gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.203
  Beğenilen Mesajlar:
  2.178
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Anne adayları hamilelik döneminde hem kendi sağlıkları hem de dünyaya gelecek bebeklerini sağlığı için bazı testler yaptırmalıdırlar.Anne adaylarının hamilelik döneminde mutlaka yaptırmaları gereken 9 önemli test; Periodontal İnceleme: Periodontal inceleme diş etlerinin enfeksiyonlara ve rahatsızlıkara karşı incelenmesidir. Bu testler diş ve damak iltihaplarının teşhisi için önem taşır.


  Damak rahatsızlıkları bulunan erken doğum riski karşı karşıyadır. Bununla birlikte damak rahatsızlıkları hamile kaldıktan sonra veya doğum kontrol hapı kullanılırken daha sık gözlemlenir. Hormonsal değişiklikler damaklarda iltihap riskini arttırır.


  < Konu Resmi..>

  Tiroit Uyarıcı Hormon Testi: Bu test ile hipotiroidi ve hipertiroidi rahatsızlıkları saptanır. Hamilelik ve postpartum dönem bu sorunların en sık gözlemlendiği dönemlerdir. Bu dönemlerde anne adaylarının yaklaşık olarak %5-%10’u hafif tiroit problemleri ile karşı karşıya kalır.

  Kan Sayımı: Kan sayımı ile bağışıklık sisteminin ve kemik iliklerinin ne kadar sağlıklı olduğu tespit edilir. Beyaz kan hücrelerinin yüksek olması enfeksiyon riskini belirtir. Kandaki hemoglobin maddesinin olması anemi rahatsızlığının ve pıhtı yuvarlarının düşük olmasıda pıhtılaşma sorununun göstergesidir.


  Kan Basıncı Ve Kolesterol Testleri: Anne adayları kalp rahatsızlıklarının ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabileceğini düşünmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmalar yirmili yaşlarda da damarlarda plak oluşumunun gözlemlenebileceğini saptamışlardır. Kan basıncı da bu dönemde oldukça önemli bir sorundur. Yüksek kan basıncı anne adayı ve bebek için zararlı olabilir. Bu nedenle anne adayları bu dönemlerde hem kolesterol hem de kan basıncı testlerini ihmal etmemelidirler.


  Pap Smear Testi: Pap smear testi serviks bölgesindeki kanserli ve kanserli olmayan değişiklikleri tespit eder. HPV virüsleri kontrol edilmediği taktirde ileride rahim ağzı kanserine neden olabilir.
  Cilt İncelemeleri: Dermatologlar tarafından gerçekleştirilen incelemeler cilt kanserinin teşhisi için önemlidir. Kötü huylu melanom özellikle 25-29 yaşları arasında en sık karşılaşılan kanser türüdür. Bu nedenle anne adaylarının mutlaka cilt incelemesinden geçmeleri gerekir.  Kan Şekeri Testi: Kan şekeri testi diyabet rahatsızlığının testi için önemlidir. Ailesinde diyabet rahatsızlığı bulunan kişiler özellikle bu konuda dikkatli olmalıdır ve düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmalıdır.
  Kemik Mineral Testi: Opsteoporoz rahatsızlığına karşı yapılır. Kemikler yeterli kalsiyum alınmaması halinde zaman içerisinde gözeneklenirler ve incelirler. Erken teşhis halinde doktorunuz size bazı egzersiz ve kalsiyum takviyeleri önerilerinde bulunabilir.

   
Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

  Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

  gebelikte lavman ahmet maranki hamilelikte kabızlık Sevgili melekler,gebeliğin getirdiği bir diğer sıkıntıda kabızlıktır.Hamilelik döneminde bir çok anne adayı kabızlık ve şişkinlikten şikayetçidir, peki kabızlık sorununu nasıl çözebiliriz? Kabızlık bebeğimize zarar vermeden neler yapabiliriz? Umarım gebelik süresince bu bilgiler işinize yarar. GEBELİKTE KABIZLIK YAŞAYANLAR Kabızlık...
 2. Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

  Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

  hamilelik, nedir, testleri, nelerdir, hakkıdna bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Gebelik öncesinde ve sırasında yaptırmanız gereken testleri biliyor musunuz? Hamilelik sırasında hangi testleri yaptırmak gerekir? Hamilelikte yapılan şeker taraması nedir? İkili test nedir ve neden yapılmalıdır? Üçlü test nedir, ne tür bulgular verebilir? Tarama testiyle down sendromlu...
 3. Hamilelikte bel agrısını azaltmak için yapmanız gereken nedir?

  Hamilelikte bel agrısını azaltmak için yapmanız gereken nedir?

  bel agrıları hamilelikte bel agrısı merhaba arkadaşlar hamileliğimde bende bel agrıları çektim en aza inirmek için başınızı yastığa tam olarak koymanız gerekiyor yanı ucuna yatarak değilde boynunuzun altına kadar yastıgı tam yerleştirmeniz gerekiyor inanın çok faydası var
 4. Hamilelik Öncesi Bakım Nasıl Olmalı Yapılması Gereken Testler Nelerdir Burada;

  Hamilelik Öncesi Bakım Nasıl Olmalı Yapılması Gereken Testler Nelerdir Burada;

  gebelik öncesi bakım,gebelik ve doğum öncesi bakım, Anne adayları güzel melekler bu konu tam size göre gebelik öncesi bakım nasıl olmalı gebelik dönemine hazırlanmalıyız"] sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için neler yapmalıyız işte hepsinin cevabı burada şimdi konumuza bir göz atalım; Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne ve babanın özlemidir. Gebeliğin ilk adımı ve...
 5. Hamileyim sırasıyla hangi testleri yapmam lazım?

  Hamileyim sırasıyla hangi testleri yapmam lazım?

  İdeal olan bir kişinin gebelik öncesi bir jinekologa gidip muayene olması ve sonrasında bilinçli şekilde gebe kalmasıdır. Ancak maalesef pek az bayan gebelik öncesi biz hekimlere gelip muayene olmaktadır. Normal bir gebelik izlemindeki haftaları ve takiplerde yapılması gereken tetkikleri gebelik haftalarına göre aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. GEBELİK İZLEMİ (ÖZETTİR, DETAYLI ŞEKLİ...

Sayfayı Paylaş