1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim dövme yaptırabilirmiyim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Konuyu geçici dövme, kalıcı dövme ile kalıcı makyaj (mikropigmentasyon) uygulamaları açısından ele almak gerekir.
  Kalıcı dövme; deri tarafından tümüyle yok edilemeyen bir boyanın, özel bir teknikle alt deri tabakalarına kadar işlemesiyle oluşur. Alt deriye ulaşmak için kullanılan makine sayesinde yüksek devirle girip çıkan iğne düzeneği ile vücuda küçük delikler ve yarıklar açılır. Açılan bu delik ve yarıklara makine ile boya maddesi enjekte edilir.

  Genellikle boya maddesi olarak is kullanılır. İsle birlikte çivit, antimuan tozu, kavrulup dövülmüş kemik tozu, çeşıti bitki özleri, safran ve kına da kullanılabilir. İğne vuruşlarının yapıldığı yerden çok az da olsa bir miktar kan çıkar. Bu da kan yoluyla bulaşan hastalıklara zemin hazırlayacaktır.

  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

  Başta Hepatit B ve C İle AIDS olmak üzere çok ciddi ölümcül hastalıklar ile uçuk ve tetanos bunlardan bazılarıdır. Bu risk sadece hamileler için değil, herkes için vardır. Ancak hamilelerde zaten artan hamilelik hormonlarına bağlı olarak sistemik bazı değişiklikler olur ve bunlara bağlı olarak da bazı komplikasyonlar daha sık görülebilir. Özellikle ağrı ve kanamalar ile deride meydana gelebilecek lokal enfeksiyonlar ve kullanılan boyaya karşı gelişen alerjik reaksiyonlar daha sık görülür.

  Dövme yapılan yerlerde, sarkoid, keloid, sedef, ışığa duyarlılık gibi çeşitli deri hastalıkları ve hatta selim veya habis tümör oluşumu bile çok nadir de olsa gelişebilir. Kullanılan boyaların karsinojenik (kansere neden olan virüs ya da kimyasal madde) olan maddeler içerdiğine dair çalışmalar mevcuttur. Kullanılan bazı boyaların genetik mutasyonlara, anne karnında bebekte doğumsal anomalilere yol açabileceği de bilinir. Bu nedenledir ki; hamilelik sürecinde kalıcı dövme yaptırılması önerilmez.

  Geçici olarak uygulanan dövmeler (kına – henna) ise, kullanılan kına çeşidi ile alakalı olarak sağlık problemlerine neden olabilir. En çok ta siyah kınanın hamilelik dönemi içerisinde kullanılması tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur. İçerisinde bulunan para-phenylendiamine (PPD) maddesi anne adaylarında, önemli kalıcı cilt tepkimelerine ve alerjilere sebep olur. Hint kınasının ise, hamilelik dönemi içerisinde bebek üzerinde teratojenik etkisi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak, yine de dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir.

  3 ) Kalıcı Makyaj

  Kalıcı makyaj (mikropigmantasyon); bitkilerden ve topraktan temin edilen tamamı ile anti-alerjik boyaların epidermisin altına yapılması, uygulama anında kanamanın görülmemesine dikkat edilmesi esaslarına dayanan, lokal anestezi ile de uygulanabilen ağrı hissettirmeyen medikal bir uygulamadır. Yalnızca sağlık kuruluşlarında yapılması doğrudur. İşlem, dövmede uygulanan işlemin benzer şeklidir. Bu sebep ile enfeksiyon ve cilt reaksiyonları gibi benzer tehlikeleri içerisinde barındırır. En çok ta steril şartlarda doğru ve güvenilir merkezlerde yapılmadığı zaman… Uygulanmakta olan boya maddelerinin ise, sağlık için herhangi bir zararlı madde barındırmadığı ifade edilmesi ile beraber, akıldan çıkarılmamalıdır ki, deriden emilen her çeşit boyanın alerjilerden zehirlenmelere kadar çok fazla risklere sebep olması da her zaman için mümkün olabilmektedir.  4 ) Hamilelik Döneminde Dövme Gibi Zararlı Etkilerden Kaçının!

  Hamilelik dönemi içerisinde anneye yapılacak olan herhangi bir ilacın ve kimyasal maddenin plasentaya belli bir miktarda geçtiğini, bu aktarma ile de fetüsün az da olsa etkilendiğini biliyoruz. Ancak gene de bebeğe zarar verebilme ihtimali olan ilaç ve ürünlerin plasenta tarafından fetüse geçişi ve maddelerin fetüsten anneye geçişi hamilelik döneminin 5. haftasından itibaren gösterilmiştir. Geleneksel olarak ilaçların teratojenik (hamilelik zarı) etkisi anatomik malformasyonlar (hasarlar, bozukluklar) olarak değerlendirilmiştir.

  Bu etkilerin uygulanacak olan doza ve kullanım dönemine bağlı olduğu ve fetüsun ilk 3 aylık zaman dönemi içerisinde daha büyük tehlike içerisinde olduğu aşıkardır. Doktor, anne adayını tedavi ederken iki taraflı düşünmek zorundadır. Anneyi rahatlatmak ve fetüsün zarar görmemesi en büyük amaçlarıdır. Bütün bunların dahilinde hamilelik gibi önemli bir dönem içerisinde dışarıdan maruz kalınacak kalıcı dövme gibi zararlı etkilerden fetüsü korumak ve kalıcı zedelenmelere sebep olmamak için uzak durmak gerekir.


   
 2. isimbulamiyorum

  isimbulamiyorum Forum Okuru

  kesinlikle yapılmaması lazım. zaten hassas insan. aids hepatit herşey bulaşabilir... hiççç gerek yok
   
Hamileyim dövme yaptırabilirmiyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dövme

  Dövme

  Bakınız; Dağlamak.Rüyada dövmeniz olduğunu görmek ya da başka birinin dövmesini görmek belli bir süre için hayırlı olayların içinde bulunacağınızı ve olayların istediğiniz gibi gelişeceğini müjdeler. Rüyasında vücudunda dövme olduğunu gören kişi, uzun uğraşmalardan sonra para alır. Dövmenin rengine de çok dikkat etmek gerekir.Rüyada dövmeniz oldugunu görmek ya da baska birinin dövmesini görmek...
 2. Dövme nasıl silinir?

  Dövme nasıl silinir?

  dövme nasıl silinir geçici dövme nasıl silinir kalıcı dövmeler deriden kalici en kolay nasil Dövme nasıl silinir? Dövmeleri silmenin tek yolu, onu taşıyan deri parçasını or­tadan kaldırmaktır. Dövmenin ala­nına ve üstündeki renklerin derinli­ğine göre, bu iş için çeşitli yöntem­ler kullanılır. Çok büyük bir hızla dönen elmas bileytaşı aracılığıyla ovalama yönteminde, dövmenin...
 3. Dövme Yaptırmak Zararlımıdır?

  Dövme Yaptırmak Zararlımıdır?

  dövme, zararları varmıdır, dövme resimleri, bilgileri için yazımıza buyrun arkadaşlar. şu sıralar dövme yaptırmak çok moda oldu melekler. kimi görsem orasına burasına dövme yaptırmış hatta artık kapalı bayanlar bile dövme yaptırmakta. peki dövme yaptırmak zararlımıdır? işte sorunuzun cvbıiçin sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz melekler ::D:D Uzmanlar, dövmelerin gerekli hijyen...
 4. Hamile Bir Bayan Grip Aşısı Yaptırabilirmi?

  Hamile Bir Bayan Grip Aşısı Yaptırabilirmi?

  hamilelikte grip aşısı gebelikte grip aşısı HAMİLE bayanlar grip aşısı olabilir mi?:hamileyim: Ani hava değişimlerinin sık olduğu ve yaklaştığımız soğuk havalar nedeniyle, anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de grip aşısıdır. Birçok anne adayı bebeklerine zarar vereceği korkusuyla aşılara karşı ön yargıyla yaklaşabiliyor. Grip ve grip aşısı hakkında bilgi alabilir...
 5. Hamilelikte dövme yapılırmı?

  Hamilelikte dövme yapılırmı?

  kalıcı dövme hint dövmesi Selam kızlar son zamanlarda gittikçe dövme sevdası artıyor neredeyse herkeste bir dövme var şahsen ben sevmiyorum pek yaptırmayıda sevmem sonrasında dövmeyi sildirmek için uğraşmak istemem ama hamilelikte uzmanlar önermiyor çünkü hormonların değişimi ile herhani bir kızarıklıga tahrişe mikrop kapmalara vucut daha açık hale geliyor .oyuzden bekleyip daha sonra...

Sayfayı Paylaş