Hamilelikte Uykusuzluk Çekenler Buraya

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Hamilelikte Uykusuzluk Çekenler Buraya
Hamilelikte Uykusuzluk- Uyku biz insanlar için özellikle hayatımızı devam ettirebilmemiz, vücudumuzun bir denge düzen içerisinde çalışabilmesi için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Uyku dediğim gibi vücudumuzun sorunsuzca işlemesini sağlayan bir gereksinim. Nasıl ki makinenin yağa ihtiyacı oluyorsa sorunsuz çalışması için uyku da bize o denli lazım. Bu normal hayatta böyleyken hamilelikte o yorgunluğun geçmesi vücut dengemizi biraz olsun sağlamak için uyku şart. Ama bazı durumlarda da hamileliğin verdiği dengesizlik yüzünden uykusuz da kalabiliyoruz çoğu zaman. Peki bu uykusuzluk neden olur? Uykuya bu kadar ihtiyacımız varken hamilelikte uykumuzu nasıl sağlayabiliriz?

hamilelikte uykusuzluk.jpg


Gebeliğin muhtelif vakitlerinde hormonların artışına da bağlı olarak bazı problemler yaşanabilir. Bu problemlerden biri de uykusuzluktur. Hamileliğin ilk zamanlarında özellikle uykuya yorgunluğa eğilim olabileceği gibi uykusuzluk ta yaşanabilir. Bu uykusuzluğun sebebi daha çok kanda yükselen progesteron hormonu olmaktadır. Yine hamileliğin ilk zamanlarında ve son zamanlarında sıkça duyduğumuz sık idrara çıkma olayı geceleri özellikle uyku bölünmelerine sebebiyet verdiği için uykusuzluk ortaya çıkarır. Bu da rahimin mesaneye baskısından ötürü oluşan bir durumdur. Bazı durumlar var ki hamilelikte dolaylı yoldan başka problemlere yol açarlar. Uykusuzluğa da aslında birçok neden var ki dolaylı yoldan etkide bulunur. Özellikle hamileliğin son zamanlarında uyku uyuyabilmek neredeyse zordur. Doğuma yakın ne yana yatsanız sıkıntı yaşarsınız bir de üstüne sık idrara çıkma durumu da cabasıdır aslında. Hele bir de yaz hamileliği geçiriyorsanız bu daha da çekilmez olabilir sizin için. Sıcak basmaları terlemeler sıcaktan uyuyamaz olursunuz. Artık gece boyunca evin içinde dolaşmalar başlar. Bu tabii ki böyle gitmez bunun çarelerini aramalısınız.

Yine hamilelikte en çok görülen mide sıkıntıları, ağrıları hazımsızlık gibi sıkıntılar uykusuzluk yapar. Hamilelikte değişimler örneğin fizyolojik, psikolojik değişimler de uykusuzluğa neden olur. Aslında yaşanan bu değişimler hormonların tavan yapması dolayısıyla vücut yorgun bitkin düşer ve uykuya daha fazla ihtiyaç duyar. Bazı problemlerin de uykusuzluk yaşatması ile daha büyük sıkıntılar oluşabilir. Bu sıkıntılar aza indirilebilir daha rahat bir uyku için dinlenmenizi sağlamak için önerilerde de bulunacağım. Tabii uykusuzluk durumu daha başka sorunlara da yol açar. Dedim ya hani bir sıkıntı diğerini etkiliyor. Hormonlar uykusuzluk, uykusuzluk ise sinirlilik, baş ağrısı, bitkin düşme gibi sıkıntılar doğurur.

hamilelikte özel yastiklar faydali olacaktir.jpg


Özellikle mide yanması ekşimesi sorunu çoğu zaman karşılaştığımız sorunlardan. Hamilelikte bu sorunla karşılaşanlar illaki gece uykuları verimli olamaz. Bu sorunu yaşayanlar için gece yatmadan 2 saat öncesine kadar kesinlikle bir şeyler yiyip içmemeleri gerektiğini söylemek isterim. Bunun yanında yiyecekleriniz konusunda sağlıklı ve dengeli beslenmeli, alacağınız gerekli sıvı miktarını gece yatmaya yakın değil gün içinde almanız önerilir. Bu da gece sık sık idrara çıkma ihtiyacınızı engeller rahat uyku uyumanızı sağlayabilirsiniz. Yine kafeinli içeceklerden kaçınmalısınız. Mutlaka yemeklerin yanında yoğurt ya da ayran tüketimi de uykunun gelmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle son aylarda uyku uyumak kabus olduysa bunu daha rahat hale getirmek için hamile yastıkları mevcut. Ya da onu bulamıyorsanız bile bacaklarınızın arasına yastık koyup uyumak daha rahatlatıcı olacaktır. Yine yaşanan en çok sorunlardan biridir bacak kramp ve kasılmaları. Bunun için magnezyum ve kalsiyum ağırlıklı beslenmek faydalı olacaktır. Gebeliğin son zamanlarında sol yana yatmak en iyi tercihtir. Ve son olarak uykuya dalmadan önce güzel düşüncelerle uykuya dalmak endişelerden kaygı ve stresten uzak bir şekilde uykuya dalmak çok iyi bir uyku çekmenize olanak sunacaktır.
 
Üst