1. HemşireniZ

  HemşireniZ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ocak 2017
  Mesajlar:
  376
  Beğenilen Mesajlar:
  38
  Ödül Puanları:
  28

  Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler

  Konu, 'Gebelik' kısmında HemşireniZ tarafından paylaşıldı.

  Sağlıklı bir diyet, herhangi bir zamanda sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır, ancak hamileyseniz veya hamilelik planlıyorsanız hayati önem taşımaktadır. Hamilelik sırasında sağlıklı beslenme, bebeğinizin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olacaktır.Hamilelikte iyi beslenme ve yeterince bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Hamile kalmadan günde yaklaşık 300 kalori tüketmelisiniz. İhtiyacınız olan tüm besin maddelerini almak için çeşitli gıdalar yiyin .Ekmek, tahıl, fasülye, makarna ve pirinç gibi meyve ve sebzelerin zengin olduğu , lif açısından zengin gıdaları seçin . Hamileyken günlük beslenmenizde yeterli miktarda vitamin ve mineral bulunduğundan emin olun .


  < Konu Resmi..>


  Hamilelik sırasında sağlıklı beslenme bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için kritik önem taşır. İhtiyacınız olan besin maddelerini elde etmek için, meyve ve sebzeler, ekmek ve tahıllar, protein kaynakları ve süt ürünleri dahil olmak üzere çeşitli gıda gruplarından yemek yemeniz gerekir.İşte sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için bazı tavsiyeler.


  Ceviz

  Bu tür tohum hamile kadınlara E vitamini, Omega-3, organik asitler ve fosfor sağlayabilir. Özellikle, cevizdeki organik asitler, fetal beynin gelişimini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Hamile kadınlar uzunca bir süre yeme konusunda istekli olursa, bebekler akıllı olurlar.


  Fasulye

  Fasulye, anne ve çocuk için sağlıklı kaynaktır çünkü hayvansal üründe bulunan besin öğelerini içerirler. Fasulye ayrıca erken doğum, düşük doğum ağırlığı nı azaltmak için gerekli mineral olan çinko bakımından zengin. Buna ek olarak, hamile kadınlara çinko, tavuk eti, süt, tahıllar, kaşu fıstığı, bezelye, yengeç ve istiridye gibi gıdaları yiyerek çinko sağlanabilir.

  Yer fıstığı

  Yer fıstığı hamilelik sırasında kadınlar için iyi olan tohum çeşididir. Fıstıkta, insan vücudunda gerekli olan, beyin hücresi reprodüksiyonlarını uyarmaya yardımcı olan, hafızayı artıran ve düşünce gelişimini artıran 10'dan fazla amino asit var.

  Badem

  Badem, hamile kadınlar için besleyici bir kaynaktır ve bebeklerin omega-3 ü ile daha akıllı olmasına yardımcı olur.

  Ayrıca bademdeki folat ve folik asit gebe kadınlar için çok önemlidir. Ayrıca fetüslerin vazgeçilmez beslenme kaynağıdır. Cevizteki folik asit fetüslerin doğum kusurlarını önleyebilir.

  Kestane

  Kestane, kan akışını düzenleyen, böbrekleri uyaran ve kaslara besin sağlayan çok sayıda protein, yağ, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve vitamin içerir. Düzenli olarak kestane yiyen hamile kadınlar sağlıklı olacak, daha iyi kemiklere sahip olacak ve gebelik sırasında yorgunluğu azaltabilecektir.


  Ayçiçeği

  Direnci artırma, hamile kadınların güvenli gebeliklere sahip olmalarını ve düşükleri önleme yeteneklerine sahip olan E vitamini ve asitleri içerir. Ayrıca, ayçiçeği tohumlarında demir, çinko, potasyum ve magnezyum bulunur ki bu da hamile kadınların anemiden korunmasına yardımcı olur.

  Karpuz ve kabak çekirdeği

  Günlük yaşamımızda popüler olan karpuz ve kabak çekirdeğinin, fetüslerin istihbarat gelişmelerine belirli etkileri vardır. Çkirdekler sadece lezzetli değil aynı zamanda demir, potasyum, vitaminler, yağ ve kaloriler gibi mineraller de temin edebiliyor ... Vücut için çok gerekli. Buna ek olarak, karpuz ve kabak çekirdeği yemek, depresyon riskini azaltabilir ve rahat, bilinçli ve perspektif hale gelebilir.  Bir kadının hamilelik sırasında yiyip içtiği şey, bebeğin ana besin kaynağı olmasıdır. Bu nedenle, uzmanlar, bir annenin bebeğin büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu önemli besin maddelerini sağlamak için çeşitli sağlıklı yiyecek ve içecekleri seçmesini önerir.Vücudunuz hamilelik süresince sayısız fiziksel ve hormonal değişikliklerden geçer. Bu süre boyunca vücudunuza beslenme şekli hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını etkileyecektir. Hamilelik boyunca sağlıklı kalmanızı sağlamak için sağlıklı, dengeli beslenmeniz gerekir. Yediğiniz yiyecek aynı zamanda bebeğinizin ana besin kaynağıdır, bu nedenle besleyici bakımdan zengin gıdaları tüketmeniz kritik önem taşır. Doğru beslenme, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.
   
 2. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Hamileyseniz, kışın başlaması özel bir bakım gerektirmelidir. Sıcaklığın sürekli olarak düşmesi ile birlikte, kış enfeksiyonlar, yaygın soğuk algınlığı, titreme vb. Gibi grip benzeri hastalıklarla ilişkilendirilir. Havadaki yaygın kuruluk veya nem eksikliği de dikkat edilmesi gereken bir olgudur. Kış aylarında gebelik bakımı ideal bir şekilde doğru gıdaları tüketerek bağışıklık düzeylerini yükseltmek, cildin sulu kalmasını sağlamak ve uygun koruma için doğru giysileri seçmek gibi önlemlerden oluşmalıdır.
  Gebelikte sağlıklı beslenme önemlidir. Özellikle de kış ayların da . Gebelerin bağışıklık sistemi düşebilir bu yüzden yeteri kadar beslenmeleri gerekir. Kışın sizi ve büyüyen fetüsünüzü güvende tutmak için bazı sağlıklı beslenme ipuçlarını sizlerle paylaşalım.

  Diyetinizin çeşitliliğinden ve aşağıdakilerin yeterli miktarını içerdiğinden emin olun:

  meyve ve sebzeler
  ekmek ve tahıllar
  kalsiyum için süt ürünleri
  yağsız et, tavuk ve demir için balık.

  Vücudunuzun sağlıklı ve güçlü kalması için vitamin, mineraller ve diğer besin maddeleri gerekir. Hamilelik döneminde, büyüyen bebeğiniz bu besinler için size güveniyor.Doymuş yağ, şeker ve tuz yüksek yiyecek ve içecekler sağlıklı bir diyetin gerekli bir parçası değildir ve sınırlı olmalıdır. Hamilelik döneminde hem siz hem de büyüyen bebeğiniz ekstra besin maddeleri ister, bu nedenle beş besin grubundan sağlıklı besinler tüketmeniz önemlidir.

  Sağlam bir bağışıklık sağlamak için bol miktarda meyve ve sebze yiyin . Hindistan cevizli bektaşi üzümü , en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. C vitamini vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve hücreleri hasardan korumak için bir antioksidan görevi görür.Bol miktarda su, sağlıklı sıvı ve meyve suları tüketerek sisteminizi güçlendirin. Elbette, taze sebze seçenekleri yaz aylarında olduğundan daha az, ancak kış sebze ve meyveleriyle de sağlıklı beslenmek mümkün.
  Vücudunuzun ihtiyaç duyacağı bir çok vitamin ve minerali kış sebze ve meyveleri ile sağlayabilirsiniz..Tahıllar iyi bir enerji kaynağıdır. Meyve ve sebzeler, antioksidan, elyaf ve suda çözünür ve yağda çözünen vitaminlerle doludur. Besleyici ve sağlıklı bir beslenme , gelişmekte olan bebeğinize verdiğiniz en büyük hediyelerden biri olabilir.Hamilelik süresince, vitamin ve takviyeleri sizin ve bebeğiniz üzerinde olumlu etkiler yapabilir.
   
Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte Alınması Gereken Besinler

  Gebelikte Alınması Gereken Besinler

  gebelikte alınması gereken ilaçlar gebelikte alınması gereken besinler hamilelikte vitaminler hamilelikte ilaçlar vitaminler Vitaminler...(?) Gebelikte bazı özel durumlar hariç düzenli vitamin kullanımı gereksizdir. Gebelik dönemi boyunca ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin tümü düzenli beslenme yoluyla alınabilir ve doğru olanı da budur. Şu ana kadar varlığı saptanmış vitaminler dışında...
 2. Hergün alınması gereken besinler

  Hergün alınması gereken besinler

  denize giderken alınması gerekenler Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu hergün mutlaka alınması gereken bazı besinlerden geçiyor bu önemli 5 besin ve faydaları hakkında sizlere bilgilere geçiyorum Uzmanlar, günlük beslenme mönüsüne lif, D vitamini, su, kalsiyum ve Omega-3 besinleri de eklenerek, akıl ve kalp sağlığının iyileştirilip, bağışıklık ve iskelet sisteminin de güçlendirilebileceğini...
 3. Gebelikte Dikkatli Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

  Gebelikte Dikkatli Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

  gebelikte nasıl beslenmeli,hamilelikte nasıl beslenmeli,hamilelikte beslenme nasıl olmalı,gebelikte beslenme nasıl olmalı,gebelikte tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgiler Normal koşullarda gebelik süresince annenin 9 – 14 kilo alması beklenir. Bunun üzerindeki kilo alımları operasyon güçlüğüne, solunum zorluğuna, sırt ve bacak ağrılarına, varislere, toksemi (zehirli maddelerin kana...
 4. Hamilelikte yetersiz beslenmenin sakıncaları

  Hamilelikte yetersiz beslenmenin sakıncaları

  Hamilelikte yeterli ve dengeli beslenme gösteremeyen anne adayları hem kendi hem bebek sağlığı açısından risk oluştururlar. Bebekte gelişme geriliği, annede kansızlık (anemi) ve bunlara bağlı çeşitli komplikasyonlar söz konusu olabilir. Her anne adayının hamile kalmadan önce başlayarak doğuma kadar (hatta doğumdan sonra da) dengeli ve yeterli beslenme kurallarına özen göstermesi gerekir....
 5. Gebelikte sık sık yenmesi gereken besinler

  Gebelikte sık sık yenmesi gereken besinler

  gebelikte beslenme, gebelikte yenmesi gereken besinler, gebelikte ne yemeli, gebelikte nasıl beslenmeli Hamile kaldığınızı öğrendikten hemen sonra bebeğiniz için en iyisini ve doğrusunu düşünmeye çalışır ve ona göre adım atmaya başlarsınız. Artık sizin için dünyanın merkezi daha doğmamış olsa bile bebeğinizdir. Onun en sağlıklı bir şekil de büyüyüp gelişmesi için sizin de beslenmenize dikkat...

Sayfayı Paylaş