Hamileyim gebelik belirtilerim ne zaman başlar?

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim gebelik belirtilerim ne zaman başlar?
Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

Her adet döneminde kadının vücudu özellikle yumurtlamadan sonra hamileliğe hazırlanmaya başlar. Ve bu
dönemde pregesteron dediğimiz rahimin iç duvarını besleyen kalınlaştıran bir hormon yükselmeye başlar. Ve buna bağlı olarak göğüslerde dolgunluk, ödem hali gelişebilir. Eğer bu arada yumurtlama sırasında döllenmede gerçekleşirse ve gebelik oluşursa o zaman bu artarak devam eder.
7.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


Dolayısıyla esasında yumurtlama evresinden itibaren gebeliğe benzer belirtilerle karşılaşabiliyoruz. Onun için adete yakın dönemde gebe kalmamış olsa bile, kişiler, “Acaba bunlar gebelik belirtileri mi?” diye düşünebiliyorlar. Yumurtlama sırasında döllenme gerçekleşirse yedi ile on gün sonra bu döllenen yumurta ve spermin oluşturduğu embriyo dediğimiz bebek, rahme yerleşiyor ve bu noktadan itibaren başka hormonlar da salgılanmaya başlıyor..

Bazen bu dönemden itibaren de bulantı gibi bir gebelik belirtisine rastlayabiliyoruz. Bazen, bu yerleşme sırasında hafif bir ağrı, kramp ve minik bir kanama da olabiliyor. Yerleşme kanaması, esasında erken bir adet ile karıştırılabiliyor. Ve gebelik bu şekilde atlanmış da olabiliyor.

Erken dönemde yorgunluk, sürekli bir uykulu hali, baş ağrısı, bel ağrısı gibi belirtiler de gebeliğin belirtileri olabiliyor ama bunların başka şeylerle karıştırılmaması önemlidir. Ancak en önemli gebelik belirtisi, adetin gecikmesidir. Özellikle düzenli adet gören kadınlarda eğer adet gecikmesi oluyorsa ve bu kişinin bir cinsel aktivitesi de söz konusuysa mutlaka gebelik açısından değerlendirilmesi gerekir.

Gebeliğe işaret eden en erken belirtiler son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar.

Bilindiği üzere, gebe olunduğuna dair ilk şüphe adet gecikmesidir ve beraberinde, bulantı ve kusma durumları, halsizlik ve yorgunluk, kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik durumları ve büyümeler ve koyulaşmalar gibi durumlar yaşanır (kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir).

Tüm bu ve benzeri şikayetler, adet gecikmesi yaşanmadan ortaya çıkmaz çünkü, adet gecikmesi öncesinde belirtileri oluşturacak kadar gebelik hormonları artmamıştır.

Belirtilerin başlaması için, beklenen adetin gecikmesi ve 4-5 hafta civarında süre geçmesi gerekir.

Halk arasında sanıldığı gibi yumurtlama gününden bir kaç sonra ilişkiye girilip hemen belirtiler başlamaz. Yanı sıra, bazı anne adaylarında belirtilerin baş göstermesi 6-7 haftaya kadar sürebilir.
 
Geri
Üst