1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte ultrasona girmek faydalımıdır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yaklaşık son yirmi yıldır kullanılmakta olan ultrason teknolojisi sıçrayarak ilerlemektedir. Günümüzde artık, hamilelik bakımında ultrason olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Ultrasona karşı tutum kişiden kişiye göre değişir ama genel fikir olumludur. Modern teknoloji ile hamileliğin etkileşiminden rahatsızlık duyanlar az sayıdadır. İnsanlar tam olarak neler olduğunu, bebeğin ve kendi sağlık durumlarını ve daha fazlasını bilmek için bu avantajdan yararlanmak isterler.

  Nelerin olup bittiğini takip ederek yaşanan hamilelik her zaman hoş bir deneyim olur. Ayrıca hamileliğin bir hastalık olmadığını vurgulamak gerekir. Normal bir fiziksel süreçtir ve ultrasonun başlıca amacı bunu desteklemektir. Kimi durumlarda her ne kadar yanlış bir durumu saptamaya yarasa da, bunu olumlu olarak düşünmeli ve mümkün olduğu kadar çare bulmaya yaradığını bilmeliyiz.


  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/




  Ultrason nedir?
  Ses dalgalarının çok yüksek biçimde oluşum biçimidir. Bu makinelerde kullanılan frekans saniyede 3,5 ile 7 milyon arası devirden meydana gelir. (Megahertz)
  Kulağın duyabileceği ses dalgalarının frekansı, saniyede sadece birkaç bin devirden ibarettir (hertz).

  Ultrason nasıl çalışır?
  "Prob"un (incelenmek istenen bölgenin üzerine yerleştirilen alet) kristalinin ürettiği ses dalgalan dokular arasından geçerek derinlere kadar ilerler, bu esnada etrafındaki yapıdan etkilenir. İlerleyebileceği en uç noktaya ulaşınca, ses dalgaları geri döner ve topluca işlenerek bir görüntü ortaya çıkar. Bu da monitörde izlenir. Eski tarayıcılar basit görüntüler verebilirken, artık son yıllarda yeni tarayıcılar her hareketi çok net göstermektedir.

  Hamilelikte ultrason ne kadar yararlıdır?
  Şimdiki doğum uzmanlarının, eski doğum uzmanlarının ultrasonografi olmadan nasıl idare ettiklerini düşünmeleri şaşırtıcı değildir. Ultason neredeyse vazgeçilmezdir.
  Ultrason; hamileliği, fetus sayısını, hamilelik haftasını onaylar ve hamilelikle ilgili her türlü sorunu ortaya çıkarır.

  ULTRASON NEYİ TEŞHİS EDEBİLİR
  Ultrason hangi olumsuz etkileri saptayabilir?
  Bebeğin karında ölmesi gibi durumlar ultrasonografiyle saptanabilir. Hamileliğin 6. haftasında bebeğin kalp atışı ekranda çok net görülür, bunun olmaması fetusu öldüğünü gösterir.
  Bir utrason tetkikinden sonra, gelişim geriliği saptanabilir. Ya da tanının şüpheli olduğu durumlarda seri tetkiklerle bebeğin gelişimi izlenir.
  Bazı önemli anomaliler - uzuvlar, omurga, yüz, beyin, akciğer, kalp, bağırsak, böbrek, mesane, karın duvarı ile ilgili olanlar - ultrason tetkikiyle teşhis edilebilir. Kusurun çok ufak olduğu diğer anomaliler saptanamayabilir.

  Gebeliğin hangi döneminde hangi anomaliler saptanabilir?
  Çoğu önemli anomalilerin teşhisi 18-20 haftalar arasında mümkündür. Daha önceki tetkiklerde fetus çok küçük olduğundan, bazı anomaliler gözden kaçabilir. Hatta 20. haftada bile bazı anomaliler teşhis edilemeyebilir ve fetus daha büyüdüğünde, yeni tetkiklerin yapılması gerekir. Bir sorun yaşanmaması açısından, hayati organlardan biri (kalp, omurga gibi) net olarak incelenemediğinde, 2 hafta gibi bir süre içinde, her şeyin yolunda olduğuna dair emin olmak için tekrar bir tetkik yapılmalıdır.

  Erken gebelik döneminde yapılan ultrasonografî neye yarar?
  * Hamileliği onaylamaya (şüphe duyulması durumunda)
  * Hamileliğin yerini onaylamaya (dış gebelik ihtimali durumunda)
  * Gebelik haftasını belirler (kesin tarih bilinmiyorsa)
  * Fetus sayısını belirler
  * Yaşanabilirliği onaylar
  * Anormal hamilelikleri teşhis eder (boş gebelik, mol gebelik gibi)
  Boş gebelik nedir? Gebelik kesesi içinde sıvının olması fakat fetusun olmama durumudur. Gebe kalmanın hemen akabinde işlerin ters gittiği ve embriyo oluşumunun gerçekleşmediğine inanılır. 6-10 hafta arasında görülen hafif kanama bunun ilk belirtisidir. Bir ultrason tetkiki bu teşhisi onaylayabilir.


   
Hamilelikte ultrasona girmek faydalımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik döneminde ultrasona girme

  Hamilelik döneminde ultrasona girme

  gebelikte sık ultrasona girmek hamilelikte kaç kez ultrasona girilmeli rüyada girmek sık hamilelikte Hamilelik döneminde ultrasona girmemin bebek açısından herhangi bir zararı var mıdır? Ultrasonun ilk kullanılmaya başlandığı günlerden bu yana hangi sıklıkta uygulanacağı tartışılıyor. Ülkelere göre bu konuda farklı uygulamalar mevcut. Genellikle kabul edilen hamilelik başlangıcında. 11-14....
 2. Hamilelikte ultrason uyarısı

  Hamilelikte ultrason uyarısı

  Hamilelik, hamilelikte ultrason, ultrasonun zararları, sezeryanla doğum, gebelik ve bilinmeyenleri hakkında detaylı bilgi alalım. Hamileler için bilinmesi gereken herşey uzmanlar tarafından ayzılmış yazıda melekler. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde anne karnındaki bebeğin ultrasonla takibinin sınırlı sayıda yapıldığı belirtildi. Hamilelikte ultrason uyarısı Ultrasonun...
 3. Ultrasona girmek anneye ve bebeğe zararlımıdır?

  Ultrasona girmek anneye ve bebeğe zararlımıdır?

  gebelikte ultrason bebeğe zarar verirmi,hamilelikte ultrasona girmek bebeğime zarar verirmi,gebelikte ultrason anneye zarar verirmi,gebelikte ultrasonun sakıncaları hakkında bilgiler Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalgalarının ultrasonografi cihazında çözümlenmesi esasına dayanan bir görüntüleme...
 4. Hamilelikte ultrasona girmek önemlimidir?

  Hamilelikte ultrasona girmek önemlimidir?

  gebelikte ultrason ne için çekilir,hamilelikte ultrasonla hangi ölçümler yapılır,hamilelikte ultrason ile neye bakılır,hamilelikte ultrason çekimi hakkında bilgiler Ultrason bugün hem jinekolojik hastaların hem de gebelerin takip vedeğerlendirmelerinde en önemli yardımcı tanı araçlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizde de her Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının muayenesinde...
 5. Hamilelikte vajinal ultrason zararlımıdır?

  Hamilelikte vajinal ultrason zararlımıdır?

  gebelikte vajinal ultrason sakıncalımı,gebelikte vajinal muayene zararlımıdır,hamilelikte vajinal usg bebeğe zarar verirmi,hamilelikte vajinal usg hakkında bilgiler Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı dırımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden...

Sayfayı Paylaş