Hamileyim bebeğimin hareketlerini ne zaman hissederim

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim bebeğimin hareketlerini ne zaman hissederim
bebeğin hareketleri ne zaman hisedilir,anne karnında bebeğin hareketleri kaçıncı haftada başlar,anne karnında bebeğin hareketleri hakkında bilgiler

h.jpg

4 +3 günlük gebeyim karnımda seyirmeler,küçük tatlı kasılmalar oluyor.Sizce bu bebeğimin hareketleri midir?

Anne karnında (gebelilkte, hamilelikte) bebek henüz çok erken haftalarda 9. hafta civarında hareket etmeye başlar. Ultrason muayenesi sırasında bu hareketler görülebilir, özellikle ultrason probu ile rahim sallandığında bebek de refleks olarak hareket eder. Ancak bu haftalarda bebek henüz çok küçük (2 cm) olduğu için hareketlerinin hissedilmesi imkansızdır. Bu haftalarda bazen anne adaylarının bebek hareketlerini hissetmesi sandığı olan aslında barsak hareketleridir. (bkz: 9. haftada gebelik)

Anne karnında bebek hareketleri ne zaman (kaçıncı haftada) hissedilir?
bebek yeterince büyüdüğü zaman yaptığı hareketler rahim duvarına kadar etki gösterebilir ve anne tarafından hissedilebilir. Bu da ancak 16 - 20 haftalar civarında mümkün olabilir. İlk gebeliklerde daha geç hissedilir ve 20-22 hafta civarını bulabilir. İkinci ve üçüncü v.b gebeliklerde daha erken 16 hafta civarında hissedilmeye başlar. (bkz: 16. hafta ve 20. hafta)

ben zayıf olduğumdan avantajlıydım doktorum öyle demişti 15 haftalıkken hissetmiştim ilk kıpırdanışını :) kuzumun oyy yerim onu şimdi beşiğinde uyuyor mışıl mışıl 5,5 aylık olduk bilee

Geri