Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim saçımı boyatmam lazım sakıncası varmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte ve emzirirken saç boyamak zararlı mıdır konusunda aslında birçok uzmanın fikirleri ikiye ayrılıyor. U konuda yüzde yüz zararlıdır denilemiyor çünkü birçok farklı marka ve birçok bileşimden yapılan saç boyaları mevcuttur.
  Öncelikle gebelik sırasında saç boyatma yapılabilir mi sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Hamile kalan kadınlar saçlarını elbette boyatabilirler ama bunun için boyanın markası ve bileşenleri çok önemlidir. Doğal saç boyaları yani bitkisel saç boyaları ile boyama yapılabilir ama bu da çok sık olmamak kaydı ile. Yani her ay yaptırmak yerine bitkisel saç boyası ile hamilikte çok zor kaldığınız durumlarda saçlarınızı boyatabilirsiniz
  Emziren kadınlar saçlarını boyatabilir mi sorusu içinde aslında aynı yanıtı alabilirsiniz. Boyanın içinde bulunan kimyasal maddeler çocuğun sütüne geçebilir ve bebeğin almasına neden olabilir.


  Bu sebeple yine bitkisel ve zararı olmayan boyalar ile saç boyama yapılabilir. Bunun için kuaförünüze çok güvenmeli ve boyayı gözleriniz ile görmenizi öneriyoruz. Aksi halde çok zararlı olan bir karışımı saçlarınıza sürebilir ve oradan derinize inmesini sağlayabilirsiniz.Gebelikte biz jinekologların en sık olarak karşılaştıkları sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur.

  < Konu Resmi..>  Bazı hekimler saç boyatmanın gebeliğin ilk üç ayında olmaması ve daha sonra olabileceği yönünde görüş bildirirken diğer bir başka grup ise dip boya yapımının zararlı olabileceğini savunmaktadır.


  Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır.

  Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.


  Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.

  Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

  Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

  Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

  Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.


   
Hamileyim saçımı boyatmam lazım sakıncası varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamileyim saçımı boyatmam tehlikelimidir

  hamileyim saçımı boyatmam tehlikelimidir

  Bu soru klinik uygulamalarda en sık karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Sorunun cevabını vermek yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada çok zordur. Çünkü hemen hemen tüm toplumlarda toplumun bir kısmı bunun gelişmekte olan bebek için zararlı olacağını düşünürken,diğer kısmında tam tersi düşünce...
 2. Saç Boyama ve Saç Boyatma Kuralları

  Saç Boyama ve Saç Boyatma Kuralları

  saç boyatma saç boyarken dikkat edilmesi gerekenler saç boyama Kutusunun üzerinde gördüğümüz saç rengi kataloğu ile karar verip aldığımız saç boyaları, saçımıza ve ten rengimize uyumlu olmayabilir melekler . Ten rengimize uymaması çirkin bir görüntüye, saç tonumuza uymaması da kutu üstündekinden farklı bir renge sahip olmamıza sebep olur. Bunun için saç boyarken bazı noktalara dikkat etmemiz...
 3. Yakın akraba evliliğinin dinimizce sakıncası varmı?

  Yakın akraba evliliğinin dinimizce sakıncası varmı?

  Yüce Kitabımız Kur'ân-ı Kerim yakınlık cihetiyle evlenilmesi haram olan kadınları açıklamıştır. Bunlar, kızkardeş, hala, teyze gibi yakın akrabalardır. Bunların dışında kalan amca, dayı, hala ve teyze kızlarıyla evlenmeye ruhsat vermiştir. Peygamber Efendimiz de bu ruhsatı kendisi ve yakınları üzerinde de kullanmıştır. Bilindiği gibi, Peygamberimizin hanımlarından Zeyneb binti Cahş,halasının...
 4. Doğum sonrası korse kullanmanın sakıncası varmı?

  Doğum sonrası korse kullanmanın sakıncası varmı?

  Özellikle pek çok gebe kadının ortak problemidir normal doğumdan sonra ya da sezaryen doğumundan sonra karında oluşan yağlanmalar, göbekte meydana gelen sarkmalar ve fazla göbek kalması şeklinde pek çok endişe taşımaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı pek çok anne adayı planlı olarak korse kullanmayı düşünmektedir. Ancak pek çok anne adayı doğumdan sonra karnının ve göbeğinin formunu korumak için...
 5. Gebelikte seyahat etmenin sakıncası varmı?

  Gebelikte seyahat etmenin sakıncası varmı?

  Uzmanlar hamileliğin 24’üncü haftasına kadar anne adaylarının durumunun iyi olması halinde seyahat edebileceklerini söylüyorlar. Ama doğurma zamanı yaklaştıkça seyahatler pek tavsiye edilmiyor. Bir komplikasyon olduğunda hemen bir doktora müracaat edip durumunuzun seyahate çıkmak için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer kasılmalar, mide ağrıları ya da kanama varsa seyahat edilmemeli....

Sayfayı Paylaş