Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.331
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte yüksek tansiyon ne gibi durumlara yol çar?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte tansiyon gebelikte yüksek tansiyon ,gebelikte yüksek tansiyonun nedenleri,gebelikte yüksek tansiyonun tedavisi,hamilelikte yüksek tansiyon hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Tansiyon kalbin değişik durumlarında damarlara yaptığı basınç değerlerini gösterir. Halk arasında bildiğimiz yüksek tansiyon kalbin kasılma anında kanın damarlara yaptığı basınç ölçümüdür. Küçük tansiyon ise kalbin genişlemesi anında damarlara yaptığı basınç değerleridir. Hamilelikte nedeni ne olursa olsun son derece ciddi bir hastalık olan hipertansiyon ihmal edilmemelidir. Özellikle hamilelikte tehlikeli olabilir. Yüksek tansiyon hamilelikten önce var olabileceği gibi, gebeliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve hamilelik sonlandıktan sonra kaybolduğu da görülmüştürYüksek Tansiyon Ne tür sorunlara yol açar?
  Yüksek tansiyon iki çeşittir. Birincisi kişide daha önceden hipertansiyon vardır ve bu tansiyon hastalığıyla hamile kalmıştır. İkincisi ise gebelik esnasında tansiyonu çıkar. Hipertansiyonu olan hastalar gebe kalamaz diye bir şey olamaz. Özellikle bu gibi sorunları olan hastalar doktor kontrolünde gebe kalmalıdırlar. Genellikle 20.haftadan sonra yükselen tansiyon ileride annede gebelik zehirlenmesi meydana getirebilir. Bu durumda her gebelikte düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalıdır.
  Yüksek tansiyonun anneye Zararları nelerdir?
  Kasılma,
  Beyin kanaması,
  Körlük,
  Böbrek yetmezliği,
  Karaciğer ile çevresinde yağlanma,
  Kalp yetmezliği,
  Akciğer ödemi,
  Kanda pıhtılaşma,
  Gibi birçok ciddi hastalığa neden olabileceği söylenir. Bebekler de ise çoğunlukla gelişme geriliği ve erken doğum görülebiliyor.
  Şikayetler Nelerdir;
  Şiddetli baş ağrısı,
  Yüzde şişkinlik,
  Hızlı kilo alma,
  Gözlerde sinek uçuşmaları
  Mide, Karaciğerde ağrılar,
  Sara nöbeti geçirmesi gibi birçok şikyetler annede belirebilir.
  Tedavisi:
  İlk önce yapılması gereken şey hastanın durumunun ve hastalığın derecesinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla tam detaylı bir muayene, idrar tetkiki, kan sayımı, karaciğer testleri, böbrek testleri yapılmalıdır. Bu testler düzenli bir şekilde hamilelik yaşı gelene kadar yapılmalıdır. Eğer hamilelik yaşı müsait ise doğum düşünülmelidir. Şiddetli hastalığı olanlarda amaç kasılmaların önlenmesidir.. Bu amaçla hasta hastaneye yatırılır ve tedavi hastaya en uygun şekilde başlanır. Tansiyonun aniden düşürülmesi de hasta açısından pek sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden hastalarda sıvı ya da tuz kısıtlaması gereksiz olabilir. Hastalığın ilerlememesi için riskli hamilelerde düşük doz aspirin kullanılabilir. Eğer tansiyon gebelikten öncesinden varsa bu durumda da yüksek tansiyon ilaçları doktor tedavisinde kullanılabilir.
  Hamilelik esnasında yüksek tansiyonun düşürülmesi için normal kilonuzu korumak; her gün spor yapmak; meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleriyle az tuzlu bir beslenme şekli; folik asit takviyesi almak faydalı olacaktır.
   
Hamilelikte yüksek tansiyon ne gibi durumlara yol çar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikte yüksek tansiyon!

  gebelikte yüksek tansiyon!

  hamilelikte yüksek tansiyon belirtileri gebelikte yüksek tansiyon belirtileri gebelikte hamilelikte ilacı kullanımı ilacı kullanımı Gebeliğin hipertansif hastalıkları Gebelikte yüksek tansiyon tehlikeli bir durumdur. Yüksek tansiyon gebelikten önce var olabileceği gibi gebeliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve gebelik sonlandıktan sonra kaybolabilir. Gebeliğin hiperatansif hastalıkları...
 2. Yüksek Tansiyon Nedir

  Yüksek Tansiyon Nedir

  Yüksek Tansiyon Nedir neden tansiyon yükseliyor lütfen bilgi verin.
 3. Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  Merhaba kızlar 5 aylık hamileyim ve tansiyonum sürekli yükseliyor acaba bunun nedeni ne olabilir benim gibi Gebelikte Yüksek Tansiyon yaşan arkadaşlarım varsa o arkadaşlarımdan Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri hakkında bilgi rica ediyorum.
 4. Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

  Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

  Yüksek tansiyon probleminiz varsa bu konuyu ihmal etmemeniz ve doktorunuzla yüksek tansiyonu kontrol altına almak üzere konuşmuş olmanız önemlidir. Yüksek tansiyon seviyeleri önce bazı yaşam biçimi değişiklikleri ve son adım olarak da tansiyon hapları ile düzenlenir. İlaç tedavisinden önce yaşam biçiminizdeki düzenlemelerin ilaca ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemede büyük önemi vardır....
 5. Yüksek tansiyonu olanlar ne yapmalı?

  Yüksek tansiyonu olanlar ne yapmalı?

  Hipertansiyon, atardamarlar içindeki kan basıncının yüksek olması demektir. Bu yükseklik, önce damar sistemini yıpratmakla yola başlar ve sonrasında, damarları bozulan organların bizzat kendilerini de iflasa sürükleyerek yoluna devam eder. Öncelikle göz, böbrekler, kalp ve beyin olmak üzere, zaman içinde tüm organlar etkilenir. Yüksek Tansiyon Nedir? Tıbbi kılavuzlara göre hipertansiyon...

Sayfayı Paylaş