Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Hamileyim Enfeksiyonla Başım Dertte Neden Böle Oluyor Diyenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelikte enfeksiyon,gebelikte enfeksiyon hastalıkları,

  Gebelikte enfeksiyon sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız bu durum önemli olabilir ve hemen doktorunuza başvurmanız gerekebilir.Bazı basit enfeksiyonlar bebeğinize zarar vermez fakat çok ilerlemeden tedavi edilmesi gerekebilir.Bunlardan en basiti idrar yolu enfeksiyonudur ama ilerlememesi için tedavi edilmesi şarttır.


  [​IMG]  Hamilelik döneminde özel yaklaşım gerektiren enfeksiyonlar vardır bunlar bakteriyel hastalık taşımaktadırlar.Bunlar için bazı örnekler:

  1. Klamidiya enfeksiyonu: Doğum sırasında bebeğe bulaşabilen bu genital hastalık bebekte göz enfeksiyonu ve satüre tablosuna yol açabilir.

  2. Gonoro (Bel soğukluğu): Bebekte göz iltabı ve körlük yaratabilir.

  3. Listeriosis: Gıda ile bulaşan, silik bulgu veren (ishal, ateşlenme) bu hastalık erken gebelikte düşüğe sonra anne karnında bebeğe geçer ise satüre, menenjit ve sepsis gibi bebeğin ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

  4. B gurubu streptokokk enfeksyonu: Doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilen bu bakteri bebekte menenjit, pnömoni ve sepsis gibi ciddi tablolara yol açar. Tedavisi anneye uygun antibiyotik verilmesi ve su gelmeden sezeryan planlanmasıdır.

  5. Sifilis(Frengi): Sifilis bakterisi (Treponema pallidum) 20. gebelik haftasından itibaren plasentayı geçme kabiliyetine sahib. Bebeğe geçtikten sonra düşüğe sebep olabilir veya bebeğin lues connata denilen döğuştan sifilis hastalığına sebep olur. Bu hastalığın klasik semptomları sağırlık, gözde ciddi problemler (keratit) ve dişlerin tipik şekil değişikliğidir.

  Bir diğer enfeksiyon türüde viral enfeksiyonlardır bunlar;

  •Viral hepatitler- Hepatit A: Kalıcı bir sağlık problemine ve taşıyıcılığa sebep olmayan Hepatit A gebelikte annenin genel durumu dışında probleme yol açmaz. Bebekte anomali yaratmaz.Hepatit B: Her gebeliğin başında annenin taşıyıcı veya hasta olup olmadiği test edilmelidir. Taşıyıcılık varsa doğumda bebeğe geçebilir. Bebeğe doğum sonrası ilaç ve aşı verilmesi gerekir.Hepatit C: Doğum sırasında bebeğe (5-10% oranı ile) geçebilir. Gebelik sırasında ve tedavi sonrası 6 ay kronik Hepatit C ilaçları uygulanması önerilmez.

  •Herpes simplex enfeksiyonu: Genital (TipII) herpes enfeksiyonu (uçuk) normal doğum sırasında annenin genital bölgesinden bebeğe bulaşma olasılığı 40% civarındadır. Bebekte ciddi sistemik enfeksyona yol açabildiği için, genital uçuk olan annelere sezeryan önerilir.

  •Kızamık (Rubeola): Kızamık gebelerde daha ağır seyredebilir. Yüksek ateş ve etkilenen genel durumu dolayısı ile erken doğuma sebep olabilir. Kızamık virüsü bebekte sakatlık yapmaz, ancak doğuma yakın tarihte anne hastalanır ise, doğum sırasında bebeğe geçebilir.

  •Kızamıkcık (Rubella): Tipik döküntü ve ateş ile bulgu veren bu viral hastalık gebelikte çok ciddi problemlere yol açabilir. Düşük oranını artırma ve bebekte geçici sağlık problemlerine yol açma dışında konjenital rubella sendromu denilen bir takım sakatlığa sebep olmaktadır. Konjenital rubella ile doğan çocukların etkilenmesi ciddidir. Körlük, işitme kaybı, kalp anomalileri gibi tablolar görülür. Kızamıkcığa bağlı doğum defekti görülmesi riski hastalığın gebeliğin hangi bölümünde geçirildiğine bağlı. Ne kadar erken geçirilir ise doğumsal anomali riski okadar yüksektir.

  •Beşinci hastalık (Parvovirüs B19): Ateş, döküntü ve eklem ağrıları ile belirti verir. Düşüğe sebepolabilir, doğumsal anomaliye yol açmaz.

  •Kabakulak: Gebelerde sık görülmez (çoğu anne ya geçirmiştır yada aşılanmıştır). Tükürük bezlerinde şişlik ve ateş şeklinde bulgu verir. Erken gebilkte düşüğe sebep olabilir.

  •Suçiçeği (Varisella): Gebelikte suçiçeği seyri daha ağır geçer. Su çiçeğine bağlı satüre ve annede diğer kompliyasyonların riski daha yüksektir. Bebekte anomaliye sebep olma riski düşüktür.

  •Cytomegali virüsü: Annede hafif bir grip gibi belirti verilen bu viral hastalık bebekte çok ciddi sakatlıklara ve sağlık problemlerine yol açabilir. Görülen etkilenmeler arasında körlük, zeka geriliği, kas ve kemik anomalileri,karaçiğer büyüklüğü yer alır. Yenidoğan ölüm oranı bu bebeklerde yüksektir.   
Hamileyim Enfeksiyonla Başım Dertte Neden Böle Oluyor Diyenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamileyim Ama Kanamam Oldu Neden Oluyor Diyenler Buraya

  Hamileyim Ama Kanamam Oldu Neden Oluyor Diyenler Buraya

  gebelikte kanama nedenleri,gebelikte kanama lekelenme Burada sizlerle gebelik döneminde yasanan kanamalar hakkindaki bilgileri, sebeplerini ve nedenlerini sizinle paylaşmak istiyorum.Bir çok anne adayının başına gelmiştir belkide şuan gebe olupta kanamam neden oluyor diyen hamiş meleklerde vardır aramızda öleyse hemen konumuza bir göz atalım Gebeliğin ilk 30 haftasında %22'ye varan...
 2. Hamileyim Kasıklarımda Ağrılar Oluyor Diyenler Buraya

  Hamileyim Kasıklarımda Ağrılar Oluyor Diyenler Buraya

  gebelikte kasık ağrısı nedenleri,gebelikte kasık ağrısı ne kadar sürer, Hanımlar bildiğimiz üzere kasık ağrıları bir çok kadında meydana gelmekte.Bazen gebeliğin ilk aylarında bazende gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu şikayetle karşılaşmaktayız.Hatta gebe olmayan bir kadında bile bu şikayet baş göstermektedir.Peki ölese kasık ağrılarının sebepleri nelerdir burada detaylarıyla öğrenelim.....
 3. Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

  Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

  neden hamile kalamıyorum neden hamile kalınamaz Sevgili melekler, rüya gibi bir düğün ile evlilik yoluna adın attıktan sonra her çift gibi siz de bir bebek istediniz. Ancak o kadar beklemenize rağmen bir türlü çocuğunuz olmadı. Acaba bir sorun mu var ? Ne kadar daha beklemelii, ne zaman doktora gitmelisiniz ? Eğer siz de neden hamile kalamıyorum diyenlerdenseniz aşağıda ki makalede bu...
 4. Güneş lekeleriyle başım dertte ne yapsam bilmiyorum....

  Güneş lekeleriyle başım dertte ne yapsam bilmiyorum....

  Merhaba melekler, son 5-6 yıldır çok ciddi bir leke sorunum başladı. sürekli koruyuculu güneş kremleri ve fondotenler kullanmama rağmen giderek daha geniş bir alana yayılmaya devam ediyorlar. Öyle ki artık fondoten sürmeden sokağa çıkamaz oldum. Yazın sürekli şapka ile geziyorum, mümkün olduğunca güneşten kaçıyorum. Peki yok mu bunun bir çözümü? Kimyasal hiçbir ürün kullanmak istemiyorum...
 5. Hamileyim akıntım neden oluyor?

  Hamileyim akıntım neden oluyor?

  Gebelik dönemlerinde hemen her anne adayının çoğunda vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Çoğunlukla gebeliğe bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkan fizyolojik akıntıdır. Genel olarak bir tedavi gerektirmemektedir. Ayrıca gebelik dönemlerinde rastlanılan bazı vajinal enfeksiyonlar da akıntılara sebep olabilmektedir. Meydana gelen bu enfeksiyoların sebebi ise mantarlar, parazitler ve...

Sayfayı Paylaş