Hamileyim adet mi görüyorum ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Hamileyim adet mi görüyorum ?
Kızlar hamileyim ve regle benzer yani adete benzer kanamalarım var acaba ben adet mi görüyorum yoksa korkmalımıyım anlayamadım bilgisi olanlar bana yazabilir mi lütfen. Ne yapayım şimdi ben.

Halk arasında hamilelikte (gebelikte) üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak gibi isimlerle adlandırılan durum aslında adet (regl, mens) kanaması değildir hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamadır, buna implantasyon kanaması denir. Her gebelikte bu kanama meydana gelmez. Hastalar bu kanamayı şöyle anlarlar: Hasta gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde bu gebeliğin yerleşmesine bağlı kanamayı farkeder ancak hamile olduğunu farketmediği için adet kanaması sanar. Bir ay sonra yani gebelik iki aylık olduğunda adet görmeyince ancak fark eder hamile olduğunu ve geçen ay gördüğü kanamayı "üstüne gördüm, üstüne görmüşüm, hamileliğin üstüne adet görmek, gebeliğin üstüne adet görmek" gibi isimlerle ifade eder.

Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman farketmeyebilir. Gebeliğin rahim duvarına gömülürken yani implante olurken oluşturduğu bu az miktarda kanama zararsızdır, gebeliğe veya bebeğe zarar verecek bir durum değildir. Tek sakıncası hasta bu kanamadan dolayı adet gördüğünü sandığı için gebe kaldığını farketmez ve gebeliği farkedene kadar gebelik açısından zararlı ilaçlar v.b kullanabilir veya röntgene maruz kalabilir. Bu açıdan korunmayan ve gebelik planlayan bayanların dikkatli olmaları gerekir.

Hamilelik sürecinde adet görme durumu çok çok düşük bir olaydır. Eğer hamileliğiniz var ise ve lekelenme şeklinde bile akıntı durumunuz söz konusu ise. Vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Zira her türlü lekelenme ve kan durumu ( Hamilelikte ) düşük tehlikesi olarak görünür bilginiz olsun.

arkadaşlar bende bu konuya benzer bi durumla karşı karşıyayım..daha çok yeni evliyim ama evlediğimzden beri bebek istiyoruz ..bu ay son üçgündür alsizlik mide bulantısı ve baş dönmesi yaşadım.bunun üzerine acaba hamilemiyim diye gidip test aldım eczaneden ve sonuç negatif çktı.testi yaptığım günün akşamı da iç çamaşırımda kahverengi bi akıntı gördüm dedim ben adet olmuşum ama daha 9 gün var ve bn kendimi bildiğimden beri düzensiz adet olmadım..25.den 25 ne adet görürüm..peki bu kanama ne ağrılar neden..normal bi adet görürmüş gibi..

Annem 5 sene çocuk sahibi olamamış sonrasına hamile kalınca sizin dediğiniz gibi tam 5 ay üstüne görmek olayını yaşamış. Tabi zaman ki cahillikte dr bile gitmemiş. Siz adminlerimizin söylediği gibi dr başvurmalısınız.

arkadaşlar bende bu konuya benzer bi durumla karşı karşıyayım..daha çok yeni evliyim ama evlediğimzden beri bebek istiyoruz ..bu ay son üçgündür alsizlik mide bulantısı ve baş dönmesi yaşadım.bunun üzerine acaba hamilemiyim diye gidip test aldım eczaneden ve sonuç negatif çktı.testi yaptığım günün akşamı da iç çamaşırımda kahverengi bi akıntı gördüm dedim ben adet olmuşum ama daha 9 gün var ve bn kendimi bildiğimden beri düzensiz adet olmadım..25.den 25 ne adet görürüm..peki bu kanama ne ağrılar neden..normal bi adet görürmüş gibi..
yerleşme kanaması olabilir canım hamile kadınların %80 nde görülüyormuş.3-5 gün daha bekleyip erken gebelik testlerinden yapabilirsin yada direkt kanda baktırabilirsin yani hamiş olabilirsin cnm inşallahh tabi istiyorsan :)

Bu cok normal hormonlarınız artık bu durumlara alışmaya çalısıyor. 1.5 yıllık evlıyım Benimde son 7 aydır duzensizlik ve bu tarz sorunlarım vardı. Şimdi ise hamileyim. Yinede bir hekime danışmanızda fayda görüyorum.

Geri