamaktadır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı şeklinde kombine olarak bulunmaktadır. Kızamık ve kabakulak hastalıklarını daha önce geçirmiş olmak bu aşının uygulanması için bir engel teşkil etmez. Bu hastalıklardan biri veya ikisi geçirilmiş olsa bile kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanabilir.
  Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısını tek doz olarak uygulamanız yeterli olacaktır.

  “Kızamıkçık Aşısı” zayıflatılmış canlı aşı olduğu için hamile kadınlara uygulanmamalıdır!

  SU ÇİÇEĞİ
  Hamilelikte geçirilen Su Çiçeği hastalığı bebekte düşük doğum ağırlığı, ciltte iz bırakan lezyon, bacaklardan birinde yetersiz gelişim, ciddi göz anomalileri, zeka geriliğine nden olabilecek sinir sistemi hasarlarına neden olabilir. Eğer Su Çiçeği hastalığını geçirmediyseniz ve aşılı değilseniz hamile kalmadan önce “Su Çiçeği” aşısını mutlaka yaptırınız. Aşıdan sonra 1 ay süreyle hamile kalmamanız gerekmektedir.
  Su çiçeği aşısı erişkinlerde 1 ay ara ile iki doz olarak uygulanmalıdır.

  “Su Çiçeği” aşısı zayıflatılmış canlı aşı olduğu için hamile kadınlara uygulanmamalıdır!

  HEPATİT B
  Hepatit B virüsünü taşıyan annenin bebeğine doğum sırasında bu virüsü bulaştırma ihtimali çok yüksektir. Doğumda hepatit B virüsünü alan bebeklerde hastalığın kronikleşmesi ihtimali oldukça yüksektir ve devamında siroz ve karaciğer kanserine dönerek ölüme kadar gidebilmektedir.
  Bu sebeple hamileliği planlarken öncelikle hepatit B hastalığını geçirip geçirmediğinizi anlamak amacıyla gerekli testleri yaptırıp, sonucuna göre hamile kalmadan önce 3 doz Hepatit B aşısını olmanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğiniz açısından önem taşımaktadır.
  Hepatit B aşısı ilk doz 0. gün kabul edilmek üzere bir ay ara ile iki doz ve ikinci dozdan beş ay sonra üçüncü doz olarak uygulanmalıdır.


  HEPATİT A
  Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak bilinen Hepatit A, yiyecek ve içecekler yoluyla bulaşan ve çocukluk çağında genellikle hafif veya orta ciddiyette geçirilen bir hastalıktır. İlerleyen yaşla birlikte hepatit A hastalığının ciddiyeti artar ve erişkinlerde çok daha ağır geçirilen bu hastalık nedeniyle akut fulminan hepatit adı verilen ani karaciğer yetmezliği nedeniyle ölüm riski de çok artar. Günümüzde artan sosyo-ekonomik düzey ve giderek iyileşen hijyenik koşullar nedeniyle hepatit A hastalığının görülme yaşı erişkin yaşa kaymaktadır. Bulaşma yolu son derece geniş ve bulaşın önlenmesinin çok zor olduğu bu hastalığın erişkin yaştaki seyri zaten ağırken bir de hamilelikle birlikteliği sizin sağlığınızı etkileyeceği gebeliğinizin seyri ve bebeğinizin sağlığı da olumsuz yönde etkilenecektir. Hamilelikten önce 6-12 ay ara ile yaptıracağınız iki doz hepatit A aşısı hamileliğinizi güvenle geçirmenize yardımcı olacak aşılardan birisidir

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Cevap: Hamilelikte tehlikeli olan aşıyla korunabilir hastalıklar
  paylaşim için saol emeğine sağlık
   
Hamilelikte tehlikeli olan aşıyla korunabilir hastalıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

  Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

  as ermek Gebeliğin ilk aylarında görülen aş erme olayı bazen anne adayına oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatıyor aslında bu sizin bildiğiniz gibi kötü bir olay değil sebebi ise aş ermeniz bebeğinizi hastalıklara karşı koruması.Evet yanlış duymadınız arkadaşlar bebeği hastalıklara karşı bir kalkan göreviyle koruyan aş erme ile ilgili haberin detaylarını şimdi sizlerle paylaşıyorum Hamile...
 2. Hamilelikte aşı zamanları

  Hamilelikte aşı zamanları

  hamilelikte aşı ne zaman yapılır hamilelikte aşı takvimi hamilelikte olması gereken aşılar hamilelik aşıları gebelikte aşı zamanı gebelikte aşı takvimi gebelikte olması gereken aşılar gebelik aşısı hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar. Merhaba Sevgili Melek'ler, az önce sizlere gebelikte omlası gerekenleri sıralamıştık. Şimdi ise sağlıklı bir gebelik için hamilelikte aşı zamanları...
 3. Hamilelikte karaciger tehlikeli olabilir.Dikkat!

  Hamilelikte karaciger tehlikeli olabilir.Dikkat!

  Karaciger işlevi karaciger yenilirmi selam kızlar cigerlerle ile ilgili birçok bilgi dolaşıyor tabiki ortalıkta Hamileler karaciger yiyebilirmi diye araştırdımKaraciğer içerdiği A vitamini miktarından dolayı tehlikeli olabilmektedir. Fazla miktarda A vitamini anne karnındaki bebek açısından bazı risklere yol açmaktadır. Bu nedenle hiç karaciğer yememek en güvenli yol olacaktır.
 4. Hamilelik dönemindeki kanamalar tehlikelimi?

  Hamilelik dönemindeki kanamalar tehlikelimi?

  gebelik döneminde kanama,gebelik dönemindeki kanama düşüğe neden olurmu,dış gebelik kanama yaparmı,gebelik dönemindeki kanamalar hakkında bilgiler Gebelik boyunca görülen kanamalar, erken ve geç gebelik kanamaları olarak sınıflandırılmaktadır. Gebeliğin rahime yerleştiği ilk 20’inci haftasına kadar görülen erken dönemde, lekelenme tarzında kanamalar olabilir. İlk haftalardaki...

Sayfayı Paylaş