1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim göbek deliğim ağrıyor nedeni nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik ilerleyip rahim büyüdükçe karın gerilmeye başlar. Bu gerilmenin doğal sonucu olarak göbek deliğinde de gerilme meydana gelir. Gebelik 20 hafta civarına ulaştığında hem arkadan rahimin baskısı hem de gerilme nedeni ile göbek deliğinde hassasiyet meydana gelebilir. Ayrıca büyümesi sırasında karnı kaplayan kaslarda hafif bir ayrılma meydana gelebilir. Bu ayrılma da göbek deliğindeki hassasiyete neden olabilir.
  Gebelik ve rahim büyümeye devam ettikçe hassasiyet azalır ancak göbekte meydana gelen değişimler devam eder. Hamilelik öncesinde çukur bir göbek deliğiniz olsa bile bu düzleşebilir. Hatta gebeliğin sonlarına doğru göbek deliğiniz dışarıya doğru çıkıntı yapabilir. Bazı kadınlar zaten şiş olan karınlarındaki bu ek çıkıntıyı eğlenceli bulurken bazı kadınlar da özellikle ince kıyafetler giyildiginde dışarıdan belli olmaması için küçük bir yara bandı ile bastırmayı tercih ederler. Böyle bir uygulamanın herhangi bir zararı yoktur.
  Göbek deliğindeki bu zararsız değişimler genelde doğumdan sonra kaybolurlar


  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  Gebelik ayları ilerledikçe rahim büyür ve karın içerisindeki basınç artar. Buna bağlı olarak göbek deliğinde ağrı bazı anne adaylarında oluşabilir ve bazılarında göbek deliğinde kaybolma, düzleşme hatta dışarıya doğru çıkma oluşabilir. Doğumdan sonra karın içerisindeki basınç azalacağı için bu şikayetler düzelir. Eğer göbek deliğinizde aşırı bir şişme ve dışarı çıkıntı varsa bu bir göbek fıtığı belirtisi de olabilir bu durumda bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.  Karında olan çatlaklar ve kaşıntılar göbek deliği civarında da kaşıntı ve ağrı ile beraber olabilir. Bol sıvı almak ve nemlendirici kremler kullanmak ağrı için faydalı olabilir.


  Gebelik dönemi ilerledikçe anne adaylarının görünümleri daha da farklı hale dönüşür. Bu süreçte bebek büyüdükçe anne karnı da doğal olarak büyür. Bu durum doğuma hazırlık anlamına da gelmektedir. Zira bebek artık dünyaya gelmeye hazırlandığı için anne rahmine sığmayacak kadar büyümektedir. Anneler için oldukça heyecanlı ve coşkulu olan bu süreç beraberinde çeşitli sorunları getirebiliyor. Fakat bu gibi durumlar normal olduğu için telaş yapmanıza gerek yok.


  Gebelik ilerledikçe rahim bölgesi büyümekte ve bebeğin gelişmesi için bu durum normaldir. Ve bu durum neticesinde anne karnında da büyüme görülür. Bununla beraber gelen ağrılar ise zaman zaman huzursuz edici boyutlarda olabiliyor. Ayrıca göbek deliğinde dışa doğru çıkıntı, kaybolma veya düzleşme gibi durumlar genel olarak meydana gelen durumlardan birkaçıdır. Bu gibi sorunların nedeni rahmin meydana getirdiği basınçtır. Bu gibi durumlar doğum gerçekleştikten sonra kendiliğinden düzelmektedir.


  Göbek deliğindeki değişimin düzelmemesi, ya da aşırı çıkıntı olması fıtık belirtisi olabilmektedir. Aşırı şişme gibi anormalliklerde uzman doktora görünmeniz gerekebilir. Böylece erken teşhis edilebilir ve sorunun çözümü sağlanabilir. Doğumdan sonra meydana gelen ve sıkça rastlanan çatlaklar ve şekil bozulmalarını giderebilmek de olanaklı olur. Ayrıca doğumdan sonra formun tekrar kazanılması için su tüketimi oldukça yararlı önlemlerden biridir.


   
Hamileyim göbek deliğim ağrıyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. HAMİLELİKTE GÖBEK DELİĞİNDE AĞRI VE DÜZLEŞME

  HAMİLELİKTE GÖBEK DELİĞİNDE AĞRI VE DÜZLEŞME

  hamilelikte göbekte çıkıntı,hamilelikte göbek deliğinde ağrı,hamilelikte göbek deliği çıkık olanlar,hamilelikte karında düzleşme,gebelikte göbek deliği ağrısı hakkında bilgiler Gebelik ayları ilerledikçe rahim büyür ve karın içerisindeki basınç artar. Buna bağlı olarak göbek deliğinde ağrı bazı anne adaylarında oluşabilir ve bazılarında göbek deliğinde kaybolma, düzleşme hatta dışarıya...
 2. Gögüsüm ağrıyor nedeni nedir?

  Gögüsüm ağrıyor nedeni nedir?

  gögüs ağrısı nedir,gögüs ağrısı nedenleri,gögüs ağrısı belirtileri,gögüs ağrısı tedavisi,gögüs ağrısı tedavisi hakkında bilgiler Göğüs ağrısı hissettiğinizde, o panikle aklınıza gelen ilk şey, kalp krizi geçirme ihtimaliniz olabilir. Kalp krizi olasılığı, kesinlikle görmezden gelinecek bir durum değildir, ama göğüs ağrısına yol açan bir dizi neden olduğunu da unutmamak gerekir. Hatta...
 3. Hamileyim belim ağrıyor nedeni nedir?

  Hamileyim belim ağrıyor nedeni nedir?

  hamilelikte bel ağrısı normalmi,hamilelikte bel neden ağrır,hamilelikte bel ağrısı nedenlerihamilelikte bel ağrısına ne iyi gelir,gebelikte bel ağrısı hakkında bilgiler Hamilelik boyunca en sık duyulan şikayetlerden biri de sırt ağrılarıdır. Bu ağrılar genelde pelvis ile omurganın buluştuğu sakroiliyak ekleminde hissedilir. Ayrıca özellikle 3. trimester içindeyseniz sırtın üst...
 4. Sürekli kalçam ağrıyor nedeni nedir?

  Sürekli kalçam ağrıyor nedeni nedir?

  kalça ağrısı nedir,kalça ağrısı nedenleri,kalça ağrısı neden olur,kalça ağrısının tedavisi hakkında bilgiler Çok sık karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alan kalça ağrısının bel fıtığı, kalçadaki kireçlenme gibi birçok nedeni olabilir. Ancak kalça ağrısının en çok göz ardı edilen ve en önemli nedeni Piriformis Sendromu’dur. Kadınlarda daha çok görülür “Piriformis kalçamızın...
 5. belim çok ağrıyor nedeni nedir

  belim çok ağrıyor nedeni nedir

  iyi günler dünden beri kalkamıyorum.çok feci bel ağrısı var sizce nedeni nedir?

Sayfayı Paylaş