1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim hangi bitki çaylarını içebilirim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik döneminde en yaygın kullanılan bitkisel çaylar arasında zencefil ve papatya bulunmaktadır. Fakat acaba hamilelik döneminde bitkisel çay kullanımı ne kadar titizlikle ele alınıyor? Hamile kadınlar gerekli güvenlik kurallarına dikkat ediyorlar mı? Uzmanlar bu konuda uyarılarda bulunmaktadırlar. Çünkü hamilelik döneminde bazı bitkisel çaylar faydalı olabileceği gibi bazıları da zararlı olabilir. Ayrıca bitkisel çaylarda doz aşımı da yapılmamalıdır. Bu nedenle hamilelikte bitkisel çayları her zaman hekime danışarak ve gerektiği gibi kullanmalıdır.


  < Konu Resmi..>

  1. Hamilelikte bitkisel çayları ve diğer bitkisel kürleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışma gerekir. Ayrıca bu konuda uzman bir herbalistin de fikrini almak faydalı olur. Bitkisel çay ve diğer bitkisel ürünler konusun da eğer bunları almak kritik bir konu değilse, bunların alımını hamilelik öncesinde yani hamile kalmadan önce bırakmak daha uygundur. Hamilelik döneminde ise bitkisel çay ve diğer bitkisel ürünler için mutlaka önce hekime danışılmalıdır.

  2. Hekimin tavsiye ettiği bitkisel çaylar ve diğer bitkisel ürünler kullanılabilir. Bazı bitkiler hamilelikte düşük dozlarda güvenlidir. Bu bitkilerin yüksek dozları hamilelikte zararlı olabilir. Zencefilin az miktarlarda kullanımı hamilelikte mide bulantısına iyi gelmektedir. Fakat doz aşımında rahimde kanama yapabileceğine dair fikirler de bulunmaktadır. Bu nedenle bu tür bitkisel çaylarda önce hekime danışılmalıdır.

  3. Hamilelik öneminde hekim tarafından özellikle tavsiye edilmediği sürece herhangi bir bitiksel ürün alımından kaçınılmalıdır. Bu konularda aslında konunun uzmanı bir herbaliste de danışmak gerekebilir. Çünkü hekim özel olarak bitkiler konusunda geniş bir bilgiye sahip olmayabilir. Eğer söz konusu bitki konusunda bazı şüpheler varsa onu kullanmaktan kaçınmak gerekir.

  4. Hamilelikte özellikle bazı bitkilerden kaçınmak gerekir. Bunlardan bazıları şunlardır; Saw palmetto, altınmühür, efedra, yohimbe, tutku çiçeği, mavi ve karayılan otu, roma papatyası, yarpuz, dalakotu, kınakına, gotu kola, sabır otu, melek otu, hindiba, kasımpatı, zufa otu, solucan otu, mazı ağacı, civanperçemi…..


  Hamileler hangi bitki çaylarını içebilir?
  Hamilelik döneminde her bitkisel çay ve içecek tüketilmemelidir, seçici olunmalıdır ve sık tüketilen güvenli olduğu bilinen çaylar tercih edilmelidir. Bitkisel çayların içerisinde çok çeşitli maddeler bulunabilir ve bunların gebelik ve bebek üzerinde zararlı etkileri olabilir.

  Hamilelerin içmesinde sakınca olmayan bitkisel çaylar:
  - Ahududu
  - Nan
  - Limon
  - Zencefil
  - Ihlamur
  - Elma
  - Portakal
  - Turunç
  - Kuşburnu
  - Papatya
  - Rezene
  - Yeşilçay


  Hamilelikte hangi bitki çayları içilmemelidir?
  Bu çaylar rahim kasılmalarını uyarıcı v.b etkilerde bulunabilir, gebelikt etüketilmemelidir.
  - Aloe Vera
  - Karanfil yapı
  - Sarı çiğdem
  - Kimyon
  - Lavanta
  - Fesleğen yağı
  - Ökseotu
  - Tarçın
  - Kekik Yağı
  - Sinameki
  - Safran
  - Maydonoz içillmemelidir (yemeklerde kullanılabilir)
  - Akçaağaç
  - Melekotu
  - Kimyon
  - Yasemin
   
Hamileyim hangi bitki çaylarını içebilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bitki çayları

  Bitki çayları

  Ihlamur çiçeği çayı: Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonda faydalıdır. Kaynatmadan sıcak suyla hazırlanması gerekir. Terlemeyi başlatır, öksürük ve balgam söktürücü özelliği vardır. Aynı zamanda bağırsakları da yumuşatır. Adaçayı: Antiseptik özelliği olan adaçayı, öksürüğe iyi geliyor. Boğaz ağrısı, dişeti iltihabı ve bademcik iltihabı için ebegümeci ile birlikte hazırlandığında gargarası...
 2. Gebeler Hangi Bitki Çaylarını İçebilir

  Gebeler Hangi Bitki Çaylarını İçebilir

  hamileler yeşil çay içebilirmi hamileler bitki çayı içebilirmi hangi bitki çaylarını içebilir ne icebilir hamilelerin içebileceği çayları Kızlar hepimiz biliyoruz ki çoğu bitki çayları hamileler için zararlı ama bazı bitki çayları hamilelikte dahi içilebiliyor...Bunlar hangileri hep beraber bakalım :tik: Bitki çaylarından günde iki fincan tüketmeniz önerilir Bu çaylar diğer birçok sıvıdan...
 3. hamileler için bitki çayları

  hamileler için bitki çayları

  Lütfen bana hamilelerin kullanabileceği kesin olarak denenmiş bitki çayları hangilerindir hangilerini tavsiye ediyorsunuz yazar mısınız. Siz hangi çayları kullandınız hanımlar ?
 4. Hamilelikte hangi bitki çayları içilmemelidir?

  Hamilelikte hangi bitki çayları içilmemelidir?

  hamilelikte sakıncalı bitki çayları,hamilelikte zararlı bitki çayları,hamilelikte hangi bitkiler kullanılamaz,hamilelikte hangi bitki çayları iilir,hamilelik döneminde tüktilmesi riskli bitki çayları hakkında bilgiler Hamilelik döneminde her bitkisel çay ve içecek tüketilmemelidir, seçici olunmalıdır ve sık tüketilen güvenli olduğu bilinen çaylar tercih edilmelidir. Bitkisel çayların...
 5. Hamileler hangi bitki çaylarını içebilir?

  Hamileler hangi bitki çaylarını içebilir?

  gebelikte hangi bitki çayları içilir,gebelikte hangi bit çayları zararlı,gebelikte adaçayı içilirmi,gebelikte ıhlamur içilirmi,gebelikte bitki çayı tüketimi hakkında bilgiler Hamilelik döneminde her bitkisel çay ve içecek tüketilmemelidir, seçici olunmalıdır ve sık tüketilen güvenli olduğu bilinen çaylar tercih edilmelidir. Bitkisel çayların içerisinde çok çeşitli maddeler bulunabilir ve...

Sayfayı Paylaş