Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte yatak istirahati önemlimidir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte yatak istirahi,hamilelikte dinlenme,düşüğü önlemek için yatak istirahi,hamilelikte yatak istirihatinin önemi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Yüksek riskli gebelik, maternal (anneye ait) veya fetal (bebeğe ait) sağlığı tehdit eden, ölümcül sonuçlar doğurabilen, fizyolojik, sosyal ve duygusal boyutları da içeren bir durumdur.

  Diyabet, astım gibi annede önceden varolan hastalıklar veya erken doğum gibi gebeliğe ilişkin komplikasyonlar riskli gebeliğin nedenlerindendir.

  Aktivite kısıtlaması olarak yatak istirahati, riskli gebelikler için en yaygın kullanılan tedavilerden biridir. Amerika ‘da bir yıl içinde doğum yapan kadınların % 20‘sine gebeliğin 20. haftasından sonra yatak istirahati önerildiği saptanmıştır. Ancak ülkemizde bu konuya ilişkin veri bulunmamaktadır.

  Kesin yatak istirahati; en az 2 gün hiç ayağa kalkmadan yatağa bağımlı olma, kısmi yatak istirahati ise günün belli zamanlarında yatağa bağımlı olma olarak tanımlanmıştır.

  ‘Yatak istirahati’ uygulaması evde veya hastanede birkaç gün olabildiği gibi doğuma kadar sürebilmektedir.


  Yatak İstirahatinin Önerildiği Riskli Gebelikler

  Erken doğum
  Plasenta Previa
  Servikal yetmezlik (Rahim ağzı yetmezliği)
  Erkem membran rüptürü
  gebelik hipertansiyonu
  Çoğul gebelik
  Uterin irritabilite
  Fetal büyüme geriliği
  Gebeliğin erken döneminde kanama ve düşük tehlikesinin varolduğu durumlar gibi gebelikte gelişen çeşitli komplikasyonların tedavisi için önerilmektedir.


  Yatak İstirahati Niçin Önemlidir ?

  Yatak istirahati tedavisinin, rahim içi kan akımını arttırdığı, rahim ağzı üzerine olan baskıyı azalttığı ve fiziksel, psikolojik stresi azaltarak gebeye dinlenme periyodu sağlandığına inanılmaktadır.

  Ancak etkinliğini gösteren klinik kanıtların eksik olmasına rağmen yatak istirahati, yüksek riskli gebelerde rutin olarak uygulanmaya devam etmektedir.

  Son zamanlarda yapılan klinik çalışmalar, ikiz gebeliklerde yatak istirahatinin, istirahat olmamasına göre daha etkili olduğunu gösterememiştir.

  Yapılan araştırmalar sonucu uzun süreli yatak istirahatinin, gebe üzerinde fiziksel, duygusal ve ailesel yönden olumsuz etkilere yol açtığı saptanmıştır.

  Fiziksel Yan Etkileri
  Erişkinlerde yatak istirahatinin tüm vücut sistemlerini etkilediği bilinmektedir. Bunlar;

  Kaslarda atrofi (güç ve hacim kaybı)
  Kalbin pompalama gücünde azalma, hızında artma
  Glukoz intoleransı
  Özellikle sırt kaslarında ağrı
  Kilo kaybı
  Baş dönmesi, sersemlik
  Hazımsızlık, midede yanma
  Kanın pıhtılaşmasında artma (trombofili)
  İştah kaybı (iştahsızlık)
  Kabızlık görülebilmektedir.

  Duygusal Yan Etkiler
  Duygusal şok
  Depresyon
  Anksiyete
  Uyku bozuklukları
  Kontrol kaybı
  Can sıkıntısı
  Fetus ve kendi sağlığı için korku
  Suçluluk
  Artan stres
  Kendini tutsak hissetme
  Yalnızlık hissidir.

  Ailesel Yan Etkiler
  Aile dinamik bir sistemdir. Bir üyenin hastalığı, diğer aile üyelerini de etkilemektedir. Yatak istirahatinin olumsuz etkileri de tüm aile bireylerine uzanmaktadır.

  Hastanede Yatak İstirahati
  Hastanede yatak istirahatinde olan gebe, evde yatak istirahatine göre daha fazla stesöre sahiptir.

  Hastanede yatak istirahatinde olma nedeniyle yaşanan stesörler; evden, ailede ayrılma, hastanede konforun ve mahremiyetin sağlanamaması, odanın paylaşıldığı kişiler ile anlaşamamadır. Bu stesörlere bağlı olarak hastanede yatak istirahatinde olan kadınlar, evdekine göre daha çok depresyon, yalnızlık, anksiyete, hapsedilmiş duygusu yaşamaktadırlar.

  Hastanede yatak istirahati, kadının normal yaşamını, alışkanlıklarını daha çok etkilemekle birlikte maliyeti de daha yüksektir.

  Hastanede yatak istirahatinde olmanın pozitif yönü ise; yatak istirahatinde olan kadının hastalık belirtilerini tanımlayamayacağı ve bakım almada gecikme olabileceği endişesinin yaşanmaması, gebenin sağlık durumunda olumsuz bir değişme olduğunda, zaman kaybetmeden müdahale edilebilmesidir.
   
Hamilelikte yatak istirahati önemlimidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bu gercekten önemlimi?

  Bu gercekten önemlimi?

  gercekten önemlimi, bayanlar, beyler, eslerin haklari, evlilik ve aile, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Bu gerçekten önemli mi? İş yerindeki, sokaktaki, evdeki tartışmalara, kavgalara bakıldığında bunların çoğunun esas sebebinin kayda değer şeyler olmadığı görülür....
 2. Cinsiyet önemlimi?

  Cinsiyet önemlimi?

  cinsiyet tahmini cinsiyet belirleme Merhaba arkadaşlar; Allah bağışlasın dünyalar güzeli bir kızım var gebe kaldığımızda ve cinsiyeti öğrendiğimde babamız biraz buruk hissetmişti :lau: ama gel gör şimdi kızım aşağı kızım yukarı .iyii kızım olmuş diyor sizde varmı bu durumlar sizce önemlimidir?
 3. tüp bebekte mutlak istirahat şartmı?

  tüp bebekte mutlak istirahat şartmı?

  Selam arkadaşlar. Ben de tüp bebek yaptırmayı isteyenlerdenim. Size sormak istediğim şey şu; tüp bebek yaptırınca mutlak istirahat şartmı? Ben çalışıyorum da, o yüzden öğrenmek istedim tecrübelilerden..
 4. Birlikteliğin sıklığı gebe kalmada önemlimi?

  Birlikteliğin sıklığı gebe kalmada önemlimi?

  hamile kalmak için ne sıklıkta birlikte olmalı,gebe kalmak ,için ne sıklıkta ilişki olmalı,bebek sahibi olmak için birliktelik ne sıklıkta olmalı,hamile kalmak için birliktelik hakkında bilgiler Cinsel birleşmenin sıklığı, mastürbasyon (kendi kendini tatmin), ilişki sırasında farklı pozisyonlar, spermleri etkileyerek kadının gebe kalma olasılığını değiştirir mi ? Eğer çok sıklıkla (her...
 5. Hamilelikte ultrasona girmek önemlimidir?

  Hamilelikte ultrasona girmek önemlimidir?

  gebelikte ultrason ne için çekilir,hamilelikte ultrasonla hangi ölçümler yapılır,hamilelikte ultrason ile neye bakılır,hamilelikte ultrason çekimi hakkında bilgiler Ultrason bugün hem jinekolojik hastaların hem de gebelerin takip vedeğerlendirmelerinde en önemli yardımcı tanı araçlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizde de her Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının muayenesinde...

Sayfayı Paylaş