1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim ev işi yapmam sakıncalımı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik dönemi yakın çevrenin eğilme, ağır kaldırma, yerden bir şey alma ya da ev işi yapma nasihatleriyle geçer. Ancak eğer doktorunuz da bir sakınca görmüyorsa dikkatli bir şekilde ev işleri yapmaya devam edebilirsiniz. Günümüzde anne adaylarının büyük bir kısmı hem çalışıp hem de evlerinin günlük işlerini yapmak durumunda kalıyorlar. Hamileliğinizde ne kadar çalışmanız, ne kadar ev işi yapmanız ve kendinize ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini biliyor musunuz?


  Hamileliklerin büyük çoğunluğu normal seyreder, her şey yolunda gider. Ancak bazı anne adayları ve bebekleri için riskli durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelikler ilk muayenede doktorlar tarafından düşük yapma ve erken doğum yapma riski açısından "yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak ikiye ayrılır.
  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Düşük ve erken doğum yapma açısından "yüksek riskli" olarak değerlendirilen durumlar, daha önceden 8 hafta tamamlanmadan 1'den fazla yapılan düşüklerdir. 8 haftadan daha fazla tamamlandıktan sonra yapılan bir veya fazla düşük, mevcut hamileliğin çoğul hamilelik olması, tüp bebek tedavisiyle hamile kalmak, mevcut hamilelikte kanama sorunu yaşamış veya yaşıyor olmak, daha önceden erken doğum yapmak, mevcut hamilelikte fazla sayıda ve hissedilen rahim kasılmaları yaşamak ve doktor tarafından erken doğum tehdidi tanısı konmuş olmak şeklinde özetlenebilir. Böyle bir durumda anne adayları ev işlerinden ve ağır işlerden kaçınmalı ve bol bol istirahat etmelidir. Ama tabii ki anne adaylarının yüzde 80'inden fazlası bu durumlardan hiçbirisine uymadığı için hamilelikleri düşük riskli olarak değerlendirili. Hamileliğin doğal bir olgu olduğu her zaman hatırlanmalıdır.


  Risksiz hamileliklerde ev işleri  Düşük yapma ve erken doğum yapma açısından yüksek riski olmayan anne adaylarının günlük ev işlerini yapmalarında ve eğer çalışıyorlarsa 32. haftaya kadar çalışmaya devam etmelerinde doktorları onayladığı sürece herhangi bir sakınca yoktur. 32. haftadab 37. haftaya kadar çalışmaya devam edip, bu ekstradan çalıştıkları süreyi doğum sonrasına ekleme konusu ise anne adayının kendi doktoruyla konuşarak karar vermesi gereken bir konudur. Ancak rahim içindeki bebeğin de "bakıma" ihtiyacı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve 32. haftadan itibaren çalışmaya devam etme konusu bu açıdan da ele alınarak karar verilmelidir.


  Hamileliğin ikinci yarısında işlerinizi hafifletin


  "Ağırlaşmak" çoğu anne adayının son haftalarda hissettiği bir şeydir. Beden hareketlerinin daha da ağır ve yavaş yapılması gerektiği yününde onlara yaptığı bir uyarıdır. Dikkate alınmalı, bu durum hissedildiğinde hareketler daha da hafifletilmeli ve yavaşlatılmalıdır. 20. haftadan itibaren tansiyon düşme eğiliminin fazla olması nedeniyle anne adaylarının hamileliğin ikinci yarısında işlerini yavaş ve uzun süreye yayarak yapmaları ve aralarda istirahat etmeleri son derece önemlidir. Ayrıca kan şekerinin hamileliğin her döneminde aniden düşme eğilimi göstermesi de beslenmeye verilmesi gereken önemi bir kez daha gerektirir.


  Dinlenmek için zaman ayırın

  Anne adaylarının iş yerinden ve ev işlerinden arta kalan zamanlarını verimli olarak kullanmaları ve günde hiç değilse iki saatlerini hiçbir şeyle ilgilenmeden sol yanlarına yatarak dinlenmeleri, bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi açısından son derece faydalıdır.


  Eşiniz ev işlerinde yardımcı olsun

  Anne adayları hamilelik döneminde doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, ev işlerini kendilerini çok yormayacak bir şekilde yapmaya devam edebilirler. Son haftalarda ise baba adayının ev işlerine yardımcı olması, hem baba adayının kendisinde "hamileliğe bir katkısı olduğu" hissini uyandırması açısından hem de anne adayının eşini yanında hissetmesi açısından son derece önemlidir. Evlerinde bebeği, daha büyük çocuğu veya çocukları olanlardan açısından durum biraz daha zordur. Evdeki çocuklara, yeni gelecek bebeğin "iyi tanıtılması", onlara gösterilen ilginin artarak devam etmesi açısından son derece önemlidir. Bu, aslında ikinci ve sonraki hamileliğini yaşayan ailelerin en çok zorlandıkları, ancak çoğu zaman başarabildikleri bir konudur. Çocuk sahibi olmak, emek ve fedakarlık gerektiren, ama karşılığı fazlasıyla alınan bir görevdir.  Erken doğum ya da düşük tehlikesi olmayan hamile hanımların ev işi yapmalarında, çalışıyorlarsa ilk 32 hafta çalışmalarında eğer doktorları da onaylıyorsa bir sakınca yoktur. 32. haftadan sonraki dönem doktorlarına danışarak karar karar vermeli ancak bebeğin de bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Henüz anne karnında olsa dahi bebeğinize zaman ayırmalısınız. En azından günde iki saat anne adayının hiçbir şeyle uğraşmayıp sol yanına yatarak bebeğine zaman ayırması onun hem fiziksel hem ruhsal sağlığı bakımından önemlidir.
  Kısaca anne adaylar doktorları aksini söylemedikçe dikkatli bir şekilde ev işleri yapabilir hatta bunlar egzersiz yerine bile geçebilir. Son haftalarda ise baba adayının ev işlerine yardımı önemlidir. Hem baba adayı kendini hamileliği katkısı olduğunu düşünür hem anne adayı onu yanında hisseder.
   
Hamileyim ev işi yapmam sakıncalımı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yapma Pelin evlenin işte

  yapma Pelin evlenin işte

  rafi moreno pelin körmükçü evlendi pelin körmükçü rafi moreno kimdir Türk halkına ne kadar yanlış örneksin sevgili Pelin Körmükçü..... halk arasında iyi bir gözle bakılmayan davranış sergileyen oyuncu Pelin bakalım ne gibi açıklamalarda bulunmuş.... EVLİLİK ŞART DEĞİL! REKLAMCI RAFİ MORENO'DAN 3.5 AYLIK BİR KIZ ÇOCUK SAHİBİ OLAN PELİN KÖRMÜKÇÜ, 'NE ZAMAN EVLENECEKSİNİZ?' SORUSUNU ŞÖYLE...
 2. Gebe Olduğumuzu nasıl anlarız ?

  Gebe Olduğumuzu nasıl anlarız ?

  Hamile kaldığımızı nasıl anlarız Hamile olduğumu nasıl anlarım Hamile olduğumu ne zaman anlarım Hamileliğin biz kadınlar tarafından hissedilen değişik bulguları vardır meleklerim. Çoğu zaman bunlar regl ağrısı ile karıştırılır. Göğüslerdeki ağrılar, üzerine yatamama durumu, belde şiddetli ağrılar, Uykusuzluk, huysuzluk... Hepside adet olacakmışsınız hissi ile karıştırılır. Bunun net bir...
 3. GEBELİKTE EV İŞİ YAPMAK SAKINCALIMIDIR?

  GEBELİKTE EV İŞİ YAPMAK SAKINCALIMIDIR?

  gebelikte ev işi yapılırmı,hamilelikte ev işi yapılırmı,hamilelikte iş yapmak sakıncalımıdır,gebelikte temizlik yapmak sakıncalımıdır,gebelikte istrihat hakkında bilgiler Gebelik, iyi beslenmenin olduğu kadar istirahat etmenin de eşit derecede önemli olduğu bir dönemdir. Gebelik dönemi genel olarak anne adayının kendini aşırı zorlamadan günlük faaliyetlerini rahatlıkla yapabileceği bir...
 4. Hamilelikte cilt bakımı yaptırmak sakıncalımı?

  Hamilelikte cilt bakımı yaptırmak sakıncalımı?

  hamilelikte cilt bakımı yapılırmı,hamilelikte cilt bakımı zararlımıdır,hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılır,hamilelikte cilt bakımı hakkında bilgiler Gebelik döneminizde vücudunuzu unutmamanız, temizliği ve hijyeni gibi önemli konularda titiz olmanız önemli bir meseledir. Bunun yanında kozmetik ürünler kullanırken kendizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla hassas...
 5. Hamilelikte yapılması sakıncalı durumlar

  Hamilelikte yapılması sakıncalı durumlar

  gebelikte ilişkiye girilirmi,gebelikte güvenlik kapısından geçirlirmi,gebelikte röntgen çekilirmi,hamilelikte saç boyatılırmı,hamilelikte beslenme,hamilelik hakkında bilgiler Sağlıkla ilgili pek çok konuda kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler kimi zaman hayatı zorlaştırıyor. Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışları...

Sayfayı Paylaş