Hamileyim karnım ne zaman büyür ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim karnım ne zaman büyür ?
Gebeliğin belirgin özelliklerin den biridir karnın çıkması. Fakat gebeliğin ilk dönemlerinde birden bire gelişen bir durum değildir. İlk defa annelik heyecanını yaşayan hanımlar tarafın dan ; hamileyim karnım ne zaman çıkıcak, hamileyim karnım ne zaman büyür, gebelikte karın ne zaman şişer , hamilelikte karın ne zaman büyür gibi sorular sıklıkla gelmekte. Bizde gelen sorulara açıklık getirmek için, gebelikte karnın büyümesi ile ilgili olan bu bilgilendirici makalemizi hazırlama gereği duyduk .

gebelikte karın ne zaman büyür.jpg

Gebelikte kaçıncı haftada karın çıkar ?

Anne adayları için merak edilen sorulardan ikisi gebeliğin kaçıncı haftası karın çıkar , hamileyim karnım ne zaman büyür ? Bir bayanın hamile olup olmadığını dışar dan ancak gebeliğin 5. ayı farketmek mümkün olur. Anne adayı çıplakken aynada gebeliğinin 4. ayın da karnının şiştiğini farkedebilir. Hamilelerde karnın büyümesi kişinin boyu , kilosu , karın bölgesinde ki yağlanma da etkili olabilmektedir.

Gebelikte karın büyüklüğü bebeğin kilosu hakkında bilgi verirmi ?

Sevgili anne adayları karnın göbeğin büyüklüğüne bakarak bebeğin kilosu tahmin edilmez. Karnı iri olan gebenin bebeği de iri doğacak diye bir durum söz konusu değildir. İri yarı karnı kocaman olan anne adaylarının düşük kilolu bebekler dünyaya getirdiği görülmektedir. Çok eski dönemlerde kadınların karnının büyüklüğü mezura ile ölçülür bebeğin kilosu hakkında tahminler yürütülürmüş. Günümüzde bebeğin boyu kilosu ultrasonografi ile ölçülüp netleşmektedir.

Gebelikte karnın geç çıkması bir problem olduğunumu gösterir ?

Bazı anne adayları 6-7 aylık gebe olduğu halde karnının belli olmamasından endişe duymaktadır. Hamileyim karnım henüz çıkmadı , hamileyim karnım büyümedi bu bir risk oluştururmu gibi sorular endişeli anne adaylarımız tarafından sıklıkla yöneltilmektedir. Sevgili anne adayları gebelikte karnın geç çıkması herhangi bir problem oluşturmaz. Bazı gebelerde karın erken belirginleşirken , kiminde de karın geç dönemde çıkabiliyor.

Karnın büyüklüğüne göre cinsiyet tahmini yapılırmı ?

Halk arasın da cinsiyet tahmini gebenin karnının , kalçasının şekline ve büyüklüğüne göre yapılmaktadır. Gebenin kalçası ve karnı genişse bebek kız , gebenin kalçası dar, karnı sivri ise bebek erkek olurmuş. Sevgili hanımlar bu tür tahminlerin hiç bir gerçekliği yoktur. Bebeğin cinsiyetini net olarak gebeliğin 16- 17 haftası ultrason muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

Adetim 3-5 gün geçti kasıklarım ve karnım şiş hamilemiyim ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi gebeliğin ancak 5. ayında karnın net şekilde çıktığını , şiştiğini, büyüdüğünü farkedebilirsiniz. Bahsedilen dönemlerdeki karın şişliğinin olması ya psikolojikmen öyle görülmesidir , yada sindirimle alakalı bir problem yada gaz birikimidir..

Hocam merhaba. Ocak 10 da sürtünme yolunla ilişkim oldu ve vajinama boşaldı içinede girdi spermler ama bakireyim ve p*** icime girmedi ama oraya hep sürtme oldu kalkıp silmedim uyuduk sonra aksama dgru eve giderken yıkandım. 6 gün geçti üstünden Bugün idrar testi yaptım negatif çıktı ama çok erken yaptgm için teste inanmadim Ama belirtilerim var Vücut ısısı , diş ağrısı , adet olcakmsm gbi his , vajinamda sertlesme ve sanki heran birsy düşecekmiş gibi his , gogsumde igne batar gbi hisler var , her 10 dkkada bi çişe çıkıyorum normlde o kdr çok çıkmazdım 2 3 günde bi anca çişe cikardm , yanma sızı hisside var , çokta istahsizim kasiklarimda da agrim cok oluyo

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba, Bakire olmanız hamile kalmanızı engellemez + bu kadar erken de gebelik belirtisi olmaz , test yapılmaz. Korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik açısın dan risktir...Beklenen mensinizde en az 3 en fazla 7 gün gecikmeniz olursa test yaparsınız..

Ben karnımın büyüdüğünü 5 haftalık hamileyken gördüm ama çıplakken .Dışardan hamile olduğum ancak 5-6. ayda anlaşıldı. 9 ayın sonunda karnım kocaman oldu kalçamda öyle herkes kızı olcak dedi tam tersi oğluşum oldu . Karnın büyüklüğüyle bebeğin cinsiyeti anlaşılmıyor vesselam ;)

28 haftalık hamileyim ama karnım 17 haftalık gibi duruyor yukarı da ki haftalara göre gebe karnı resimlerine karşı küçük. Ben de fark ediyorum karnım küçük çevremdekilerde öyle diyor. 14 kilo almışım ama pek belli değil. Inşallah bebeğim küçük olmaz. Üzülüyorum.

28 haftalık hamileyim ama karnım 17 haftalık gibi duruyor yukarı da ki haftalara göre gebe karnı resimlerine karşı küçük. Ben de fark ediyorum karnım küçük çevremdekilerde öyle diyor. 14 kilo almışım ama pek belli değil. Inşallah bebeğim küçük olmaz. Üzülüyorum.

Siz karnınızın boyutuna değil bebeğinizin kilosuna bakın. Bazı gebelerin karnı küçük olur çok belirgin olmaz . Bebekleride gayet sağlıklı normal kilo aralığında olur. Boş yere üzülmeyin .

Siz karnınızın boyutuna değil bebeğinizin kilosuna bakın. Bazı gebelerin karnı küçük olur çok belirgin olmaz . Bebekleride gayet sağlıklı normal kilo aralığında olur. Boş yere üzülmeyin .

25h 5 günlükken 822 di şu an 28h 1g olduk daha kontrole gitmedik. Son 3 ay atak yapmazsa çok tombik bekleme dedi aslında. Karnında küçük olunca takıntı yaptım bende. Herşeyi bol bol yiyorum ben 13 kilo almışım ama bende bile abartı kilo yok :) inşallah sağlıklı bir şekilde kucagimiza aliriz

25h 5 günlükken 822 di şu an 28h 1g olduk daha kontrole gitmedik. Son 3 ay atak yapmazsa çok tombik bekleme dedi aslında. Karnında küçük olunca takıntı yaptım bende. Herşeyi bol bol yiyorum ben 13 kilo almışım ama bende bile abartı kilo yok :) inşallah sağlıklı bir şekilde kucagimiza aliriz

Maalesef gebelikte her şeyi bol bol yiyoruz sanıyoruzki bebeğe yaracak ama çoğunla kiloyu biz alıyoruz. Bu nedenle sık sık ama kararında yemek gerekir. Ayrıca çok geniş bir beslenme şekli olmalı. Bebeğin sağlıklı gelişimi için meyve sebze balık yeşillikler bolca tüketilmeli. Ayrıca süt ve süt ürünlerine bebeğin kemik gelişimi için ağılık verilmeli.Benimde gebeliğimde karnım küçüktü 9 aylık olduğumda belirgin olmaya başladı ama bebeğim 3 kilo 600 gram dünyaya geldi. İnşallah sende bebeğini sağlıkla kucağına alırsın canım

Maalesef gebelikte her şeyi bol bol yiyoruz sanıyoruzki bebeğe yaracak ama çoğunla kiloyu biz alıyoruz. Bu nedenle sık sık ama kararında yemek gerekir. Ayrıca çok geniş bir beslenme şekli olmalı. Bebeğin sağlıklı gelişimi için meyve sebze balık yeşillikler bolca tüketilmeli. Ayrıca süt ve süt ürünlerine bebeğin kemik gelişimi için ağılık verilmeli.Benimde gebeliğimde karnım küçüktü 9 aylık olduğumda belirgin olmaya başladı ama bebeğim 3 kilo 600 gram dünyaya geldi. İnşallah sende bebeğini sağlıkla kucağına alırsın canım

Sabit beslenme şekli mi ciddi anlamda çeşitlendirdim. inşallah benim bebeğime 3 kiloyu geçer.. teşekkür ederim.

Geri