Hamileyim pilates yapabilirmiyim?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hamileyim pilates yapabilirmiyim?
Son yıllar da birçok bayanın rağbet ettiği sporlardan biri olan pilates, her yaştan bayanların yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor. Öncelikle pilatesin nasıl çıktığını ufak bir hatırlatma ile sizlere paylaşmak istedim. Pilates ilk olarak Joseph Pilates ismin de bir spor uzmanı tarafından icat edilerek geliştirilen çok yönlü egzersizlerden oluşan bir spordur. Pilatesin birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıntılı bir şekil de pilatesin faydaları konumuzu incelediğiniz de bu müthiş sporun ne kadar faydalı olduğuna dair bilgilere edinebilirsiniz.

Biz bayanlar için çok faydalı olan pilates için de yer alan egzersiz hareketleri, kasları güçlendirmeye, alt karın kaslarına, pelvik taban kaslarına kadar faydalı olduğu kadar duruş bozukluklarına oldukça faydalı ve omurgayı destekleyip güçlendiren bir spordur.

Pilates, pilates topu, pilates matı ve direnç bantları ile yapılır. Eğer daha önce pilatese başlayıp düzenli bir şekil de yapıyorsanız birçok kişi tarafından merak edilen sorulardan biri olan "gebelik de pilates yapılır mı gebelik boyunca pilates yapmak sakıncalı mı" sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Sizlere merak ettiğiniz bilgileri bu konumuz da paylaşıyoruz.

hamilelikte-pilates-yapilabilir-mi1.JPG

Hamilelik boyunca yapılan pilates, doğumun daha rahat bir şekil de geçmesine ve doğum sonrası vücudun daha iyi ve kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Peki hamilelik de pilates yapılır mı? Aslın da bu sorunun yanıtını uzman bir hakim danışmanız da fayda olacaktır. Eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız vücudunuzu fazla yormadan ağır olmayan pilates için de bulunan egzersiz hareketleri yapabileceğiniz konusun da doktorunuz da sizi yönlendiricektir.

pilates.JPG

Geçmiş yıllara göre artık anne adayları daha bilinçli bir şekil de hamilelik süreci yaşıyorlar. Hamilelik de beslenmeden egzersiz hareketlerine kadar bilinçli bir şekil de hareket eden anne adayları doğum ve doğum sonrasında da rahat bir dönem geçiriyorlar. Uzmanlar gebeliğin ilk 12 ve 16 hafta arasın da pilatese başlanabileceğini açıklıyorlar. İlk üç ay boyunca düşük riski bulunmasından dolayı daha hafif esneme hareketleri, tempolu ve vücudu yormayan yürüyüşler tavsiye ediliyor.

İster hamile olun ister olmayın eğer pilates yapacaksanız bunu mutlaka eğitimli uzman bir spor eğitmeni gözetimin de yapmalısınız. Hafta da 2 yada 3 kere hafif egzersiz hareketleri ile uzman gözetimin de pilates yapabilirsiniz.

gebelikte pilates.JPG

Pilatesin gebelik de faydaları nelerdir?

Pilates yapmak sizin rahatlamanızı sağlayacak ve enerjinizi arttıracaktır. Bacak kaslarını güçlendirdiğinden dolayı bacaklar da oluşabilecek kramplar, ödem ve varis problemleri büyük ölçü de ortadan kalkacaktır.

Pilates, doğum sonrası halsizliği önlemede yardımcı olur, depresyonu önlemede büyük fayda sağladığı için hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumada olumlu etkisi olur.

Her anne adayının sıkıntılarından biri de hamilelik boyunca çok fazla kilo almaktır. Pilates yaparak gebelik de fazla kilo almadığınız gibi gebelik de yine oluşan sırt ağrılarınızı geçirir.

ben hamileyken pilates yaptım ama kesinlikle bir eğitimli uzman eşliğinde yaptım ama önce doktoruma danıştım bana ağır hareketlerden kaçındığım takdirde hamilelikte pilatesin bir zararı olmadığını aksine çok faydalı olduğunu söylemişti ilk hamileliğimde ve normal doğum yaptım pilates boyunca yaptığım nefes egzersizlerinin büyük faydasını gördüm doğumdan sonrada kısa sürede vücudum toparlandı zaten gebelik boyunca 12 kilo almıştım onlarda kısa bir sürede gitti kesinlikle öneririm ama dediğim gibi önce doktorunuzdan izin alın ve sonra kendi başınıza sakın yapmayın mutlaka bir uzman eşliğinde pilatesi yapın;)

Geri