hamileyim kahverengi lekeler geliyor nedeni nedir

Duygu4444

Yeni Üye
Üye
hamileyim kahverengi lekeler geliyor nedeni nedir
Son sat tarihim 9mayis 7 haziranda kan testi verdim beta hcg 22 cıktı doktor yeni gebelik var dedi ama kaç gündur kahverengi lekelenlenmeler oluyor daha önce kimyasal gebelik yaşadım neden oluyor acaba bilgi vereebilirmisinz

Son sat tarihim 9mayis 7 haziranda kan testi verdim beta hcg 22 cıktı doktor yeni gebelik var dedi ama kaç gündur kahverengi lekelenlenmeler oluyor daha önce kimyasal gebelik yaşadım neden oluyor acaba bilgi vereebilirmisinz
Merhabalar gebelik de oluşan kahverengi lekeler ve kanamalar birçok anne adayın da görülmektedir. Bu lekelerin bazıları masum sayılsa da bazı lekelenmeler ve sonun da oluşan kanamaların farklı nedenleri olabilir. Bunlardan kısaca söz etmek gerekirse;

Tutunma kanaması: Gebeliğin ilk günlerin de kahverengi lekeler yada az sayıda kanamalar görünebilir. Bunun nedeni döllenen yumurtanın rahime tutunması sırasın da yaşanmasından kaynaklıdır. Halk arasın da buna yerleşme kanamasıda deniliyor. Hatta bazı kadınlar bunu üzerine görme olarak da yorumlayabilir. Kanama çok uzun sürmez döllenme olduktan 14 gün kadar sonra bu durum ortaya çıkabilir.

Düşük: Gebeliklerin %15/20 si düşük ile sonuçlanmaktadır. Her kanaması olan hamilelerin gebeliği düşükle sonuçlanmayabilir. Genellikle bu kanamalar gebeliğin ilk üç ayın da ortaya çıkar.

Rahim ağzında ki değişiklikler: Gebe kalan kadınların rahim ağzın da kan akışın da ve miktarın da artış oluşur. Bu nedenden dolayı özellikle cinsel birleşmeden sonra bu kısım da bazı kanamalar söz konusu olabilir Bu durum uzmanlar tarafından da normal karşılanan bir durumdur.

Dış gebelik: Yumurtanın rahim dışın da bir yerde döllenmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Düşük olayından daha nadir karşılanan bu durum iç kanamaya neden olacağı için ve bu durum da herhangi bir bebek oluşmadığından dolayı gebeliğe cerrahi yöntemle son verilir.

Doktorunuza mutlaka gitmeniz gereken durumlar ise şunlardır:
Eğer gün içinde hafif bir lekelenmeniz oldu ve geçtiyse kontrole gittiğinizde bunu doktorunuza söyleyin. Lekelenme veya kanama bir günden daha uzun sürerse 24 saat içinde bunu doktorunuza söyleyin.
Acil haber vermeniz gereken durumlar şunlardır;

Orta veya ağır derecede kanama

Ağrı, kramp, ateş yada titreme ile beraber olan kanama (kanamanın miktarı önemli değil burada)

Vajinadan doku parçaları gelmesi

Merhaba, lekelenme ve kanama gebelikte istenmeyen bir durumdur ve bir çok koşuldan kaynaklanabilir.Hamilelik sırasında lekelenme veya kanamanın birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları ciddi ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duyuyor .Bir kadın gebe kalırsa ve hamilelik sırasında herhangi bir aşamada ağır kanama meydana gelirse, ciddi bir komplikasyonu ortadan kaldırmak için derhal doktoruyla temasa geçmesi çok önemlidir.Her ne kadar lekelenme tüm gebeliklerin neredeyse üçte birinde gerçekleşse de, genellikle anneye veya bebeğe tehdit oluşturmaz. Örneğin, hamile kadınların küçük bir yüzdesinin cinsi münasebeten sonra lekelenmesi yaygın bir durumdur ve diğerleri, gebelikle ilgisi olmayan, vajina duvarındaki enfeksiyonlar gibi kanamalara neden olabilir.Ancak kanama, ne kadar kısıtlı olursa olsun, düşük , ektopik gebelik ve plasenta previa gibi çeşitli komplikasyonların göstergesidir. Ve dolayısıyla hiçbir zaman gözardı edilmemelidir.

Geri