1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte USG bebek açısın dan zararlımıdır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelik döneminde anne adaylarının en çok şüpheye düştüğü konulardan biriside hamilelik kontrolü sırasında kullanılan ultrasonografi’nin bebeğin üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olup, olmadığıdır. Yazımızda ultrasonun bebek için zararlı olup, olmadığı hakkında bilgiler yer almaktadır.


  Ultrasonografi nedir? Ne amaçla, nasıl kullanılmaktadır?


  Ultrasonografi, 70’li yıllardan günümüze değin gebelik döneminde fetusun takibi ve incelenmesi üzerine kullanılan güvenilir ve sağlıklı bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Hamileliğin takibi için kullanılan ultrasonografi ise obstetrik ultrasonografi olarak tanımlanmaktadır.

  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
  Fetusun takibinde cihazın anlık olarak hareketleri takip etmesi, yakalaması ve bir ekrana yansıtması prensibi kullanılmaktadır. Görüntülerin elde edilmesi ve anlık olarak yansıtılması sırasında yüksek düzeyde ses dalgalarından yararlanılmaktadır. Bu ses dalgalarının çalışma prensibi ise probdan belirlenen hedef bölgeye dalgaların yansıtılması ve organlardan geri dönerek bilgisayar tarafından işlenmesi ile elde edilir.  İzleme ile fetusun hareketleri, sağlıklı gelişip, gelişmediği ve anormallikler tespit edilebilir. Gebeliğin 5, 5-6. haftasından itibaren ultrasonografi ile fetus takibi başlatılmaktadır. Günümüzde transvajinal ultrasonografi ve doppler ultrason gibi yöntemler de kullanılmaktadır.


  Uzmanlar tarafından iki ayrı düşünce ortaya atılırken büyük bir çoğunluk ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı olmadığını savunur. Fakat bazı uzmanlar, 4 dk’dan daha uzun süreli yapılan incelemelerde 4 derecelik bir ısı artışının bebeğe zararlı olacağını vurgulamaktadır.  Dünya genelinde gebelik döneminde ultrason incelemelerinin gebelik süresi boyunca 5 – 6 kez, ülkemizde ise daha fazla olduğu belirtilirken asıl tehdit unsurunun inceleme sayısı olduğu düşünülmektedir.

  Ultrasonun çocuğa zararları hakkında diğer uzmanların görüşleri ise şu şekilde ifade edilmektedir.

  Ultrasonda röntgende olduğu gibi iyonize radyasyon kullanılmamakta ve buda çocuk üzerinde herhangi bir toksik birikim yaratmamaktadır. Fakat bir laboratuvar ortamında uzun süreli ses dalgalarına maruz kalmış anne adaylarında bebek üzerinde hafif doku ısınmalarının görüldüğü tespit edilmiştir.


  Günümüzde en sık düşülen hata ise yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişiler tarafından ultrasonografinin kullanılmasıdır. Bu nedenle dünya genelinde önerilen durum, tüm gebelik dönemi içerisinde en az bir kez ultrasonografinin farklı bir hekim tarafından uygulanmasıdır.


   
Hamilelikte USG bebek açısın dan zararlımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aç Karnına Su İçmek zararlımıdır

  Aç Karnına Su İçmek zararlımıdır

  Sabahları Aç Karnına Su İçmek iyi mi Sabahları Aç Karnına Su İçmek zararlımıdır Merhaba Sevgili Melek'ler... Misafirimz sormuş, sabahları aç karınla su içsem bir sakıncası olur mu diye... biz de bu yazımızda hem misafirimizin sorusunu yanıtlıyor hemde sizlerin bilgi edinmesini istiyoruz. Sabah yataktan kalkar kalkmaz ve de aç karnına bir bardak su içmek ise tüm organizmayı...
 2. Hamilelikte ultrasona girmek faydalımıdır?

  Hamilelikte ultrasona girmek faydalımıdır?

  Yaklaşık son yirmi yıldır kullanılmakta olan ultrason teknolojisi sıçrayarak ilerlemektedir. Günümüzde artık, hamilelik bakımında ultrason olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Ultrasona karşı tutum kişiden kişiye göre değişir ama genel fikir olumludur. Modern teknoloji ile hamileliğin etkileşiminden rahatsızlık duyanlar az sayıdadır. İnsanlar tam olarak neler olduğunu, bebeğin ve kendi sağlık...
 3. Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı dırımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir, bu nedenle bazı durumlarda gerekebilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net...
 4. Usg sonucum acil yardim arkadaslar??

  Usg sonucum acil yardim arkadaslar??

  Obstetrik usg sonuclarim : Uterus antevert orta hattadir. Endometrial kavite icerisinde ortalama capı 8mm 5 haftanin altinda embriyo ekleri izlenmedi . myometrium homojendir. Sag over boyutlari parankimi normal. Sol over boyutlari parankimi normal. Douglas da on-arka derinligi 7 mm olan serbest mayi izlendi . ne demek bu ??
 5. Gebelikte ultrasonun önemi

  Gebelikte ultrasonun önemi

  Birçok kadın için, ultrason taramaları hamileliğin vazgeçilmezidir.Hamilelikte tarama yapmak genellikle mutlu bir olaydır, ancak ultrason taramalarının bazı ciddi anormallikleri algılayabileceğinden haberdar olun, bu nedenle bu bilgilere hazırlıklı olun.Ultrason taramalarında bebeğin rahimdeki bir resmini oluşturmak için ses dalgaları kullanılır. Taramalar tamamen ağrısızdır, anneler veya...

Sayfayı Paylaş