1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anne adayları hamilelik döneminde hem kendi sağlıkları hem de dünyaya gelecek bebeklerini sağlığı için bazı testler yaptırmalıdırlar.Anne adaylarının hamilelik döneminde mutlaka yaptırmaları gereken 9 önemli test; Periodontal İnceleme: Periodontal inceleme diş etlerinin enfeksiyonlara ve rahatsızlıkara karşı incelenmesidir. Bu testler diş ve damak iltihaplarının teşhisi için önem taşır.


  Damak rahatsızlıkları bulunan erken doğum riski karşı karşıyadır. Bununla birlikte damak rahatsızlıkları hamile kaldıktan sonra veya doğum kontrol hapı kullanılırken daha sık gözlemlenir. Hormonsal değişiklikler damaklarda iltihap riskini arttırır.


  < Konu Resmi..>
  Tiroit Uyarıcı Hormon Testi: Bu test ile hipotiroidi ve hipertiroidi rahatsızlıkları saptanır. Hamilelik ve postpartum dönem bu sorunların en sık gözlemlendiği dönemlerdir. Bu dönemlerde anne adaylarının yaklaşık olarak %5-%10’u hafif tiroit problemleri ile karşı karşıya kalır.


  Kan Sayımı: Kan sayımı ile bağışıklık sisteminin ve kemik iliklerinin ne kadar sağlıklı olduğu tespit edilir. Beyaz kan hücrelerinin yüksek olması enfeksiyon riskini belirtir. Kandaki hemoglobin maddesinin olması anemi rahatsızlığının ve pıhtı yuvarlarının düşük olmasıda pıhtılaşma sorununun göstergesidir.


  Kan Basıncı Ve Kolesterol Testleri: Anne adayları kalp rahatsızlıklarının ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabileceğini düşünmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmalar yirmili yaşlarda da damarlarda plak oluşumunun gözlemlenebileceğini saptamışlardır. Kan basıncı da bu dönemde oldukça önemli bir sorundur. Yüksek kan basıncı anne adayı ve bebek için zararlı olabilir. Bu nedenle anne adayları bu dönemlerde hem kolesterol hem de kan basıncı testlerini ihmal etmemelidirler.


  Pap Smear Testi: Pap smear testi serviks bölgesindeki kanserli ve kanserli olmayan değişiklikleri tespit eder. HPV virüsleri kontrol edilmediği taktirde ileride rahim ağzı kanserine neden olabilir.
  Cilt İncelemeleri: Dermatologlar tarafından gerçekleştirilen incelemeler cilt kanserinin teşhisi için önemlidir. Kötü huylu melanom özellikle 25-29 yaşları arasında en sık karşılaşılan kanser türüdür. Bu nedenle anne adaylarının mutlaka cilt incelemesinden geçmeleri gerekir.  Kan Şekeri Testi: Kan şekeri testi diyabet rahatsızlığının testi için önemlidir. Ailesinde diyabet rahatsızlığı bulunan kişiler özellikle bu konuda dikkatli olmalıdır ve düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmalıdır.
  Kemik Mineral Testi: Opsteoporoz rahatsızlığına karşı yapılır. Kemikler yeterli kalsiyum alınmaması halinde zaman içerisinde gözeneklenirler ve incelirler. Erken teşhis halinde doktorunuz size bazı egzersiz ve kalsiyum takviyeleri önerilerinde bulunabilir.
   
Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

  Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

  gebelikte lavman ahmet maranki hamilelikte kabızlık Sevgili melekler,gebeliğin getirdiği bir diğer sıkıntıda kabızlıktır.Hamilelik döneminde bir çok anne adayı kabızlık ve şişkinlikten şikayetçidir, peki kabızlık sorununu nasıl çözebiliriz? Kabızlık bebeğimize zarar vermeden neler yapabiliriz? Umarım gebelik süresince bu bilgiler işinize yarar. GEBELİKTE KABIZLIK YAŞAYANLAR Kabızlık...
 2. Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

  Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

  hamilelik, nedir, testleri, nelerdir, hakkıdna bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Gebelik öncesinde ve sırasında yaptırmanız gereken testleri biliyor musunuz? Hamilelik sırasında hangi testleri yaptırmak gerekir? Hamilelikte yapılan şeker taraması nedir? İkili test nedir ve neden yapılmalıdır? Üçlü test nedir, ne tür bulgular verebilir? Tarama testiyle down sendromlu...
 3. Gebelikte Yememiz Gereken 5 önemli Besin!!

  Gebelikte Yememiz Gereken 5 önemli Besin!!

  1. ISPANAK Ispanak sağlıklı bir kan düzeyine sahip olmanıza, enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olan ve bebeğinizin gelişmekte olan omurgasını korumaya yarayan folik asit, demir ve c vitamini gibi besin maddelerini içerir. Folik asit Bir çok araştırma gebe kalmadan önce ve erken gebelik aylarında günde 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asit almanın, bebeklerde ciddi beyin ve...
 4. Gebelikte yapılması gereken kontroller ve testler

  Gebelikte yapılması gereken kontroller ve testler

  hamilelikte ne zaman doktora gidilmeli,gebelik kontrolüne ne zaman başlanmalı,hamilelikte hangi testiler yapılır,gebelikte hangi testler yapılır,gebelikte yapılması gereken testler ve kontroller hakkında bilgiler gebelik takiplerini gebeliğinizin geleceği için bir teminat,bir siğorta olarak görün.Takipler olası rsiklere karşı bir tedbir amacı taşımaktadır.Gerek annenin sağlığı gerekse...
 5. Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Önemli Hanımlar

  Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Önemli Hanımlar

  Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler- Geldik bir önemli konuya daha. Bu konumuzda başlığından da anlaşılacağı üzere gebelik testleri, gebelik testleri hakkında önemli bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum tabii yine tecrübelerimden de bahsetmek istiyorum sizlere. Uzun süre bebek bekleyenler çok iyi bilirler ki gebelik testi yapmak artık insanın zoruna gider. Hele de regliniz her...

Sayfayı Paylaş