1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim çinko eksikliğim var ne önerirsiniz?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte çinko eksikliği,hamilelikte çinko eksikliği nedenleri,hamilelikte çinko eksikliği tedavisi,hamilelik ve çinko eksikliği hakkında bilgiler
  İnsan vücudu için son derece gerekli minerallerden biri olan çinkonun önemi ancak acrodermatitis enteropatica adı verilen genetik bir hastalığın keşfedilmesinden sonra anlaşılmıştır. Büyüme ve gelişimin yavaşlaması, ciltte döküntüler, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi birçok rahatsızlıklara yol açan çinko eksikliğinin tedavisi mümkün.

  Özellikle hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan minerallerden biri olan çinkonun insan vücudu için ne kadar önemli olduğu ve eksikliğinde ortaya çıkan sağlık sorunları ancak 1960’lı yılların başında ortaya çıktı.


  < Konu Resmi..>  Çinko ne gereklidir ?
  Proteinlerin ve hücre zarının yapısında yer alan minerallerden biri olan çinko, eksik olduğu durumlarda proteinlerin dengelenmesini sağlayan hücrenin işlevinin bozulmasına ve oksidasyon denen hasar veren durumlara karşı hassas hale gelmesine sebep olur.
  Bunun dışında çinko genlerin sorumlu olduğu proteinleri üretmesi üzerinde de etkilidir. Ayrıca vücutta yeteri miktarda çinkonun bulunması 100’den fazla enzimin sağlıklı ve düzgün bir şekilde işlevini yerine getirebilmesini sağlar.
  Çinko eksikliği hangi sorunlara yol açar?
  İnsan vücudu için çinkonun ne kadar önemli olduğu ancak acrodermatitis enteropatica denen genetik hastalığın keşfedilmesinden sonra ortaya çıktı. Acrodermatitis enteropatica hastalığında çinko emilimi ve dolaşım bozukluğu görülür. Aşırı derecede çinko eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar şöyle sıralanabilir:
  Çocuklarda büyüme ve gelişimin yavaşlaması ya da tamamen durması
  Cinsel gelişimin gecikmesi
  Ciltte döküntüler
  Şiddetli ishal
  Bağışıklık sistemi bozuklukları
  Yara iyileşmesinde gecikme
  İştahsızlık
  Tat alma duyusunda bozulma
  Gece körlüğü
  Gözün kornea tabakasında şişme ve bulanıklaşma
  Davranış bozuklukları
  Acrodermatitis enteropatica hastalığına geçmişte yakalanan çocuklar erken yaşlarda kaybediliyordu. Hastalığın ve nedeninin keşfinden sonra tedavi ağızdan yapılan çinko takviyesi ile kolayca yapılabiliyor. Böylece erken yaşta kayıplar da engellenmiş oldu.
  Yukarıda sıralanan çinko eksikliği belirtileri neredeyse sadece genetik bir hastalık olan Acrodermatitis enteropatica’da görülüyor. Aldığı besinlerden yeteri kadar çinko alamayan kişilerde bu belirtiler görülmez. Ancak kronik ishal ve şiddetli çinko eksikliği durumlarında yukarıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

  Çinko alımı kimler için önemlidir?
  Yenidoğanlar ve çocuklar
  Hamile ve emziren kadınlar (özellikle 20 yaşından küçük anne ve anne adayları)
  Çeşitli nedenler ile ağızdan beslenemeyip hastane koşullarında damardan beslenmesi gereken kişiler
  Anoreksiya nervoza gibi şiddetli beslenme bozukluğu olan kişiler
  Çölyak hastalığı ya da kısa bağırsak sendromu gibi hastalığı olanlar
  Crohn ya da ülseratif kolit gibi kronik bağırsak hastalığı olanlar
  Alkolikler
  Orak hücreli anemi adı verilen kan hastalığı olanlar
  65 yaş üstü kişiler
  Vejetaryenler
  Hamileliklerde çinko gereksinimi artar mı?
  Hamilelik döneminde çinko ihtiyacı artar. Hamilelikte yeteri miktarda çinko alınması DNA ve protein yapısında önemli rol oynar. Bundan dolayı hücre yapımının son derece hızlı olduğu hamilelik döneminde çinko alımı son derece önemlidir. Hamile olmayan 19 yaşından büyük bir kadının günlük çinko gereksinimi günde 8 miligramken, hamilelikte bu oran 11 miligramı buluyor. Emziren annelerin ise günde 12 miligram çinko alması gerekir. Kesin bir kanıt bulunmamamsına rağmen hamilelikte çinko eksikliğinin erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilgili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcut.
  En çok hangi besinlerde çinko bulunur?
  Çinko en çok et ve deniz ürünlerinde bulunur. Çinko açısından en zengin besin maddesi istiridyedir. Buna karşılık gebelikte çiğ istiridye ve diğer deniz kabuklularının tüketilmesi tavsiye edilmez.
  Vejetaryen beslenenlerde hamilelikte yeterli çinko alamama olasılığı vardır. Bu gibi durumlarda çinko ile desteklenmiş mısır gevreği, müsli gibi gıdaların tüketilmesi yararlı olur.
  Besin
  Porsiyon
  Çinko (mg)
  İstiridye
  6 adet
  43.4
  Yengeç
  80 gram
  4.6
  Sığır eti
  80gram
  5.8
  Tavuk (siyah eti)
  80 gram
  2.4
  Hindi (siyah eti)
  80 gram
  3.5
  Yoğurt
  250 ml
  1.8
  Süt
  250 ml
  1.0
  Badem
  30 gram
  1.0
  Yer fıstığı
  30 gram
  0.9
   
 2. kızımesmira

  kızımesmira Forum Okuru

  canım fındık ve fıstık ezmesi yiyerek bu eksikliği giderebilirsin.benimde böyle geçti
   
Hamileyim çinko eksikliğim var ne önerirsiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çinko eksikliği olan çocuk büyüyemiyor

  çinko eksikliği olan çocuk büyüyemiyor

  Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekai Tarakçı, çinko minerali eksikliği yaşayan çocuklarda büyüme geriliğinin baş gösterdiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Zekai Tarakçı yaptığı açıklamada, tahıla dayalı beslenmenin yüksek olduğu Türkiye'de gelir düzeyi düşük insanların büyük ölçüde çinko minerali eksikliği yaşadığını belirtti. Bu...
 2. Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir?

  Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir?

  demir eksikliği neden olur vitaminler Merhaba kızlar Ben ayrıca bir demir hapı aldımmı bilmiyorum ama doktorumun verdiği iki vitamini kullanıyordum Gebelikte demir çok önemli kızlar Gebelikte oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıklar erken doğumlara, doğan bebeğin düşük kilolu olmasına neden olabilir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay...
 3. bebeklerde çinko eksikliği nasıl anlaşılır

  bebeklerde çinko eksikliği nasıl anlaşılır

  Merhabalar, yeni bebek sahibi oldum.Çok acemiyim ve boş zamanlarımda bebeklerle ilgili sürekli araştırma yapıyorum.Acaba bbeklerde çinko eksikliği nasıl anlaşılır ona kafam takıldı.Yardım edermisiniz ?
 4. Hamilelikte Çinko Eksikliği olanlar

  Hamilelikte Çinko Eksikliği olanlar

  gebelikte çinko eksikliği,hamilelikte çinko eksikliğinin belirtileri,gebelikte çinko eksikliğinin belirtileri,hamilelikte çinko eksikliği neden olur,gebelikte çinko eksikliği tedavisi hakkında bilgiler Eski bir gelenek olan kundaklama tekrar popülerite kazandı. Bir dönem tüm bebekler doğumdan sonra aylarca kundaklanırken, sonradan kalça çıkığına eğilim yaratması nedeni ile tıp otoriteleri...
 5. Hamileyim demir eksikliğim var neler tüketmeliyim?

  Hamileyim demir eksikliğim var neler tüketmeliyim?

  Tüm vücut hücreleri için gerekli bir mineral olan demirin ana fonksiyonu, kandaki hemoglobin ve kaslardaki miyoglobinin bir parçası olarak oksijenin taşınmasıdır. Kırmızı kan hücrelerinde yeterli miktarda demir bulunmadığında “demir eksikliği anemisi” ortaya çıkar. Bu durum gebelik, kan kaybı ve demir bakımından yetersiz beslenme gibi koşullarda sık görülür. Demir eksikliğinin en çok görülen...

Sayfayı Paylaş