gebe
 1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.278
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  Hamilelikye yüzme ve egzersiz

  Konu, 'Gebelik' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  HAMİLELİKTE YÜZME VE EGZERSİZ
  SORULAR va CEVAPLAR  *HAMİLELİKTE UYGULANACAK EN UYGUN SPOR BRANŞLARI HANGİLERİDİR.
  • EN UYGUN SPOR BRANŞLARI YÜZME, HAMİLELİK EGZERSİZLERİ DEDİĞİMİZ KARIN SIRT , BEL VE ÜST BACAK KASLARININ ÇALIŞTIRILMASINI HEDEF ALAN ZORLAYICI OLMAYAN KOLAY JİMNASTİK HAREKETLERİ VE JOKİNGDİR.

  HANGİ AYDAN İTİBAREN YAPILABİLİR.
  • ERKEN DOĞUM VE DÜŞÜK TEHLİKESİ OLAN, KANAMASI OLAN VE RİSKLİ ÇOKLU GEBELİK YAŞAYAN ADAYLARLA, BUNLAR DIŞINDA DOKTORUN UYGUN GÖRMEDİĞİ DİĞER VAKALARDA EGZESİZ YAPILMAMALIDIR.

  HANGİ DURUMLARDA YAPILMAMALIDIR.
  • İLK 3 AYDA DOKTOR TARAFINDANDA TAVSİYE EDİLMİŞSE BAŞLANABİLİR.
  BU DÖNEMDE MİDE BULANTILARI VE HALSİZLİĞİ, GEBELİK PSİKOLOJİSİNİ VE ANNELİK STERSİNİDE DENGELEYİCİ ETKİLERİ VARDIR.

  SUYUN RAHATLATICI ETKİSİ ANNEYİ VE BEBEĞİ POZİTİF YÖNDE ETKİLERKEN KİLO ALIMINI DENGELER, VÜCUT KONTROLÜNE VE VÜCUDUN BU YENİ DURUMA ALIŞMASINA YARDIMCI OLUR.

  DOĞUMUN İLERLEYEN AYLARINDA KRAMPLARA BEL BOYUN VE SIRT AĞRILARINA, BACAKLARDA VE ELLERD ŞİŞLKİNLİĞE KARŞI VÜCUDUN DİRENCİNİ ARTTIRIR. NORMAL DOĞUM VE AĞRISIZ KOLAY DOĞUM İÇİN ANNELERİN ŞANSINI ARTTIRIR.

  *EGZERSİZLERE NEZAMAN BAŞLANMALI,
  NEZAMANA KADAR DEVAM EDİLMELİDİR.

  • EN ÖNEMLİ NEDENLERİN BAŞINDA VÜCUT AĞIRLIĞINI SUYLA PAYLAŞTIĞINDAN ZORLAMADAN VE SAKATLIK RİSKİ ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNDAN GÜVENLE YAPILABİLİR.

  *EGZERSİZ PROGRAMINI HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ.
  AYRICA SUDA YAPILAN NEFES EGZERSİZLERİ, SOLUNUM KONTROLÜ, TANSİYON VE DİYAFRAM ÜZERİNDE YAPICI ETKİYE SAHİPTİR. BUDA AĞRISIZ DOĞUMDA BÜYÜK ROL OYNAR.

  *BU BRANŞLAR NEDEN HAMİLELİKTE YAPILABİLECEK EN UYGUN SPOR BRANŞLARIDIR.

  ÖNCELİKLE SEÇİLEN HAVUZ YA DA DENİZİN TEMİZ OLDUĞUNDAN
  EMİN OLMALIYIZ. HAFTADA EN AZ 2 DEFA GİRECEĞİNİZ SUYUN VÜCUDUNUZA BEBEĞE ETKİSİ ÖNEMLİ. HAMİLELİKTE ARTAN KRAMPLAR DOLAYISIYLA, BOYUNUZU GEÇMEYEN AYAĞINIZI RAHAT BASABİLDİĞİNİZ SUDA YÜZMELİ, ÇALIŞMANIN İLK ZAMANLARDA 15–20 DAKİKAYI GEÇMEMESİNE DİKKAT ETMELİYİZ. ANTRENMANIN DOZU ÖNEMLİ. SEDANTER VE SPORCU ANNELER, BU DOZU AYARLARKEN MUTLAKA BİR UZMAN YARDIMINA BAŞVURMALIDIR.
  *BEBEĞE NE GİBİ FAYDALARI VARDIR.

  BEBEĞE FAYDALARI ASLINDA BU ZİNCİRİN EN ÖNEMLİ HALKASI.
  ANNE EGZERSİZ YAPACAK, BEBEK SAĞLIKLI GELİŞECEK DOĞUM RAHAT OLACAK BEBEK SAĞLIKLA DÜNYAYA GELİCEK. SUYUN SAKİNLEŞTİRİCİ
  ETKİLERİ ANNENİN VE BEBEĞİN BU DÖNEMDEKİ EN BÜYÜK İHTİYACINI PSİKOLJİK DESTEĞİ VERİR.

  YAPILAN BİR ARAŞTIRMA YÜZEN ANNELERİN BEBEKLERİNİN SUYU VE BANYOYU SEVEN MUTLU BEBEKLER OLDUKLARINI GÖSTERMİŞTİR.
  YÜZMEYLE BİRLİKTE TAM KAPASİTE ÇALIŞAN KALP DAMAR SİSTEMİ DAHA BOL VE KALİTELİ OKSİJENİ BEBEĞE TAŞIR.BEBEK DAHA SAĞLIKLA GELİŞİR.VÜCUDUNU KONTROL ETMEYİ ÖĞRENEN ANNENİN DOĞUMU KOLAYLAŞIR.DOĞUM ŞEKLİ SEZEYAN BİLE OLSA KASLAR DAHA GÜÇLÜ OLDUĞUNDAN DİRENCİ YÜKSEK OLAN ANNE DAHA KISA SÜREDE TOPARLANIR.

  KISACA ANNE YÜZER BEBEK VE ANNE SAĞLIKLI VE MUTLU BİR DÖNEM GEÇİRİR, ANNE GÜÇLENİR, SIKINTILARI AZALIR, NORMAL DOĞUM İHTİMALİ YÜKSELİR, DOĞUMDA YAŞAYACAĞI SIKINTILAR AZALIR. BEBEK MUTLU BANYOYU VE SUYU SEVEN BİR BEBEK OLUR.


  *DOĞUMA ETKİLERİ NELERDİR.
  DOĞUM KOLAY GEÇER. DOĞUM SONRASI TOPARLANMA SÜRECİ TÜM DOĞUM ŞEKİLLERİNDE KISALIR. VE MUTLU ANNELER MUTLU BEBEKLERLE SAĞLIKLI TOPLUMLAR MEYDANA GELİR.


   
Hamilelikye yüzme ve egzersiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dil ve Konuşma Egzersizleri

  Dil ve Konuşma Egzersizleri

  konuşma egzersizleri ses açma egzersizleri dil konuşma bozukluğu bozuklukları YANAK HAREKETLERİ Ø İki yanağı aynı anda şişirme Ø Sağ yanağı şişirme Ø Sol yanağı şişirme Ø Soldan sağa sağdan sola sürekli yanak şişirme Ø İki yanağı dişler arasına çekme Ø Dil ile sağ yanağı şişirme Ø Dil ile sol yanağı şişirme MİMİKLER Ø Hayret Ø GülmekØ Kızmak Ø CiddiØ Korku Ø Üzüntü Ø UykuØ...
 2. Selülit ve egzersiz

  Selülit ve egzersiz

  selülit egzersizleri resimli selülit egzersizleri video ebru şallı egzersizi hareketleri resimli ebru şallı hareketleri video Selülit konusundaki bir çok uzman, selülit oluşumunun durdurulması veya erken dönemlerdeki selülititin ortadan kaldırılmasında, egzersizin en ucuz yöntem olduğu konusunda fikir birliği içindedirler. Yağların azaltıldığı bir diyetle birlikte yapılacak egzersizler,...
 3. Yüzme Sporu ve Avantajları

  Yüzme Sporu ve Avantajları

  Hem eğlenceli hem serinletici hem de dinlendirici bir spor: Yüzme zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel sınırlamaları olan kişilerinde kolayca yapabileceği bir spor. Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profesyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut...
 4. Yüzmenin faydaları ve zararları

  Yüzmenin faydaları ve zararları

  yüzmenin faydaları yüzmenin zararları havuzda faydaları insan sağlığı açısından yararları Malum yaz geliyor, deniz havuz sezonuda açılıyor Melek'ler:) Yaz sıcaklarında gerek serinlemek için, gerek ise spor yapmak için bol bol yüzeriz. Peki yüzerken nelere dikkat etmeliyiz, kimler yüzmeli ve kimler yüzmemeli gibi vb. soruların tüm cevapları bu yazımızda yer alıyor Melek'lerim :) Spor...
 5. Egzersiz ve Beslenme- Hamilelikte egzersiz

  Egzersiz ve Beslenme- Hamilelikte egzersiz

  Merhaba, Bu benim abimin çok yakın bir kız arkadaşının sitesi. Spor eğitmenliği ve beslenme üzerine eğitim almış galiba. Egzersiz ve Beslenme ile ilgili akademik çalışmalara yer veriyor sitesinde. Ben çok sık giriyorum bişeyler öğrenmek için. Bu aralar hamile olduğum için hamilelikte egzersizler ile ilgili yazılara bakıyordum...

Sayfayı Paylaş