Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Hamileyim Başım çok Dönüyor ve Tansiyonum Yükseliyor Bu Normalmi Diyenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelikte tansiyon,gebelikte tansiyon düşüklüğü
  hamilesiniz ve başınız çok dönüyor ayrıca tansiyonunuzda oynamalar yaşıyorsunuz bu durum sizi tedirgin edebilir.Ve normal mi acaba diyebilirsiniz.Ölese bu konu tam size göre bir göz atalım nelere dikkat etmeliyiz neden kaynaklanıyor öğrenelim.

  < Konu Resmi..>


  Tansiyon oynamaları ve Baş dönmesi Hamilelik sırasında dokuz ay boyunca farklı zamanlarda farklı rahatsızlıklar hissedilebilmektedir. Bunlardan en yaygın bilinenleri sabah bulantıları, mide yanması, kabızlık, sırt ve baş ağrıları, ve tansiyon oynamalarıdır. Bütün bu rahatsızlıklar bir ölçüde gebeliğin doğal seyrinin bir parçası olduğu için endişe oluşturmamalıdır. Bu rahatsızlıkları gidermenin ya da hafifletmenin çeşitli yolları bulunmaktadır.

  Gebelikte genellikle kalp damar sistemine bir yüklenme söz konusudur. Bu da gebe hanımlarda tansiyon oynamalarının olmasına sebep olmaktadır. kalp yükünün artmasının nedeni, dokuların oksijen gereksiniminin fazlalaşmasıdır:

  •Fetusun vücudu ve organları hızla büyür; dokularının hacim birimi başına oksijen tüketimi, anneninkilerden daha yüksektir •Yalnızca memeler ve uterus değil, annenin dokularının çoğu hipertrofiye olur ve oksijen gereksinimi artar. Annenin kaslarına düşen iş, hem kendi hem de fetus bedeninin büyümesi sonucu artar.

  Gebeliğin ilk döneminde kadınların çoğu kendilerini normalden daha yorgun hissederler. Yeni duygu ve düşünceler ve fiziksel yükle karşı karşıya kalan vücut bir takım zorlukları aşmak durumundadır. Fiziksel olarak kan hacminin hızla artması, vücutta su tutulması, hızla büyüyen bebek ve hormonların etkisiyle oluşan kas-iskelet sistemi değişiklikleri başlıca yorgunluk nedenleridir.
  •Yorgunluk ve tansiyon oynamaları ile baş edebilmenin yöntemleri:
  •İhtiyacınız kadar dinlenin,
  •Gün içerisinde ara sıra şekerleme yapın,
  •Dinlenirken bacaklarınızı yukarıya kaldırın,
  •Enerjik olmanın ve vücudu zinde tutmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Her gün yapılacak orta derecede bir egzersiz (örneğin eşinizle yürüyüş) vücudunuzun adaptasyon mekanizmalarının daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.
  •Uygun beslenin! Gebeliğin başlangıcında yeterli demir, vitamin ve protein desteği almıyorsanız yorgunluk/halsizlik hissiniz şiddetlenebilir.
  •Sigara ve alkol kullanılıyorsa bırakılmalıdır.

  Baş Dönmesi ve Bayılmalar

  Baş dönmesi ve bayılma hamileliklerde sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki ana sebep geçici süre ile beyne yeterli kanın gidememesidir. Buna gebelik sırasında kan damarlarının gevşemesi ve sonuçta vücudun duruşuna göre kanın vücudun belli bölgelerinde toplanması neden olmaktadır. Sıklıkla sırtüstü yatan hamile bir hanımın hızla ayağa kalkmak istemesi sırasında baş dönmesi, hatta bayılma hissine benzer bir durumun ortaya çıkması mümkündür; bu nedenle hamile hanımlar yatarken ayağa kalkmaları sırasında daha ağır hareketlerle kalkmaları önerilmektedir. Genellikle baş dönmeleri ortaya çıktıktan bir kaç dakika sonra geçecektir. Eğer daha uzun sürerse doktorunuza danışmakta fayda bulunmaktadır.

  HAMİLELİĞE BAĞLI KAN BASINCI YÜKSEKLİĞİ

  Halk arasında “gebelik zehirlenmesi” olarak da bilinen “Toxemi” veya preeklampsi durumu hamilelikte görülebilen bir yüksek tansiyon hastalığıdır. Bunun sebebi bilinmemekle beraber özellikle ilk gebeliğini yaşayan hanımlarda daha sık karşılaşıldığı bilinmektedir. Vücutta normalden fazla su tutulmasına bağlı olarak hızlı aşırı kilo artışı yanında yüzde ve ellerde şişme, yüksek kan basıncı (Büyük tansiyon 14 veya daha yüksek, Küçük tansiyon 90 veya daha yüksek) ve idrarda protein atılımı ile belirti vermektedir. Tansiyon yüksekliğinin şiddetine göre görme bulanıklığı, baş ağrısı,huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, karaciğer ve böbrek işlevlerinde bozulmaya yol açarak anne hayatını tehdit edici bir durum ortaya çıkabilir. Preeklampsi hamileliklerin yaklaşık %10′unda ortaya çıkmaktadır. Yakından takibi gereken ve mutlaka doktor denetiminde olunması gereken ciddi bir gebelik komplikasyonudur. Annede sinir sistemi, damarlar veya böbreklerde kalıcı hasara olabilmesi dışında bebekte büyüme geriliği (plasentadan bebeğe akan kan miktarı azaldığı için), veya oksijen yoksunluğuna bağlı strese neden olabilir. Gebelikteki tansiyon değişikleri arasında en önemli klinik tablo olması nedeniyle mutlaka yakın takibi gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır.


   
Hamileyim Başım çok Dönüyor ve Tansiyonum Yükseliyor Bu Normalmi Diyenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Moldova'da tansiyon yükseliyor

  Moldova'da tansiyon yükseliyor

  Moldova'da muhaliflerin ele geçirdiği meclisin kontrolünü geri alan polis 193 kişiyi gözaltına aldı. Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin, Romanya'yı protesto gösterilerinde parmağı olmakla suçladı ve Romanya'nın Kişinev Büyükelçisi'ni "istenmeyen kişi" ilan ederek sınırdışı etme kararı aldı. Voronin, hükümet toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, protestocuların bürolarını...
 2. Hamileyim kusmam yok bu normalmidir?

  Hamileyim kusmam yok bu normalmidir?

  hamilelikte kusma olmaması ,gebelikte kusmanın olmaması normalmi,hamilelikte bulantı yaşamayanlar,hamilelikte kusma sorunu olmayanlar,gebelikte kusma ve bulantının olmaması hakkında bilgiler Gebelik belirtilerinden biri olan kusma sorununu her hamile bayan yaşamaz. soru : Ben 9 haftalık hamileyim hiç mide bulantı ve kusma şikayetim yok sadece arada sancım oluyor etrafımdaki herkes...
 3. Hamileyim yüzümde kahverengi lekeler var bu normalmi?

  Hamileyim yüzümde kahverengi lekeler var bu normalmi?

  gebelik lekesi nedir,hamilelik lekesi nedir,hamileyken yüzde neden leke olur,gebelikte yüzde neden leke olur,hamilelikte kahverengi lekeler nasıl geçer,gebelikte cilt rengi sorunları hakkında bilgiler Gebelik maskesi yani hamilelik süresinde ciltte meydana gelen pigmentasyon artışı birçok kadında karşılaşılan bir durum olmaktadır. Yüzde meydana gelen bu koyu lekeler genellikle doğum...
 4. Hamileyim tansiyonum çok düşüyor ne yapmalıyım?

  Hamileyim tansiyonum çok düşüyor ne yapmalıyım?

  gebelikte tansiyon düşüklüğü neden olur,gebelikte tansiyon düşüklüğünün nedenleri,gebelikte tansiyon düşüklüğünün sebepler,gebelikte tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir,gebelikte tansiyon düşüklüğü hakkında bilgiler Gebelikte tansiyon, özellikle ilk aylarda, olduğundan daha düşük görülür. Bu durumun temel nedeni gebelikte birlikte oluşan hormonlardaki değişikliktir. Gebeliğin son aylarına doğru...
 5. Hamileyim kese görülmedi bu durum normalmi ?

  Hamileyim kese görülmedi bu durum normalmi ?

  Bu siteye yeni üye oldum. 4.5 haftalik hamileyim kese görünmedi henüz ama hiç halim yok. Gözlerim Fersiz ayakta dahi zor duruyorum. Sizce normal mi bu haller çok halsizim ne yapmaliyim?

Sayfayı Paylaş