Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim koşu bandına çıkmam zararlımıdır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte koşu bandı kullanılırmı,hamilelikte koşu bandı sakıncalımıdır,hamilelikte koşu bandı kullanmak risklimidir,gebelikte koşu bandı kullanma hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Günümüzde gebelik ile ilgili doğruluğu bilinmeyen pek çok efsane dolaşmaktadır. Ayrıca kadınlar da riskli doğum endişesi yüzünden bu efsaneler söz konusu olduğunda bebeklerini düşünerek dikkatli davranırlar. Ancak son araştırmalar ile birlikte birçok duyumun yanlış olabileceği ortaya çıkıyor ve hamileler için bilinenlerin tersi öneriler yapılıyor. Geçmişte önerilenini aksine egzersizler oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Birçok uzman doktor da bu konuda önerileri gebelere sunmaktadır. Dikkat edildiği takdirde koşu bantlarından da bu egzersizler yapılabilmektedir. Ayrıca son dönemdeki araştırmalar da basit hareketlerin doğum için de faydalı olduğunu ortaya koymaya devam ediyor.

  Ancak riskli gebelik yaşayanlar için kimi zaman egzersizler tehlikeli olabilmektedir. Doktorlar tarafından bildirilen düşük ya da kanama tehlikelerinde de yine dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca bu durumlarda da kontrollü olarak spor önerilebilmektedir. Tüm faaliyetleri uzman gözetiminde yapmak ise hamileler için faydalı olmaktadır.
  Gebelikte koşu bandı kullanırken ve spor yaparken nelere dikkat edilmelidir?
  Koşu bandında yapılabilecek egzersizlerde de bazı ipuçları ile birlikte önlem almak oldukça kolay olmaktadır. Bu nedenlerle koşu bandı kullanırken dikkat etmemiz gereken hareketleri sıralamakta fayda var:

  ► Koşu bandının hız ayarında koşu mesafe hızının yüksek tutulmaması önemlidir.

  ► Dengeli hızın yanı sıra giyilen kıyafet ve ayakkabı da önemli olmaktadır. Bunlarda da konforun sağlanması gebe için rahatlatıcı bir durum olarak durmaktadır ve sorun yaşanmasını da engelleyici olan faktörlerden biridir.

  ► Ayrıca yürüyüş süresinin yaklaşık yarım saatte tutulması yeterli olurken koşu da bunu yarıya indirmek gerekiyor. Böylelikle aşırı yorulma ya da risk alma gibi durumlar da ortadan kalkmaktadır.

  ► Ayrıca doktorlar da sporu hamile kadınlar için önermektedirler.Böylelikle sağlıklı olabilmek de daha mümkün olmaktadır.Hamile kişinin spor yaptığı alanın koşulları da kontrol edilmelidir. Havalandırma bu noktada gerektiği gibi ayarlanmalıdır. Bu sayede daha farklı sorunlarında önüne geçmek mümkün olmaktadır.

  ► Spor yaparken beslenmeye ve su alımına dikkat etmek de hamileler için gerekli olmaktadır. Uzun süre susuz kalmak da tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabileceğinden doktorun önerdiği miktarlarda su tüketimi spor yaparken de alınmalıdır. Bu sayede terlemede kaybedilen sıvı geri alınabilmektedir.

  ► Ayrıca yürüyüş gibi egzersizleri uygun koşullar bulunuyorsa açık havada yapmak da mümkün olmaktadır. Bu sayede hamilelerin yaşadığı sıkılma gibi durumların da önüne geçilmektedir.

  ► Spor ile birlikte hamilelik depresyonu gibi psikolojik rahatsızlıklar da en aza indirilebiliyor. Bu sayede yaşadığı değişimlerle bunalım yaşayan anne adayları önemli bir rahatlama imkânı buluyor. Eşlerin de bu konuda desteği ile birlikte sorunlar kısa sürede çözülebiliyor.


   
Hamileyim koşu bandına çıkmam zararlımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikte dondurma zararlımıdır?

  hamilelikte dondurma zararlımıdır?

  Dondurma yapımı dondurma çeşitleri selam kızlar bugun okudum bir haber beni çok şaşırttı Galibe daha çok kontrolsuz yerlerde yapılan dondurmalar için olsa gerek düşünüyorum verdiği zararlar Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Işıl Var, bazı dondurmalarda belirlenen bakterilerin menenjite, zatürre ve hamilelerin düşük yapmasına neden olabildiğini belirterek, üretim ve...
 2. Hamileyken kahve içmek zararlımı?

  Hamileyken kahve içmek zararlımı?

  Merhaba.Ben tam bir kahve bağımlısıyım diyebilriim.Günlük fiks 2 fincan içerim ve şu anda bebek bekliyorum yeni öğrendim.Acaba bu kahvenin bebeğe zararı olurmu?
 3. Hamilelikte birliktelik zararlımıdır?

  Hamilelikte birliktelik zararlımıdır?

  hamilelik döneminde ilişki,gebelik döneminde ilişki,gebelik döneminde birliktelik,gebelik döneminde ilişkiye girmek zararlımıdır,gebelikte birliktelik hakkında bilgiler Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek kadını da erkeği de korkutuyor. Acaba çocuğa zarar verir miyiz, endişelerin en büyüğüdür. Peki gerçekten verir miyiz? Parents Dergisi'nden Müge Serçek, Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın...
 4. Hamileyim tatlandırıcı kullanmam zararlımıdır?

  Hamileyim tatlandırıcı kullanmam zararlımıdır?

  hamilelikte tatlandırıcı kullanmanın zararları,hamilelikte tatlandırıcı kullanılırmı,hamilelikte tatlandırıcı kullanmak sakıncalımıdır,hamilelikte tatlandırıcı kullanma hakkında bilgiler Günümüzde yapay tatlandırıcı bulunan ürünler sıklıkla tüketilmektedir. Bunların kalorisiz olması ancak tat vermesi nedeniyle diyet dönemlerinde kullanımına sıklıkla rastlanır. Ayrıca bu amaçla...
 5. Hamileyim çok soda içiyorum zararlımıdır?

  Hamileyim çok soda içiyorum zararlımıdır?

  gebelikte soda içmek zararlımıdır,gebelikte soda tüketimi nasıl olmalı,gebelikte maden suyu içilirmi,gebelikte maden suyu içmek zararlımıdır,gebelikte maden suyu tüketimi hakkında bilgiler Hamile olan kadınların en sıklıkla sordukları ve merak ettikleri sorulardan bir tanesi de hamile iken maden suyu soda içilebilirmidir. Hamilelik döneminde doğal ve katkısız olmak kaydı ile maden suyu...

Sayfayı Paylaş