Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte trigliserid yüksekliği nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelik döneminde trigliseritten bahsedeceksek öncelikle trigliseridin ne olduğunu bilmemiz elzemdir.
  Trigliserid (TRIG, TG) nedir ?
  Kan yağları 2 ye ayrılır. Bunlardan biri kolesterol diğeri ise trigliserittir.

  Trigliserit; doğal yağlar olarak da adlandırılabilir. Asli olarak gliserolün ve yağ asidinin bir araya gelmesi ile oluşur. Trigliseritleri biz kısaca, hayvansal yağların ve bitkisel yağların temel birleşeni diye de özetleyebiliriz.

  Trigliseridler vücutta zaten hali hazırda vardır. ancak bu insan vücudunun ihtiyacını tam olarak karşılamaz bu nedenle kişiler yedikleri şeylerden de tirgliserit ihtiyacını karşılarlar.


  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Trigliseritlerin vazifesi nedir ?

  Kişilerin metabolizmalarında enerji kaynağı ve enerji deposu olmakla vazifelidirler. Buna şöyle bir misal verebiliriz; proteinler, karbonhidratlar ve yağlar tükettiğimiz yiyeceklerde çok miktarda fazla bulunuyorsa biz yediğimizde fazlalıklar direk trigliseri de çevrilir ve yağ olarak vücuda depolanır. Tirgliseritlerin sentezlendiği yer, karaciğer ve yağ dokusudur.
  Tirigliserid analizi yapılacaksa hasta 12 saat önceden hiçbir şey yememeli ve su dahi içmemelidir.
  Trigliserid için olması gereken normal değerler şöyledir: 200 mg /dL nin altında seyrediyor ise normal olarak kabul edilir. Üzerinde bir rakam olursa yüksek diyoruz. 500 ün üzeri çıkarsa ki nadiren karşılaşılan bir durumdur. Çok yüksek olarak kabul edilir.

  Trigliserid yükseldiğinde neler oluşur ?

  Trigliserid şayet kanda yüksek çıkarsa ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yüksek trigliseride sebebiyet veren etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  ►Stres faktörü

  ►Diyabet (şeker Hastalığı)

  ►Sigara tüketimi

  ►Alkol tüketimi

  ►Obezite ( aşırı kilo)

  ►Troid hormonu eksikliği (hipotroidi)

  ►Ailesel hastalıklar

  ►Genetik hastalıklar

  Trigliserid düşüklüğü:
  Trigliseridin yükselmesinden emin olmanın tek yolu sağlıklı ve prensipli bir beslenme alışkanlığı edinmektir. Ayrıca durağan ve monoton bir aile yaşantısı da trigliseridin yükselmesine sebep olabilir. alkol ve sigara kullanımı, düzensiz bir yaşam biçimi, bozuk uyku disiplini bütün bunlardan uzak durup spor egzersizler ile birde fazla karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durarak yükselmesine mani olabiliriz.

  HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ

  Gebelikte de trigliseridde artış gözlenebilir. Gebeliğin ilerlemesi ile de daha da artması mümkündür. ancak bu durum geçicidir. Doğum sonrasında anne rahatlayacaktır.
  Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
  Her tahlil sonucunda olduğu gibi hekim bulguları, muayene ve tahlil sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiği için hekim bulguları birleştirir ve öyle karar verir. Bu sebeple tahlil sonuçlarını yalnızca hekim okumalı ve değerlendirmeyi hekim yapmalıdır.
   
Hamilelikte trigliserid yüksekliği nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kortizol Yüksekliği Nedir?

  Kortizol Yüksekliği Nedir?

  Önemli vücut fonksiyonlarının gerçekleştirilmesinde etkili olan kortizol seviyeleri yükseldiğinde günlük hayatı etkileyen sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Bu sorunlar arasında aşırı kilo alımından cilt sorunlarına, sürekli sinirlilik halinden paranoyaya, kadınlarda kısırlıktan bağışıklık sistemi sorunlarına kadar fiziksel ve ruhsal problemler sayılabilir. Adrenal korteks tarafından üretilen...
 2. Kanda Sodyum Yüksekliği Nedir ?

  Kanda Sodyum Yüksekliği Nedir ?

  Vücuttaki hücre dışı sıvının en önemli katyonudur. Sıvı dağılımında osmotik basıncı sağlar. Sıvı- elektrolit ve asit-baz dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Kan şekerinin her 100 mg/dL yükselmesine karşılık olarak kan Sodyum düzeyi 1.5-3.0 mmol/L azalır. Cl- ile birlikte su tutulması, K+ ile birlikte sinir ve kas iletiminde önemli rol oynar. Normal değeri 136 - 145 mEq/l arasında olup...
 3. Eritrosit yüksekliği neden olur?

  Eritrosit yüksekliği neden olur?

  RBC (eritrosit) testi, kandaki kırmızı kan hücresi sayısını tespit eder. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilir ve akciğerlerden tüm vücut boyunca oksijenin taşınmasını sağlar. RBC yüksekliği durumunda kan koyulaşır ve vücutta dolaşımı zorlaşır. Normal RBC (Eritrosit) Değerleri Nedir? Erkeklerde ve kadınlarda normal RBC aralıkları şöyle olmalıdır: (ama farklı laboratuvarlarda...
 4. MCH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

  MCH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

  MCH, her bir kırmızı kan hücresindeki ortalama hemoglobin miktarını ifade eder. Hemoglobin oksijeni akciğerlerden hücrelere taşıyan bileşendir. Kan testi ile tespit edilebilen MCH düşüklüğü veya yüksekliği vücutta vitamin, mineral eksikliklerinden, kronik hastalıklara kadar farklı sorunlara işaret edebilir. MCH Testi Nedir? MCH testi tam kan sayımı (CBC) testinin bir parçası olarak...
 5. Prolaktin yüksekliği gebe kalmayı engelliyor

  Prolaktin yüksekliği gebe kalmayı engelliyor

  Prolaktin beynin altında bulunan ve bezelye büyüklüğünde olan hipofiz bezinden salgılanan hormondur. Prolaktin hormonu halk arasında “süt hormonu” olarak da bilinir. İşlevi, meme dokusunun gelişimine katkıda bulunmak ve doğum sonrası süt üretimini teşvik etmektir. Ayrıca lohusalık döneminde FSH ve GnRH hormonlarını üretimini engelleyerek, yumurta gelişimini durdurur. Bebeğini düzenli ve sık...

Sayfayı Paylaş