1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim sigara içiyorum bebeğime zararı olurmu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte sigara tüketimi bebek ve gebelik üzerine son derecede olumsuz etkilere sahiptir.
  Gebeliklerinde sigara içen gebelerde;

  Eken doğum eylemi
  Amnion suyunun erken gelmesi (erken membran ruptürü)
  Bebeğin rahim içinde gelişme geriliği (intrauterin gelişme geriliği)
  Bebeğin anne rahminde ani ölümü (intrauterin exitus)

  Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi)
  Hipertansiyon
  Plasentanın doğum öncesi ayrılması (dekolman plasenta)
  Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntılı olması (respiratuar distres)
  Prematur doğan bebeklerin akciğerlerinin gelişememesi sonucu ölümcül solunum sıkıntıları (RDS) gibi pek çok olumsuzluklara kucak açar.
  < Konu Resmi..>

  Gebelik her zaman için anneliğin bir başlangıcı olarak görülmelidir. Annelik ise her zaman için “fedakarlıklar” gerektirir. Bu bilinçle hareket ederek gebelik boyunca asla sigara içmemeli ve hatta sigara içilen ortamlarda dahi bulunmamalısınız.

  Sigaranın gebelik ve bebek üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi vardır. En başta çocuğun gelişimini sigara sekteye uğratır. Anne için gebelik döneminin daha riskli ve zor geçmesine neden olur. Hatta bazı vakalarda sigaranın bebeğin anne karnında ölmesine bile sebep olduğu bilinmektedir. Gebelikte sigara kullanımının neden olduğu diğer sorunlar ise şunlardır:

  Erken doğum tehdidi ve riski artar.
  Gebelikte düşük riski artar.
  Su kesesinin erken açılması yaşanabilir.
  Bebeğin düşük kiloda gelişmeden doğumuna neden olabilir.
  Gebelikte kanama riski artar. Bu bebeğin kaybedilmesine bile neden olabilir.
  Bebeğin yeni doğan döneminde ölme riski artar.
  Gebelikte sütün C vitamini seviyesi ve bebeği besleyici etkileri azalır.
  Doğum sonrasında bebekte birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.
  Lohusalıkta süt miktarı azalır.
  Bebekte pnomoni ve bronşit riski artar.
  Tüp bebek tedavisinde sigara

  Sigara sadece gebelik sırasında değil, anne olmaya hazırlanan ve normal şartlarda hamile kalamadığı için tüp bebek yöntemine başvuran anne adayları için de tedavinin olumsuz sonuçlar doğurmasına neden olabilecek çok sayıda sorunu da yaratabilir. Yapılan araştırmalar, sigara içen kadınların, içmeyen kadınlara oranla kısır olma oranlarının daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Eğer kadın tüp bebek tedavisi sırasında sigara içmeyi sürdürürse, sigaranın rahim, yumurtalık ve hormonlar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle tedavinin istenilmeyen bir şekilde sonuçlanmasına neden olabilir.

  Sigara kullanan kadınların gebe kalma süreleri daha fazla zaman almaktadır. Sigara kadının yumurtalıklarına son derece büyük zarar verir. Bu zararın miktarı da sigara kullanım miktarı ve süresiyle aynı derecede artış gösterir. Uzun süre sigara içen kadınların üreme fonksiyonlarının azalmasına neden olduğu ve menopozu hızlandırdığı belirtilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kadına verilen hormon seviyesi sigara içen kadınlarda daha fazla miktarda olmaktadır. Sigara kadının döllenme şansını azaltır, öströjen hormonu seviyesini düşürür, yumurtalarda daha az oran görülür.

  Tüm bu olumsuzluklar tüp bebek tedavisinde tedavinin iptal olma riskini arttırır. Çünkü sigara kullanan kadınlarda, tüp bebek tedavilerinde transfer sonrasında embriyonun tutunma ihtimalinin daha az olduğu saptanmıştır.
   
Hamileyim sigara içiyorum bebeğime zararı olurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikte sigara kullanımın bebeğe ne gibi zararları olur

  hamilelikte sigara kullanımın bebeğe ne gibi zararları olur

  Hamilelik Döneminde Sigara Kullanımı Sigarayı bırakmak için sebepler saymakla bitmez. Eğer bir bebek istiyorsanız ya da hamileyseniz, sigarayı bırakmak için daha önemli bir sebep olamaz. Doğacak bebeğin sağlığı sizin için her şeyden önemli olmalıdır. Şu gerçekleri asla unutmayın: Sigara ve Bebeğin Kilosu Hamileyseniz ve sigara içiyorsanız, henüz doğmamış bebeğinize de sigara içiriyorsunuz...
 2. hamileyim ve sigara tiryakisiyim bebeğime % kaç zararı olur

  hamileyim ve sigara tiryakisiyim bebeğime % kaç zararı olur

  hamilelikte kaç sigara içilebilir hamileyken günde kaç sigara içilebilir hamilelikte tane hamileler günde içebilir Sigaranın genel olarak sağlık üzerindeki olumsuz etkileri iyi bilinmektedir. Sigara kullanımı ile akciğer kanseri, kalp-damar hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, mesane kanseri, mide-barsak kanserleri ve rahim...
 3. hamileyim ve bir kedim var bebeğe zararı olurmu ?

  hamileyim ve bir kedim var bebeğe zararı olurmu ?

  Merhaba.Evde kedi besliyorum ve gbe olduğumu öğrendim.Şu durumda kedinin bebeğime bir zararı olurmu nelere dikkat etmeliyim ?
 4. Diyabetim var hamileyim bebeğime zararı olurmu?

  Diyabetim var hamileyim bebeğime zararı olurmu?

  gebelikte diyabet,gebelikte diyabet belirtileri,gebelikte diyabetin zararları,gebelikte diyabet bebeğe zarar verirmi,gebelikte diyabet hakkında bilgiler Gebeliğinden önce kan şekeri hiç yüksek saptanmamış gebelerin hamilelik esnasında kan şeker seviyelerinin yüksek saptanması hali “gestasyonel diyabet” yani “gebelik diyabeti” olarak adlandırılmaktadır. Son araştırmalara göre...
 5. hamileyim uyuşturucu kullanıyorum bebeğe zararı olurmu ?

  hamileyim uyuşturucu kullanıyorum bebeğe zararı olurmu ?

  slm iki aylik hamıleyım uyusturuçu kulaniyorum bebege zarar verirmi ?

Sayfayı Paylaş