Hamilelikte vitamin hapı kullanmak şartmı?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte vitamin hapı kullanmak şartmı?
hamilelikte vitamin hapı kullanma,hamilelikte vitamin hapı kullanılırmı,hamilelikte hangi vitaminler kullanılır,hamilelikte vitamin hapı kullanımı hakkında bilgiler


Özellikle gebeliğin başlangıç dönemlerinde sabah kusmalarının olduğu ve bu durumun iştahı da ciddi biçimde etkilediği durumlarda her gün düzenli olarak sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilmek genellikle mümkün olmamaktadır.Her gün düzenli olarak vitamin alınması, doğum öncesi düzenli ve sağlıklı bir beslenmenin yerini tutamaz.Ancak ek vitamin alınması, olası beslenme yetersizliğinize karşı bir sigorta niteliğindedir.Ayrıca yapılan bazı araştırmalar , gebeliğin özellikle ilk ayında ek vitamin alan kadınların bebeklerinde spina bifida gibi nöral tüp defektlerinin gelişme riskinin azaldığını ortaya koymuştur.


g.jpg


Gebelikte vitamin kullanımını doktorunuzun bilgisi dahilinde yapmalısınız.Aksi taktirde fayda sağlamaya çalışırken zarar görebilirsiniz.
Birçok kadın gebeliğin ilk aylarında ek vitamin alımının mide bulantılarını arttırdığını belirtmektedirler.Bunu önlemek için vitamin haplarını öğün sonrası tok karnına almalısınız.Eğer standart boydaki hapları almak size zor geliyorsa , çocuklar için hazırlanan çiğnenebilir haplardan kullanılabilir yada açılabilir kapsüllerden kullanarak yemeğinize ya da içeceklerinize katabilirsiniz.Ancak bunu yaparken seçtiğinin vitamin içeriklerinin gebelikte size gereken oranlarda olmasına dikkat etmelisiniz.Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda var.
Vitaminlerdeki demiz bazı kadınlarda kabızlığa yada ishale yol açabilmektedir.Bu sorunda çeşitli formüllerle önlenebilir.Demir içermeyen bir karışım alıp , demiri ayrıca midede değil ince bağırsaklarda emilen türünden almak uygun olabilir. Vitaminler elbette vitamin olarak kullanmanız dogaldır ama bu tür vitaminleri kullanmadan önce bir uzman doktora giderek bilgi alıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer normal ve yeterli şekilde beslenebiliyorsanız ek olarak vitamin hapları kullanmanız şart değildir. Folik asit hariç çünkü folik asiti gebeliğin ilk 3 ayında (ve gebelikten önceki 3 ay) yeterli beslenseniz bile kullanmanız gerekir. Uzman doktorlar sizler için en makul ilaçları sizlere reçete ile verir ve sizlere verdigi ilaçları kullanmanızı tavsiye ederiz
 
Üst