Hamilelikte yenmemesi gerekenler nelerdir ? Hangi besinler tüketilmeli ?

S

Sevgivcvvc

Forum Okuru
Hamilelikte yenmemesi gerekenler nelerdir ? Hangi besinler tüketilmeli ?
Hamilelikte yenmemesi gerekenler şeyler nelerdir gebelikte hangi besinler tüketilmeli bebeğe en yararlı besinler hangileri ?

Merhaba

Dün hamile olduğumu öğrendim . Ne kadar heyecanlı ve mutluyum anlatamam. Hamileliğim normal yollardan olmuyordu. Bir tedavi süreci geçirdim yaklaşık 1 sene sürdü daha sonra ilk kez aşılama yapıldı ve ilk aşılamada tuttu. Dün hastanedeydim. Test sonuçlarını doktor söylerken bile heyecan yaptım. Doktor pozitif hadi gözün aydın ilk aşılamada herkes olamaz ama sen de tuttu hadi gözün aydın deyince dünyalar benim oldu. Şimdi hamileyim , hamilelikte yenmesi zararlı şeyler nelerdir bunlara dikkat etmem gerekiyor yazarsanız memnun olurum teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Tatlım,

Okurken bile heyecanını hissettim yazıların da hadi gözün aydın sağlıkla doğurup Allah kucağına almayı nasip etsin. Aşılamada ilk defa da tutması çok güzel bence sen normal yolla da hamile kalırsın ama bu konuda biraz tembellik mi var acaba. yeni evli çiftler bu konularda biraz tembel davranıyorlar .

Hamilelikte yenmemesi gereken o kadar çok şey var ki aslında bazı bitkisel şeyler dışında doğal beslenmelisin desem yerinde olur . Ama ben yine de bir bir sayayım ;
- Isıl işlem görmüş et ve et ürünleri ,salam sucuk , sosis vs.
  • Civa ve metal oranı yüksek deniz ürünleri ; bunlar daha çok dip balıkları kalkan, dil balığı gibi ürünlerdir
  • Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri
  • Az pişmiş ya da çiğ yumurta ; yumurta da bakteri olabilir , çiğ yumurta ile yapılan ürünlerden uzak durmalısın
-Asitli içeceklerden ve kutulanmış kapalı içeçeklerden uzak durmalısın zararlarını anlatmaya gerek yok
-Hiçbir bitki çayını doktor onayı olmadan içmemelisin
-Aşırı şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler
-Aşırı tuzlu yiyecekler
-Yıkanmamış temizlenmemiş yiyecekler, evde mutlaka yiyecekleri yıkamalı hatta sirkeli su da bekletmende fayda var
-Çok fazla ciğer tüketmemelisin ciğer de A vitamini bolca vardır ve A vitamini fazlalığı doğumda olumsuz etkilere yol açar
-Suni yapay tatlandırıcılar , sakkarin gibi asla kullanma
-Gdo lu yiyeceklerden uzak dur
-Fast food türü yiyecekleri asla tüketme
-Kızartmalardan uzak dur , kolestrolü ve gebelik şekerini tetikler canın çekiyorsa bir tane tadımlık atabilirsin
-Kafeinli içecekler gebelikte fetüsü etkiler günde en fazla 1 fincan içebilirsin ama onu da içme derim...

Kısaca bu kadar ama diyeceksin ne yiyeyim onu da başka yazımda yazarım. Ama unutma asla bitkisel çaylar ve kürler tüketme uzak dur illa bitkisel birşeyler alacağım diyorsan doktorunun onayını mutlaka al ona sor o söyleyecektir.
-

Geri